Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Vliv vodního toku nebo dálnice na srážky

# 26.10.2016, 14:02

Dobrý den,
již mnohokrát jsme u piva řešili vliv řeky Moravy na srážky v oblasti Kroměříže. U nás (pravý břeh Moravy) se říká "Morava to nepustí". Já si myslím, že to tak není, že srážky jsou ovlivněné "kopci" okolo, tedy Hostýnské vrchy (ty jsou ve směru, odkud srážky "nechodí", Chřiby a Ždánický les z jihozápadu, odkud pršívá, ale mám za to, že Kroměříž je v jejich "stínu". Omlouvám se za terminologii.

Mám za to, že Morava je tak malý tok, že nemůže masy proudícího vzduchu ovlivnit. Podobně jsme řešili i dálnici (že by ohřátá ovlivnila prodění nad sebou), ale to si myslím, je stejné. Toho vzduchu nemůže být tolik, aby to něco změnilo.

Děkuji( i za odkaz, kde je to již řešeno (hledal jsem, ale nenašel)).

# 26.10.2016, 19:53

Není tomu dlouho co jsem pilotoval a bavil se s pilotem a ten mi právě o něčem takovém říkal , zažil jsem propad nad městem o několik metrů (teplejší vzduch)to samé se stává nad velkou vodní plochou, ale jestli by to mohlo mít nějaký větší zásadní vliv na počasí netuším.

951
# 27.10.2016, 09:34

Samozřejmě to vliv má!!

# 27.10.2016, 12:48

Dobře město nebo velká vodní plocha - ano. Ale i tok o šířce 50 - 60 metrů?

Nemáte nějaký odkaz?

272
# 29.10.2016, 08:24

Podle mě má větší vliv okolní les nebo pole,vliv D1 tady na Vysočině bude v tom zeleném chladnějším moři naprosto zanedbatelný,to i vesnice bude mít větší kvůli větší koncentraci akumulačních ploch. U vodních toků je vliv patrný tak leda na přehradách a ještě spíše proto,že jsou většinou v lese a nejníže v údolí,takže synergicky nám to tam laicky řečeno spadne. Mám vysledováno,že bouřky postupující podél delšího toku mají delší životnost,ale jedná se jen o určité typy bouřek z určitého směru, ale není to nic zvláštního-prostě fyzika.

40
# 08.11.2016, 15:57

Já jsem taky z této lokality a říct, kvůli čemu to je, nemůžu, ale kolikrát v Otrokovicích nebo Napajedlech vůbec neprší- prostě se to rozpadne, přitom ve Vyškově hlásí 50 mm v bouřce a kroupy. Ta bouřka se žene sem, ale jakoby vždycky nad Chřiby ztrácela na intenzitě- je to časté, protože asi už ve více než 5 případech jsem pozoroval v Otrokovicích bouřku a je prostě obešla, za to ve Zlíně byl přívalový déšť, v Holešově taky a v Topolné taky. Dokonce jednou ve Fryštáku padaly kroupy, ale v Otrokovicích jen hřmělo a postupně se oblačnost rozpadávala. Další věcí je, že musím uznat, že máte pravdu, protože často, když jde bouřka z jihu podél, Moravy Otrokovicím ani U. Hradišti se nevyhne.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.