Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Kamery na sledování počasí

ota
Avatar
2125
# 10.12.2018, 14:19

Zdravím, už delší dobu uvažuji, že bych nahradil moji webkameru na sledování počasí venkovní ip kamerou. Jde mi hlavně o kvalitu záběru, ale taky se mi kamera na okně úplně nelíbí. Trošku jsem se na to díval a zaujala mě hlavně funkce p-iris, tedy automatické clony, která zajistí, že nebude část obrazu mimo oblohu příliš tmavá. Takové kamery už jsou ale dost drahé a nejsem si úplně jistý, jestli to zato stojí. Hlavně by mě zajímalo, jaké máte vy co ip kamery používáte ať už s iris nebo ne s nimi zkušenosti, zda se vyplatí do toho vůbec jít.
Díky za rady.
Ota

9
# 13.12.2018, 19:55

Zdat Oto, asi bych si nejdříve řekl, jaký rozpočet na to mohu uvolnit a jsem ochoten do toho vrazit. Až pak bych se možná zabýval výběrem kamery. Ale možnosti tu máš. Buď bys používal kameru zaleožené na platformě RPI s originál kamerou pro RPI. Mini pc a kamera tě vyjdou (v závilostit na použitém pc do cca 1600-1800Kč + karta a zdroj. Pokud máš nějakého kamaráda, který umí programovat, tak ti vytvoří použitelný program pro kameru, který ji bude obsluhovat a budeš tak dostávat snímky na web. Pokud nemáš, tak ti ho někdo za peníze může vytvořit (zkus třeba oslovit nějakou univerzitu, fakultu IT nebo tak). (Určitě však nedoporučuju tu novou kameru s čipem 8mpix, ta je na pozorování počasí tragická - sice má větší úhel záběru, lepší světelnost ale ostrost je na nic, ostření není do nekonečna, to způsobí rozmazání snímků v určité vzdálenosti.

No a pokud jde o IP kameru, tak bych sám za sebe doporučil (protože mám v používání již 3) tuto: Hikvision DS-2CD2T85FWD-I5/28 nebo 4 koncové číslo určuje ohniskovou vzdálenost - úhel záběru 2.8 mm má 102°a 4 mm má úhel záběru 79°. A nebo je tu menší varianta stejného typu kamery a levnější DS-2CD2085FWD-I. Na mých webovkách se pak můžeš podívat, jaké snímky kamery dělají. (Jinak používám ten dražší typ - jedna kamera má objektiv 2.8 mm, a další 2 pak 4 mm). Jsou fakt pěkné i za slunečného počasí. Mě svítí slunce přímo proti. Kamera si obraz sama vyrovnává, je jasný že přesvícení oblohy kvůli Slunci nevyčistí, ale to nevyčistí ani kamery ČHMÚ, nicméně obraz krajiny je dobrý. Ono jde pak i to, kolik procent ze záběru ti zabere krajina a kolik jen obloha. Jen jsem si musel nechat za peníze vytvořit program, kterej bude načítat snímky z kamery. Protže kamera odesílá každý snímek s jiným ident. číslem/popisem. Tam se to nedá moc změnit. Cron na webu pak umožňuje pouze načtení po 5 minutách. Ale to je dostačující, protože ty fotky jsou docela velké, sice se dají upravit na menší ale .... záleží na potřebě.

Jinak pro případné zájemce, kdo by chtěl si objednat stejný typ kamery Hikvision s Číny, kde jsou o několik tisíc levnější, určitě to nedělejte. Jednak ty kamery nejsou originálně certifikovaný, tudíž na ně nelze uplatnit záruku u EU distributora ani dalšího, a pokud byste to chtěli reklamovat výrobci v Číně, tak vám to také nevezme, protože to není kamera zakoupená přes origo distribuční cestu. No a za další a fatální považuji to, že tyto kamery nejsou vodotěsné! Po prvním dešti nebo vyšší vlhkosti se kamera zamlží, a do druhého dne máte na objektivu vodu (vím to z vlastní zkušenosti :D...)Takto jsem měl 2 kamery, kdy u druhé mi jiný prodejce tvrdil, že samo je vodotěsná ale nebyla. Takže výrobek přímo z Číny, přes Ebay a podobné nebrat. Raději kupte opravdu u distributora pro ČR.

Kamera, noc, 4 mm
Kamera, noc-sněžení, 2.8mm
Kamery, léto
9
# 13.12.2018, 20:03

Případně zde další situace z kamer.

RPI kamera, čip 5mpix
Hkivision
Hikvison, zacházející Slunce

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.