Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Proč se oblaka na mořem vždy rozpadnou

Anonymní
Avatar
# 20.07.2008, 20:48

Byl jsem na dovolené v Itálii. Několikrát jsem ve vnitrozemí pozoroval mohutnou oblačnost, párkrát i přeháňky. Vždy jsme nevěděli co dělat - jít k vodě, nebo se brzo zatáhne a bude pršet. Jenže oblaka pokaždé když se dostala k pobřeží začala slábnout a nad mořem se rozpadla úplně. Chtěl bych se zeptat čím je to způsobené (fyzikálně)? Zasílám i obrázky. Ty oblaka se nikdy nad moře nedostaly a přitom postupovaly naším směrem.



Anonymní
Avatar
# 20.07.2008, 20:53

Bude to způsobené tím, že vzduch nad moře se ochlazuje a tudíž klesá - oblaka zanikají, zatímco nad pevninou, která se ohřívá mnohem více, vzduch stoupá a kondenzuje - tvoří se oblaka.

Anonymní
Avatar
# 20.07.2008, 20:54

Ještě bych podotkl - neplatí to vždy, nejčastěji je to pozorovatelné u mraku typu cumulus.

# 20.07.2008, 20:54

Moc dobré. Já jsem nyní v Itálii. Žádná mohutná oblačnost, teplota je teď 23°C.

Jsem skoro na jihozápadě Itálie. Provincie:Campania
Město:Napoli (nebo Naples)

Anonymní
Avatar
# 21.07.2008, 08:36

Ten výrazný rozpad mohl být způsoben i třeba tím, že se tam oblaka tvořila v horách - pokud jste byl na SZ Itálie, tak tam přímo na pobřeží vystupují Alpy - v nich je vhodný terén pro tvorbu oblačnosti - tzn. ta oblačnost se tam tvořila jen díky Alpám a v nich se taktéž držela.

Jinak Petr12 má samozřejmě pravdu taktéž.

# 29.07.2008, 20:34

Když jsme jeli do Itálie,a jezdili jsme přes Alpy tak teplota byla nízká pod 20 st. a začalo pršet.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.