Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Frontální vlna

42
# 05.11.2019, 17:50

Chci se zeptat, co znamená frontální vlna. O počasí se zajímám docela dlouho, četl sem různé knížky, ale tento pojem mi jaksi unikl.

Z front znám jen teplou, studenou, okluzní popř. zvlněnou studenou a nebo frontální rozhraní. Pojem frontální vlna zahrnuje předpokládám něco jiného, než výše zmíněné pojmy.

Zajímalo by mě tedy, jak to vzniká, co to přináší atd.
Posledně byla frontální vlna na jihu Moravy na stejném místě jako dnes někdy myslím 9 nebo 10. října a spadlo tam někde i přes 30mm.

Samozřejmě sem to zkoušel googlit, ale našel sem dost dlouhé a složité texty, které pojednávali o frontách obecně. Chtěl bych stručnější vysvětlení, které pochopí i laik. Díky.

A nebo o tom napište článek, já si na něj počkám.

86
# 05.11.2019, 18:03

aura333
Frontální vlna se v předpovědi objevuje zejména tehdy, jestliže polární fronta je stacionární (nepohyblivá) a udržuje se jižně od nás. Studený vzduch proudící od SV narazí na orografickou překážku (masiv Alp), obejde ji a zasune se pod teplejší vzduch. Na původně rovné frontální linii se utvoří záhyb - vlna (to je z Wikipedie)

Tam potom vzniknou srážky, které z Alp dorazí i k nám. Frontální vlny tak u nás přicházejí tuším výhradně z Alp.

42
# 06.11.2019, 12:45

Petr12
Díky moc. Meteorologie je fakt věda, ale dá se to pochopit. Tyhle frontální vlny jsou relativně vzácnější, pokud se nepletu.

Až tak často se o tom nemluví.

PS: Teď sem namátkou vyhledal diskuze, kde se pojem frontální vlna objevil a k mému překvapení docela často, i v bouřkových tématech letos. Divím se, že sem to dříve nikde nezaregistroval.

8
# 06.11.2019, 13:25

Frontální vlny byly kdysi častější. Až teď s těmi suchými roky to je už vzácnější.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.