Diskuse o počasí Model Aladin ČHMÚ
Český model Aladin předpovídá na 72 hodin dopředu, tedy na tři dny. Kdo sledujete předpověď počasí na základě numerických modelů, nebylo možné si včera dopoledne nevšimnout, že výstupy po dlouhé době již nekončí druhým dnem, ale model předpovídá i na třetí den dopředu od data sestavení předpovědi, tj. ráno do rána druhého následujícího dne po dni sestavení prognózy. Pouze výstupy z 18 UTC jsou stále 48 hodinové, nejsou ani příliš důležité a sledované, neboť jsou k dispozici na přelomu první a druhé poloviny noci. U delších výstupů se prodlouží zajisté výpočetní doba modelu.
Je tato změna pro Vás přínosem? V čem naopak spatřujete případné negativa této novinky? Jaké další případné změny týkající se výstupů Aladina preferujete?
Viz oficiální zpráva ČHMÚ.
Zdravím neměl jsem to kam zařadit, ale myslím si že je to celkem důležité. Model ALADIN se nám změnil v předpovědi. Se mi zdá že měl v předpovědi hodiny 6, 12, 18, 00 ale teď má v předpovědi 6,9,12,15,18,21 takže se jakoby začal opičit po modelu GFS. Taky jste si toho všimli? http://portal...et,RH2m,veind?
Dávat data z modelu v krocích 6 hodin je neskutečný vtip. Interval 3 hodiny je použitelné minimum a ČHMÚ se k tomu dopracoval až v roce 2017? Tleskat jim za to rozhodně nebudu. Je to státem placená instituce, která v poskytování dat veřejnosti silně pokulhává. Slováci mají přístupná data z modelu Aladin po hodinách, což je zcela běžný interval pro regionální modely poskytují střednědobou předpověď. ČHMÚ je v tomhle ohledu pro smích.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.