Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Klimatické rozdíly v ČR

# 11.10.2016, 16:53

Jaké jsou klimatické poměry v České republice?

268
# 22.11.2016, 12:59

Nejlepší na život me vychází JV Moravy(Slovácko),které těží z Karpat co do slunečního svitu a rel.dostatku srážek z vln směřujících z východu Alp a zároveň z mírné zimy narozdíl od Zlínského či Moravskoslezskeho kraje navíc absolutně bez smogu s úrodnou půdou, vhodnou pro vinařství, ovocnářství atd.

40
# 22.11.2016, 19:25

Yurri
Myslím, že byste se někdy dost divil, nechci chytat za slovíčka, na Pálavě je hezky, ale taky jsou na jihu Zlínského kraje či v Jihomoravském kraji poměrně vysoké hodnoty exhalací, sice né tak velké jak na Ostravsku, ale mnohem větší než v Čechách - Šumava, ČM vrchovina, Brdy.
Máte pravdu pěstuje se tu víno, trnky, jablka, ale není to tak růžové, jak si myslíte. Sucha jsou tu extrémnější a delší, i když zaprší, je tu za pár dnů sucho jak v poušti- přes léto vyprahlá krajina, suchá tráva. Ale máte pravdu, je tu hezky. :)

268
# 22.11.2016, 21:23

Mily
Čekal jsem, že se někdo ozve, protože Slovácko je dost široká oblast, ale já měl na mysli tu východní část za řekou Moravou. Tam je pozitivní vliv Bílých Karpat o kterém jsem výše mluvil, markantní. Poslední extrémně suché roky jsou kupodivu mnohem horší třeba tady na jihu Vysočiny, než na zmiňované části Slovácka. Jsem tam každý měsíc, tak můžu porovnávat. Půda výborně drží vláhu a není to placka, jako na zbytku jižní Moravy, která trpí erozí.

40
# 23.11.2016, 18:49

Yurri
Zase na druhou stranu nemohu posoudit, jaké klima je na Vysočině, protože jsem ze severní části Slovácka a tak nemohu srovnávat 2 počasím rozdílnější lokality, jestli myslíte tu hornatou oblast Velká Javorina, Jelenec, Strání, tak to docela chápu. Tam se voda udrží, to s vámi musím souhlasit. :)
Jinak bych byl velmi rád, kdybyste blíže specifikoval, čím se projevuje pozitivní vliv Bílých Karpat. Podle mého názoru vliv Bílých Karpat na srážky např. v Uherském Brodě je zanedbatelný, ale rád bych, kdybyste byl tak laskav, a podrobně specifikoval tento pozitivní vliv ku příkladu na srážky v Uherském Brodě či Uherském Hradišti. :)

268
# 24.11.2016, 08:42

Mily
Myslím trojůhelník ohraničený na jihu řekou Veličkou, západ řekou Moravou po Uherský Ostroh, na východě tak Uherským Brodem (Strážnicko, Veselsko ,Ostrožsko), tam jsou všechny pozitivní vlivy sečteny (teplota+svit+půda).
O srážkách z frontálních vln se tady bavím celé léto a i když některé roky jsou v sumě srážek za rok menší než u nás na Vysočině,tak díky struktuře a hloubce půdy to vůbec nevadí. Mrkněte na pro tuto oblast typické včerejší VIS-IR snímky družice MSG...
Srovnávat můžu tak 8let. Dnes tam asi poprvé za týden ta inverze přeci jen dosáhne.

40
# 24.11.2016, 20:51

Yurri
Viděl jsem snímky v odkazu na animaci a musím říct, že máte z části pravdu. O té ale půdě nevím, něco jsem se dočetl ZDE:
http://www.bilekarpaty.cz/strazci/img/mapy/pedologie.pdf
Avšak nevím zda to platí například pro Ostrožsko.
O pozitivním vlivu Bílých Karpat jsem nikdy neslyšel, proto s vámi vedu tuto diskuzi. Slyšel jsem o vlivu Alp nebo Krušných hor, ale u Bílých karpatech ne. Je pravda, že když jsem několikrát předminulý rok pozoroval v této oblasti bouřky (konkrétně Radějov, Blatnice pod Svatým Antonínkem nebo Uherský Ostroh) a pozoroval jsem tyto bouřky, které přicházely ze Slovenska večer, pokaždé se rozpadly a nade mnou šel pozorovat jen Cirrus spissatus nebo Cirostratus cumulonimbogenitus, takže žádné srážky. Před Velkou Javorinou se to rozpadlo a jen kovadlina byla vidět, takže něco na tom bude, ale oficiálně jsem o tom o čem píšete, nikdy neslyšel. :)

268
# 24.11.2016, 22:12

Mily
Ano, je to taková specialita, kdy v podstatě nížina těží z fénového efektu začátku Bílých Karpat. Jinde je sice fén třeba i mnohem silnější, ale pozitivní vliv se netýká nížin, ale jen severních částí horstev nebo vrchovin a při opačném větru jste pro změnu zase pěkně v pytli, zatímco tady jste (zase) v pohodě v nejteplejší části republiky v závětří Chřibů. Paráda.

# 24.11.2016, 23:37

Největší roli v tomto hraje terén.

268
# 25.11.2016, 06:04

Mily
Odkaz na složení půdy: http://mapy.geology.cz/pudy/

Sám jsem kopal jámu na odpad v tomto "zlatém trojůhelníku" a půda téměř bez šutrů i ve 2 metrech. Mix nejúrodnější černo a hnědozemě, kdekoliv jinde absolutně bez konkurence. Nadmořská výška kolem 200 m n. m.

40
# 25.11.2016, 15:32

Yurri
Máte pravdu. V této oblasti to doopravdy tak je, půda je krásná černozem - Ostroh, Blatnice, Hluk. Tyto lokality jsou co se týče půdy velmi úrodné. :)

Biochemik
Jak to myslíte? Prosím, specifikujte. Díky. :)

# 25.11.2016, 17:26

Mily
Reliéf půdy. Například hory , jsou hory pozvolné a nebo naopak prudké přímé.Pak naopak nížiny můžou být rozsáhlé rovinné nížiny a nebo nížiny , které jsou obestavěné vrchovinou či horami.
A každá z těchto věcí rozhoduje.

40
# 26.11.2016, 13:00

Biochemik
Ano, to je pravda;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.