Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Je podzim a zima větrnější?

# 01.10.2018, 17:18

Dobrý de.
Mám takový dotaz,ale jsem celkem laik,tak si nechám poradit.
Zdá se mi ,že na jaře a v létě tolik nefouká vítr.
Na podzim a v zimě se mi zdá že fouká daleko víc
a vítr je studený.
Možná se mi to jenom zdá a je to pocitové.
Děkuji za vysvětlení.

8
# 01.10.2018, 17:48

plidmila
Na jaře, pokud nastane, protože se pomalu vytrácí, také někdy dují divé vichřice. Vše záleží na rozložení TN a TV.

# 01.10.2018, 18:27

plidmila
Je to způsobeno tím, že v zimě dochází k mnohem většímu kontrastu teplot mezi sev. pólem a rovníkem. Díky tomu mohou být tlakové níže i tlakové výše hlubší. To má za následek, že mezi těmito útvary dochází k intenzivnímu proudění vzduchu (k silným větrům). V létě je rozdíl teplot nižší, tlakové útvary jsou mělké a proudění mezi nimi většinou slabé. Také se mohou vyskytovat silné větry, ty jsou ale spojeny s bouřkami. V zimě a na podzim je vítr studený jednoduše proto, že se jedná o chladnější období roku a slunce je nízko nad obzorem. Píšu to jen obecně, má na to vliv také severoatlantická oscilace (NAO), Vortex (polární vír), Golfský proud apod... To už jsou docela složité věci, takže jestli jste jen laik, tak by Vám to mohlo takhle stačit.;-)

F4
Avatar
109
# 01.10.2018, 18:27

plidmila
Na podzim a v zimě jsou většé rozdíly v teplotě a tlaku mezi S a J Evropou, proto jsou tlakové útvary mohutnější a tudíž fouká větší vítr.

# 02.10.2018, 03:09

Frantis95
Děkuji za vyčerpávající odpověd.Už to trochu chápu.
Přesto je mi stále zima.Nejlepe mi bylo letos v létě,
když teploty překračovaly 35 stupňů.

32
# 02.10.2018, 11:22

Takže s oteplováním severního pólu, viz. např. ta minulá zima kdy se stalo, že na Špicberkách během polární noci pršelo a byly 3°C se hloubka TN a TV bude snižovat a vichřice a celkově vítr u nás nebude tak intenzivní?

# 02.10.2018, 16:39

Na.Guru
To spolu až tak nesouvisí, důležitá je spíše teplota Atlantiku a následně teplota Severního moře, neboť tlakové níže jdou většinou od Grónska/Islandu (možná jste už slyšel pojem "Islandská tlaková níže"). A je to přesně naopak, čím teplejší tyto vody budou, tím spíše budou tlakové útvary intenzivnější a tím pádem budou silnější vichřice. Proto např. jsou tropické cyklony tak silné, fungují sice víceméně stejně jako naše tlakové níže (což jsou také cyklony, jen ne tropické (opakem je anticyklona, tlaková výše)), ale vznikají a vyvíjejí se nad podstatně teplejšími vodami, což jim dodá energii k většímu prohloubení a mohou tam foukat opravdu extrémně silné nárazy větru.

32
# 03.10.2018, 08:21

lukashrn
Aha díky za objasnění. Není to jednoduchá věc ta meteorologie. Chvíli jsem jí studoval, ale vím úplný prd :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.