Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Poprašek sněhu v nížinách za celou zimu?

380
# 13.02.2020, 11:49

aura333
Ani se v tom nebudu nimrat, jelikož jsme z podobného kraje, čili, když to přeženu, jedno ráno bylo na zemi nesouvislých 0,5mm, a to během pár hodin roztálo, tohle ještě nepamatuju..

# 13.02.2020, 11:52

u nás se počasí překonalo a max. výška sněhu byl neuvěřitelný 1 cm

F4
Avatar
109
# 13.02.2020, 12:34

My měli zázrakem v půlce prosince 2019 rovné 3 cm a vše obalené sněhem jako v pohádce. Druhý den přišla obleva a do odpoledne vše pryč. Od té doby párkrát poprašek. Tohle opravdu nepamatuji.

69
# 13.02.2020, 19:23

I dříve byly v nížinách hodně bídné zimy na sníh, ale aby byl jen poprašek tak to nepamatuji. Možná lokálně ano, ale takto plošně jako letos asi nikdy. Já si na zimu letos stěžovat nemohu, ale to jen díky přestěhování, tam kde jsme bydleli před rokem byly letos max 2 cm v tomto týdnu a to ještě jen dopoledne - odpoledne vše roztálo.

79
# 13.02.2020, 20:34

Tady určitě takové zimy pamatuju, nestalo se to poprvé. Bohužel je to poslední roky čím dál horší a spíše už je velkou výjimkou, pokud něco v nížinách něco smysluplného napadne. Dokonce přibývá i zim, kdy téměř ani nemrzne :!!:

142
# 14.02.2020, 07:12

Není to tak dávno, alespoň u nás na JM, že taková zima byla... hnus...letos ani žádná kalamita od jihu...A to ještě v posledních dnech vévodíme s teplotami...

7
# 14.02.2020, 07:40

Ano my jsme střední polohy a letos jsem pouze 3x- 4x dosáhli na 10cm (naposled včera). Navíc to nikdy nevydrželo ani týden v kuse. Teplota také neklesla snad ani na -10. Nicméně jako celek z nás zima až tak katastrofálně nepůsobí. Většinu dní je alespoň v noci mráz a minimálně poprašek byl také po většinu dní.

108
# 14.02.2020, 08:35

U nás 3x za zimu poprašek, který za pár hodin roztál. Zatím se vyskytli jen 2 ledové dny. Počasí sleduji dlouho, ale tohle je katastrofa. U nás opravdu nejhorší zima v historii.

31
# 14.02.2020, 09:11

aura333
Jojo, není 500 m.n.m jako 500 m.n.m. Třeba tady kousek od nás na Rakovnicku 500 metrové kopce měly sníh tak max 2-3 krát.

12
# 14.02.2020, 09:21

Souhlasím s Jerrym, my měli taky 10cm i víc, bílo po novém roku skoro pořád, teploty pod nulou běžně i přes den. Sice to už leze dolů, ale když už nechumelí, aspoň prší. A NEJSME v blízkosti žádných hor...

15
# 14.02.2020, 09:42

No, byly.

Mě tato zima vyhovuje. Stejně jako loni v létě nebylo dlouho v kuse přes třicet a srážky chodily v množství a čase jakštakš dostatečném, tak teď v zimně nebyla dlouho v kuse inverzní deka. Nějaká voda taky spadla, takže... tento způsob zimy je za mě celkem OK.

Opravdu nepotřebuji odhazovat sníh a nemám závislost na zasolených silnicích a chůzi po zmrazkách. Taky docela rád ušetřím emise CO2 tím, že tolik neprotopím.

Není nutné se upínat ke sněhu.
A jestli je to důsledek oteplení klimatu, tak je to celkem v souladu s tím, co jsem už kdysi kdesi četl - u nás nemá cenu budovat lyžařská střediska, protože hranice sněhu v zimě se posune cca do 1 200 - 1 600 m.n.m. A bude to relativně dost stará informace (cca deset - patnáct let), protože to bylo ještě v době debat před posledním boomem sjezdovek v Jeseníkách. Byl to výhled na léta cca 2030 - 2050, no a už je to tu. Toto letí...

Pokud by měl rok v budoucnosti probíhat jako poslední léto, podzim a tato zima, tak to beru. Problém je, že asi bude každý rok jiný (i dost), protože vše je v nějakém vývoji a posunu a nové (pseoudo)stability se nejspíš nikdo z nás nedočkáme. Taky proto mě fascinují všichni ti, kteří přesně vědí, co by a jak by se mělo udělat a jak se nachystat. Nikdo neví, co přesně bude, vždy budeme ve vleku. Doba relativní stability a předvídatelnosti je fuč. Jedině se přizpůsobit a využít potenciálu změny, protože zabránit tomu nejde - už je to tady a bude to pokračovat a nabírá to švuňk...

Jak kdosi říkal "Škoda umřít, pořád se něco děje".

15
# 14.02.2020, 10:11

aura333
"Pokud by náhodou přišla příští rok nebo za 2 roky relativně slušná zima ve všech polohách, co se týče sněhu i teplot, jako třeba ta 2016/2017, tak by určitě následovalo 3-5 zim po sobě teplotně výrazně nadprůměrných s málo sněhu :D. Jinak s tím odhadováním, co nás čeká v budoucnu asi už končím, už sem toho napsal dost. Ale myslím, že návrat pěkných zim se sněhem a mrazy i v nížinách, které byly dříve poměrně často (asi každý druhý rok) moc nehrozí..."

Tak v "naší" nížině "asi každý druhý rok" pěkná zima nikdy nebyla. Spíš to bylo (a je) tak ta jedna z pěti. ;-)

ota
Avatar
2119
# 14.02.2020, 10:22

aura333
Tady letos maximum v prosinci 5cm, ale další den to roztálo a v lednu 3cm, ty tály 2 dny.:D Nejhorší zima ohledně sněhu to u nás ale není, ta byla v letech 2013/14, kdy jsme měli maximum jen 2cm. V čem je letošní zima ale výjimečná jsou slabé mrazy. Nejsilnější mráz byl pouze - 8°C, přitom dosud jsme pokaždé měli alespoň - 10°C. Pokud se nestane něco nečekaného, tak těch - 10 už letos bude jen těžko. V počtu ledových ani mrazových dní, u nás tato zima díky inverzi rekordně teplá nebude. Jinak si myslím, že ještě pár studených zim nás čeká, ale budou už opravdu vzácné. Nevěřím ale, že by se minimálně v nejbližších cca 50 letech u nás vysktyly zimy zcela bez mrazu, dny jsou zde příliš krátké a inverze udělá své.

12
# 14.02.2020, 10:40

No my jsme 600 m.n.m. a kopečky okolo jsou něco přes 800. Ale to nepovažuju za nic extra vysokého. Brdy i České středohoří mají podobně vysoké vrcholy.

615
# 16.02.2020, 02:18

ota
U nás to je zatím nejslabší max. výška sněhu,jen 2 cm,a to za 28 let!:(
V tom zimním období 2013/14 napadlo krásných 7 cm sněhu:),pravda bylo to už ale 26.listopadu...
Ale ještě neházím flintu do žita,může ještě něco spadnout v březnu nebo i dubnu..

# 16.02.2020, 07:11

U mě na chalupě na Vysočině ve Žďárských vrších bylo pár dní bílo, a co si já pamatuji, tak to je pro mě druhá nejhorší zima v mém životě co s týká sněhu a mrazu. Mrazy skoro žádné, máme rybník, na kterém jsme jako děti bruslili celou zimu, letos ani jednou.
Tady dole v Mohelnici, kde jsme díky řece Moravě cca 250 m.n.m. , byl sníh asi dvakrát kdy během 24 hodin roztál. Nejvyšší vrstva asi 3 cm.. Jinak velmi mnoho dní inverze.

# 16.02.2020, 09:39

No Kvasiny asi 4cm a Moravany na Pardubicku asi 2x poprasek 0.5cm, extrémní bída, já tedy za 20let nic podobného nepamatuju.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.