Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Kvalita předpovědí počasí

# 22.01.2017, 15:16

Tomamir
já to psal více/méně s nadsázkou. Je to takové to cimrmanovské kdy se střídá chvíle očekávání s chvílí zklamání:) Jenom mě fascinuje kolik lidí se "předpovídáním" živí. Kdyby měli na každou svoji předpověď vsadit část platu, to by bylo na svatého berouse breku z nulového nárůstu částky na účtech:D

# 22.01.2017, 15:36

Ja osobne bych rekl ze i 5 az 7 dni je hodne dlouha doba na predpoved kdyz vidim dnesni predpoved pro SV + 1 a je tam +6 videl bych to max 3 dny ;-) jo a v patek otepleni oni nevedi jak bude zitra a na patek davaj otepleni to je konec :-) :-) jo a ne ze by tam na kontech nic nebylo oni by jeste doplaceli za ty predpovedi kazdopadne toto pocasi bez srazek je nudne jak jsem psal jo je to supr tak akorad na lizovacku nebo bezky.chtelo by to nejaky poradny frontalni s. Sporadnou dafkou:snih:

36
# 22.01.2017, 16:24

podřipan II
Predpovidanim pocasi se asi zivy mrte lidi, ale usmevene je, ze vubec nezalezi jestli to vyjde nebo ne, placate nesmysly a plat mate porad stejny...viz Honsova...ta by musela 20k jeste mesicne dopacet, kdyz (a ze placa nesmysly porad) v zari placala jak na hovno bude zima:D:D Ta se neridi mymi 5-7dny, 3 mesice do budoucna, 20x si to sama vyvrati a je uplne jedno jak to dopadne...vyplatu dostava at rekne cokoliv, tak co by neplacala vesela dal ze:D

Jiří24
Jo se stupnema mate pravdu, to moc nevychazi ale par stupnu sem tam me je jedno...me spis zajima charakter pocasi...Jo no, silnice uz tu mame protazeny, taky by mi nevadila dalsi davka snehu...priroda ma hold zatim jine plany...:D Ale hlavne ze se snih drzi a ze cely leden bude zimni...cely mesic zimni pocasi, to je fakt extrem v dnesni dobe nestaleho pocasi...pecka:cool:

86
# 22.01.2017, 22:16

Tomamir
Mám rád tyhle nesmysly o tom, kdo by měl mít jaký plat. Honsová je soukromá osoba a plat jí dává nějaká soukromá firma. Co je komu do toho, kolik má. I kdyby plácala totální nesmysly, tak ať má třeba milion. Přeji jí to. Stát tohle neplatí, takže je mi to jedno.

To jak předpovědi vycházejí, je přímo úměrné s inteligencí uživatele - když čte nesmysli v bulvárních novinách a věří jim, tak samozřejmě má pocit, že předpovědi jsou zcela k ničemu.

# 23.01.2017, 00:29

ten dialog ale nebyl o tom, že by někdo řešil jak velký by měl být kohokoli plat. Bylo to o tom, jestli by si lidé kteří se předpovědí počasí živí (na profesionální úrovni) dokázali na svoji předpověď vsadit tzn. jestli věří tak moc tomu co ostatním říkají. Upozorňuji že tím nemyslím nějakého bulvárního přepisovače počasí, ale např. lidi z CHMU popř. z podobných institucí v zahraničí. Osobně bych tu práci nechtěl dělat. Nezžil bych se s myšlenkou, že lidem nedokážu dost často dodat pravdivou informaci. Tipovat můžu Sportku tím nijak nepoškodím ostatní maximálně svoji kapsu.

293
# 23.01.2017, 00:59

Ono předpovídat počasí pro naší republiku je oříšek. Tenkrát jsem slyšel myslím v ČT, že naše republika je sice malá, ale i tak je proti jiným státům velmi složité tu předpověď paušalizovat, protože na Moravě bývá úplně jinak nežli v Čechách a hlavně to obklopení horami dělá své. Jednak to mění úplně postup srážek, a také teploty. Němci či Poláci mají díky většině nížin předpověď jednodušší.
Ale představte si, že musel být genius člověk, který vůbec vymyslel nějaký počítač a model. Ale chování přírody to stejně bude nevyzpytatelné.

Souhlasím s Petrem, že lidé jsou pobláznění mnohdy tlachy z Novy, ovšem nikdy jsem neslyšel od ČT nějaké takové senzační informace.
Je pravda, že třeba i mě vadí kolikrát to, že to neřeknou "na plnou hubu". Představte si konkrétní situaci- když např. přechází nějaká fronta, která zasahuje jen část území celkem ostrou hranicí, tak oni řeknou, že v té druhé části budou občasné srážky. Ale přitom jim dojde, že tam ani nekápne. Ale aby měly zadní vrátka, tak řeknou, že tam také bude pršet a nebo aby dávali naději i lidem jinde, že jim naprší, ale přitom vědí, že budou mít smůlu.
Nebo jako minulý víkend - to zase říkali, jak bude všude sněžit, ale přitom i Aladin ukazoval, že v nížinách to bude nula srážek a taky byla. Ale pořád jsem četl regionální předpověď se slovy zataženo s občasným sněžením a přitom bylo oblačno se sluncem.

Ale jinak pro představu, aby jste se seznámili, jak to vlastně chodí.
Jak vzniká předpověď počasí? Buďte u toho

Studio 6 víkend 1.2.2014
Předpověď se dělá už po ránu, jak jsem říkal a už od ranní směny to sestavují.

# 23.01.2017, 07:41

Otázkou je, co není v naší republice oříšek:) Úroveň TV Nova nedokážu posoudit, protože jí nesleduji (u této televize kompletně nic) Pokud jde o ČT a konkrétně PŘEDPOVĚDI o počasí, mám za to že je tam zhoršení. Nikoli v tom, že jsou tam nějaké senzační informace, ale skladbou té relace. Předpovědi jsem napsal úmyslně velkými písmeny, protože jejich předpovědi se stále více zaměřují na to jak bylo tzn. není to o předpovědi, ale o již známém stavu, který se obrací do krátké minulosti. Samozřejmě je to jednodušší, protože co se stalo je fakt přes který nejede vlak a těžko se v předpovídání toho co bylo spletou:) Dále neustálé zveřejňování fotek od lidí jak bylo někde ve světě nebo v Hhorní Dolní k předpovědi nic nepřinášejí. Hezké možná na pohled, ale tato náplň by víc seděla právě do té výše zmíněné TV Nova. Určitě je republika na předpovědi víc problémová než třeba placaté Polsko, proto by možná bylo dobré informovat více regionálně o tom jak bude, než se kouknout na model v Praze a pak v podstatě tvrdit věci které jsou v rozporu se skutečností.Jakmile se totiž budeme koukat (ať už v TV, nebo na internetu) na cokoli (nejen na počasí) kde zjistíme že je rozpor mezi tvrzením a realitou, přestanete těm informacím věřit. Budou pro nás bezcenné.

36
# 23.01.2017, 07:45

Petr12
Moc si to berere k srdci.Ja to jen zminil ze posirat ja v praci na co sahnu,asi bych moc nebral:D A uz jsem tu i ja osobne psal ze kdo ji veri predpovedi na 3 mesice dopredu (vlastne vubec kdo teto bulvarni zene cokoliv veri) ma trosku nizsi inteligenci...to je jedno...;-) Tady slo jen o to jak nekdo vystudovanej meteorologii muze vypustit s cistym svedomym takovej blud jako jak bude za 3 mesice kdyz tu vsichni vidime jak se na dyl jak na tyden neda totalne spolehnout...Rozhodne neminim dal Honsovou resit, protoze to je jen bulvarni loutka co by mela vedet ze to je holej nesmysl,ale kvuli prachum nam rekne i jak bude pristi Vanoce...no to je fuk,toto tema opoustim,protoze tohle je narozdil od jejich reci seriozni server a nechci se hadat,kor kvuli ni...to me ani nenapadne...:D Jdu resit zas pocasi kde vas musim usmernovat v tematech typu "otepleni za 14dni"...;-)

5
# 23.01.2017, 08:06

Dneska na aladinovi hlásili, že už se v noci zatáhne a výsledek je ten, že je všude azuro a daleko silnější mráz :) Pro mě dost kritický fail, protože mi nad ránem zamrzl hardwarový prvek, který měl ještě 2 dny vydržet do výměny než seženu lepší (pod -15 přestane fungovat).

142
# 23.01.2017, 08:39

A pak budeme všichni zas nadávat, že bude tak, jak ukazuje model :( :(

# 23.01.2017, 10:42

já bych řekl, že navzdory modelům, které ukazují každou aktualizací něco jiného mrzne...... mrzne.......mrzne ......a mrzne:)

36
# 23.01.2017, 11:03

podřipan II
Diky GFS modelum se ridim uz rok a jeste jsem nenarazil...jde jen o to do jake budoucnosti jim verite Jak uz jsem psal...5dni ideal, 7dni uz je na hrane...ve CT jsem psal jak tento tyden bude a ono tak skutecne bude, 2x jsem vyvracel toto tema "otepleni" protoze ti co tyto temata zakladaj, veri GFS modelum na 7+ dni dopredu a to se zcela urcite VZDY zmeni...:D O nicem jinem to neni...;-)

# 23.01.2017, 11:53

Sepp
To chce sledovat více modelů, v poslední době je na nízkou oblačnost poměrně dobrý německý model ICON: http://www.ve...34;7&l=clouds (velmi často dává lepší výsledky než Aladin - dnes třeba ukazuje pozvolnější nástup nízké oblačnosti).

Samozřejmě určovat v těchto dnech teplotu je velmi složité - trochu zafouká vítr a teplota je náhle o 10 °C úplně jinde. Teploty se zároveň silně liší i na malém území.

# 23.01.2017, 12:10

Tomamir
No, zrovna u ČT je dobré si pustit několik předpovědí najednou po sobě. Možná kdyby to zařadili na Silvestra tak mají větší sledovanost:) Sleduji třeba i server yr.no a tam je taky zajímavé poskládat si informace za sebou tak jak aktualizují. Souhlasím ale s tím, že čím blíž k bodu odhadu tím je odhad přesnější tzn. nejpřesnější je odhad toho co bylo:D

36
# 23.01.2017, 12:19

podřipan II
to jo no..."Nevime s jistotou jak bude, ale rozhodne vime jak bylo", pecka:D Norove driv byly skvely, ale dost se to tam zhorsilo...Ono je pravda ze pokud chcete presne na stupne vedet jak bude, je to nerealny dostat nejakou predpoved...o vikendu u nas taky bylo o 3 vic nez melo byt a to byla predpoved z minuleho dne...ale me osobne je jedno jestli je 7 nebo 10, -5 nebo -2, me zajima jen charakter pocasi a k tomu mi staci jen GFS model, nic jinyho nepotrebuju...vidim kdy se prizene studenta fronta, tlakova vyse, jasna obloha, snezeni, to vse tam vidim a teplota mi staci fakt cca, delam to tak od ledna 2016 a vyhovuje mi to maximalne:D

# 23.01.2017, 13:08

Tomamir
3 stupně ještě chápu, ale u nás to poslední dobou lítá i o 6 stupňů v rozdílu, a to jak do plusu tak do mínusu.

642
# 24.01.2017, 06:21

Přesně jak píše podřipan II a In-počasí. Večer kouknu na zprávy ,ale počasí nevěřím.Je to pro mě jen orientační abych věděl, zda bude chumelenice, nebo sluníčko.Na netu proběhnu pár stránek a je z toho guláš.Když chci vědět jak je , podívám se na oblohu:D.
Jak píše In-počasí,v okruhu 12km jsou u nás 4 meteostanice ( Liberec ,Jablonec,Smržovka,Železný Brod) a teplota se v posledních dnech na tak malém prostoru liší o více jak 10°C Jeden den byl Jablonec ráno na -4°C a Železný Brod takřka na -20°C
Když už bych měl někoho hodnotit,tak pro mou oblast má nejlepší odhad norská yr.

1
# 08.08.2017, 17:56

Předpovědi jsou poslední dobou katastrofálně nepřesné. Selhávají i zdroje, kterým se dalo věřit. Např. dnes mi aplikace in-pocasi.cz hlásí v mobilu )zdejší numerický model) celý den jasno a v podstatě převažuje celý den oblačná a teď už nějakou dobu zatažená obloha. Co se týká nějakých předpovědí na jeden, dva dny dopředu, to nemá smysl vůbec komentovat. Teploty a oblačnost tam výrazně mění v průběhu dne.

293
# 10.08.2017, 11:47

Mě zaráží jedna věc. Aplikace Ventusky hrozně nadhodnocuje srážky. Hlavně u modelu GFS. Když si zapnu animaci srážky za 3 hodiny, tak fajn, ale po přepnutí na sumu srážek od začátku se to tam vše nasčítá a výsledek je pak hodně zcestný. Někde udává i třeba 150 mm, zatímco modely ICON a GEM jsou více reálné.
No a když to srovnám s numerickým modelem přímo zde na webu, tak tam ty srážky jsou zase podhodnocené. Přitom to vychází z jednoho modelu.

Tedy i při konkrétní předpovědi pro obec to ukazuje jiné údaje zde a jiné na Ventusky.

0
# 27.10.2017, 10:53

Ahoj,
jaká je podle vás nejlepší aplikace na mobil?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.