Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Přenosný detektor blesků

74
# 05.08.2017, 16:13

Zdravím má někdo zkušenosti s nějakým přenosným detektorem blesků? Našel jsem jen detektor Strikealert. Ví někdo o něčem dalším?

116
# 05.08.2017, 22:59

Samik
Ahoj, asi 2 roky nazpět jsem k narozeninám dostal detektor blesků Acurite. Nepídil jsem se přímo po tom, kolik stál, ale za tu dobu jsem ho důkladně otestoval a mohu sdělit své dojmy. Detektor mi přijde jako spolehlivý a snadno ovladatelný. Detekuje blesky do vzdálenosti zhruba 30 km od místa pozorování, blesk je zaznamenán pípnutím. Vlevo nahoře se přitom ukáže, kolikátý zaznamenaný blesk to byl, vpravo pak jeho vzdálenost od místa pozorování v mílích. Detektor počítá blesky do 99, v případě, že jich uhodí 100 a více, je vlevo nahoře číslo 99+. Vpravo nahoře je ovšem vzdálenost vždy toho posledního zaznamenaného blesku.
Malým nedostatkem je hlavně při bouřkách se silnější elektrickou aktivitou skutečnost, že detektor nezaznamená úplně všechny blesky, občas se zkrátka stane, že nějaké vynechá... Žádné další problémy jsem s ním ale ještě neměl.
Níže je pro ilustraci, jak detektor vypadá.

Detektor blesků Acurite
74
# 06.08.2017, 10:15

Marek 2
Díky tento jsem taky našel bohužel na Evropském ani Čínském trhu nejde sehnat. Je jen v USA. A na Amazonu stojí 22 dolárů což není tak moc a nevím kolik by byla doprava. Ale známí občas jezdí do USA tak to zkusím přes něj. Bohužel letošní sezónu už nestihnu. A jak je přesný v určování vzdálenosti?

116
# 06.08.2017, 15:25

Samik
Jak jsem psal, s cenou ti bohužel moc neporadím, detektor jsem dostal jako dárek a jediné, co vím, je to, že produkt musel být objednán ze zahraničí (asi právě z USA, jak píšeš). Co se té přesnosti v určování vzdálenosti týče, tak bych řekl, že to celkem ujde. Samozřejmě, problém nastává v momentě, kdy je na scéně bouřka se silnou elektrickou aktivitou, to pak člověk neví, který blesk detektor zaznamenal a trochu se v tom ztrácí. Já osobně však tento detektor beru jen jako takový doplněk k detekcím ČHMÚ a Blitzortung, a i když ani jedna z nich není úplně na 100 % spolehlivá, nic lepšího tady v Česku momentálně nemáme, takže je to vlastně naše jediná možnost.

74
# 11.05.2021, 18:24

Tak jsem si po 4 letech konečně udělal radost a koupil jsem si na Ebay ten detektor acurite . Sice chvíli trvalo vyřídit proclení ale už jej mám doma s teď jen otestovat snad ho zkusím už zítra.

# 23.06.2021, 21:13

Blesky lze zaslechnout v předstihu, v obyčejném rádiu.
Např. na středních vlnách (MW 520kHz až 1610kHz AM).

54
# 25.06.2021, 22:28

O nějaké detektoru jsem kdysi uvažoval, ale nakonec jsem zjistil, že je to naprosto zbytečné.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.