Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Dráhy tlakových níží ze Středomoří

86
# 09.04.2019, 10:29

Poměrně hezký výzkum udělal ZAMG - zkoumal nejčastější dráhy tlakových níží, které vzniknou v západním Středomoří. Na obrázku je patrné, že nejčastěji chodí na východ Česka, kam přináší potom srážkové poměrně vydatné epizody. Bohužel letos jich zatím bylo málo. Slovensko je v tomhle ohledu o něco lepší - ostatně zrovna teď v sobotu také tlaková níže ze Středomoří přinesla mnohem více srážek na Slovensko a naopak v Čechách ani nekáplo (viz Ventusky https://www.ventusky.com/?p=49.1;15.1;5&l=rain...

Cesty tlakových níží ze Středomoří, ZAMG
271
# 09.04.2019, 12:46

Petr12
Taky tam mohli nechat aspoň podbarvené státy, takhle je to naprd, i malé dítě by to pochopilo, že se každý chce podívat na svoji oblast.
Že v Čechách na většině území nekápne se celkem čekalo, srážky tam měly přece končit, ale že i tady na západě Moravy nebude vůbec nic nikdo nečekal. J a JZ Čechy už to měly bohatě vynahrazené včera, a to je zajímavé, předpověď hned krásně vyšla. Doufám, že o víkendu naprší aspoň 10mm na tu trávu.

# 09.04.2019, 13:00

Petr12
Poměrně zajímavý výzkum. Pouze jak píše Yurri, mohli to trochu barevně odlišit. I když ty dráhy jsou tak husté, že by tam toho asi mnoho vidět nebylo.

Jinak souhlasím a mohu potvrdit z mého místa pozorování, že tlakové níže od jihu nejčastěji ovlivňují východ ČR, tedy Moravu a Slezsko a také to Slovensko. Tam pravda bývá ten jejich vliv často ještě mnohem výraznější. Někdy ale i jih Čech.
A srážkově bývají tyto níže někdy velmi bohaté když se zadaří. Zejména v zimě pokud jsou tyto tlakové níže dobře rozpoložené i přívaly sněhu, jinak při nich místo sněžení někdy i prší nebo bývají srážky mrznoucí, protože na východ území často vyhání teplejší vzduch. I když dál na západ už může čistě sněžit.

Krásný příklad za všechny. Sněhová kalamita na velikonoční Neděli 31. března 2013 na Moravě a ve Slezsku kdy přes nás postupovala tlaková níže z Jaderského moře k severovýchodu. Nejprve v neděli ráno tady u nás na Vsetínsku pršelo, ale pak se to velmi rychle změnilo v silné trvalé sněžení a za několik hodin napadlo na některých místech i přes 40 cm nového sněhu.

Nebo velmi zvláštní situace nastala v období mezi 12. až 15. říjnem 2009, kdy se nejprve ze Severního moře přesunula do střední Evropy tlaková níže a pak další tlaková níže z Jadranu která se přesunula nad Polsko. Měla takovou zvláštní dráhu, při které udělala takový oblouk přes Balkán a Ukrajinu. Tato tlaková níže spolu s tou ze severu se dostala do takové zajímavé polohy, že se k nám dostal velmi studený vzduch ze severu a zároveň velice intenzivní sněžení a to i v nížinách.

V teplejší části roku bývají tyto situace zas bohaté kromě vydatných srážek i na bouřky a to zejména zase ve východní polovině republiky nebo na Slovensku.
Však tyhle situace mám také nejraději, když jdou srážky nebo bouřky od jihu nebo také od východu. To je jistota, že u nás někdy i hodně kvalitně zaprší, zabouří nebo nasněží, ačkoliv občas jsme z těchto směrů ve srážkovém stínu Javorníků.
Pro Čechy, především západ, SZ a sever Čech jsou tyto stavy naopak nejméně zajímavé a téměř při nich nic nespadne.

No je pravda, že poslední léta jsou tyto tlakové níže od jihu nebo ze Středomoří méně častá než dříve.
Hodně takových situací bylo například i v zimě 2005/2006 (zima bohatá na sníh především na tom východě území ČR) nebo i začátkem roku 2010 a to i v Čechách. Na Moravě se tehdy vyskytovaly i srážky mrznoucí.

Ta situace teď v sobotu 6.4.2019 byla také zajímavá. Na západě území nic a na Moravě a ve Slezsku přece jenom trochu zapršelo. Čím dále na východ, tím bylo srážek více. Ale přes 10 mm to nikde v Česku nebylo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.