Včera proběhla médii zpráva o rekordní teplotě v Antarktidě:
V Antarktidě byl rekordní mráz, naměřili minus....
Vědci naměřili v oblasti věčného ledu Antarktidy rekordní teplotu minus 93,2 stupně Celsia, téměř o čtyři stupně větší mráz oproti předchozímu rekordu. Výsledky zkoumání teplot z roku 2010 na různých místech Antarktidy zveřejnili v pondělí na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.
Moc tomu ovšem nerozumím - proč to takovou dobu tajili (ta hodnota je z roku 2010)? K čemu vůbec takové měření je, když nesplňuje standarty a tudíž nemůže být považováno za nejnižší teplotu na zemi?
Diskuse o počasí Rekordní mráz v Antarktidě -93,2 °C
Ono je to satelitní snímání teploty povrchu odvozené ze spektra vyzařování Země. Rozhodně tedy nejde o klascké staniční měření. Stejnými metodamy byla v Íráno změřena teplota povrchu nad +70, Austrálie +68 atd. Ale ani v jednom z případů se nejedná o teplotu vzduchu ale o teplotu povrchu. Ale i ČR jsou rozdíly v minimech obrovské v Antarktidě, v té výšce 4000+ m.n.m. může být někde v mrazové kotlině minimum pod -100. (Podobně Evropa má mrazových kotlin dost: Itálie nedavno -48, Německo -52 a i Perla 1956 možná -52...).
Teplota vzduchu nižší než -89,2 přeci jen byla změřena, a to ve velkých výškách (Stratosféra) bylo i v nedávných letech nad ČR až -85 (Sondáže Libuš - University of Wyoming). V mezůsféře bylo nad Skandinávií naměřeno až -146 (Jaké bude počasí, Praha 1987). Mezosféra je nechladnější vrstvou vůbec.
http://www.geoclimat.org/2012/07/lendroit-le-plus-...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.