Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Sněhové bouřky

818
# 23.10.2013, 17:42

Při sněhových bouřkách se často vyskytuje tzv. bílá tma, kombinace hustého sněžení, které výrazně snižuje viditelnost, se silným větrem. Za šera nebo za úplné tmy působí tato bílá tma úplně jako bílá zeď, není vidět nikam. Tyto silné sněhové bouřky se vyskytují především na horách.

Obecně se sněhovou bouřkou se můžeme setkat na výrazných studených frontách v zimním období nebo v silném studeném SZ proudění. Za sněhovou (tzv. zimní) bouřku je považována sněhová přeháňka či přeháňka se sněhovými krupkami obsahující bleskové výboje.

Poslední sněhovou bouřku pamatuji zde v Praze 14.3.2010 na výrazné studené frontě přinášející přechodné ochlazení před nástupem jarního počasí, se kterým mimochodem poté přišly první jarní bouřky, i silnější. Za bouřku se sněhovými krupkami považuji bouřku při přechodu níže "Emma" dne 1.3.2008, což byla taktéž výrazná srážková vlna spojená s hlubokou tlakovou níží. Ale neobjevilo se při ní vyloženě sněžení, to 14.3.2010 ano.

41
# 23.10.2013, 18:01

Asi nejsilnější sněhovou bouřku jsem zažil na velmi výrazné studené frontě cyklonálního charakteru v noci, myslim že to byl rok 2004 někdy v zimě doprovázela jí četná blesková aktivita a velmi silné nárazy větru od severu:snih::blesk:

818
# 23.10.2013, 18:18

Kuba.T
To první video znám, po té situaci jsem ho shlížel. Je to přesně pode mnou. (pod mým místem pozorování) ;-)

293
# 23.10.2013, 18:30

Já pamatuji sněhovou bouři taktéž 14.3.2010, vánice a chumelenice. Škoda, že byla tma a nebylo tolik vidět to sněžení, ale za světla by zase nebyly vidět blesky. Potom pravda začalo jaro.

54
# 23.10.2013, 20:56

Já pamatuji v Ostravě sněhovou bouřku 21. listopadu 2008 ve večerních hodinách a ještě 13. ledna 2012 v odpoledních hodinách kdy se konečně probudila do té doby nepovedená zima.

55
# 23.10.2013, 22:21

tom.f
Přesně tak! Zrovna jsem nato taky vzpomínal, tenkrát to byl pěkný masakr. Pamatuji si, jak mě v Praze vzbudily ty rány, jedna pecka za druhou a vánice jak blázen, napadlo přes 10 cm určitě. :)

EDIT: Tak to bylo 15.12.2003. Zde je menší článek z AMS i s přiloženým obrázkem z detekce blesků. :)

http://www.bourky.com/pozorovani/zimni-bourka/

55
# 23.10.2013, 23:18

Kdo nezná, tak bych doporučil videa ze stormchasingu od Miroslava Provoda, který je ochoten kvůli bouřkám najezdit stovky km a občas se dostává i do velmi zajímavých situací. Mě osobně jeho videa neskutečně baví.. :):blesk:
http://www.youtube.com/watch?v=XxnPyn-vk9o

642
# 24.10.2013, 05:56

poslední roky si na žádnou nevzpomínám,ale někdy v roce 1974 nebo 75 jsem jel s bratrancem na běžkách k prarodičům na Smržovku.Přes les atd to bylo okolo 10km.Na rozlehlé louce před Smržovkou nás potkala hodně silná bouřka.Nebylo vidět na krok přesně jak píše tom-791 Bílá tma ,silnej vítr a člověk v ten moment přišel o orientaci.Bratránkoj v ty době bylo 11 mě 14-15 a tak jsem měl starost aby ho to na běžkách neodfouklo.Ten děs trval možná 5-6 minut ,ale přišlo mi,že to byla hodina.Najednou se to protrhlo na polojasno a my koukali jak ta černá stěna postupuje směrem k Tanvaldu.Nepříjemný a v těch našich letech strašidelný.Pozorovat to dneska z auta asi bezva zážitek,ale být venku nic moc.

# 24.10.2013, 09:37

Zimné búrky sú z princípu búrky ako všetky ostatné. Na vznik zimnej búrky musia byť splnené tie isté podmienky, ako na vznik letnej búrky, rozdiel je však v tom, akým spôsobom sa tieto podmienky dosiahnu.

Ako vieme, búrkový oblak vzniká pri intenzívnej konvekcii - vzostupných prúdoch vzduchu. Na to, aby konvekcia začala prebiehať, musí mať vzduch dostatočnú vlhkosť a hlavne, v celej hrúbke troposféry musí byť dostatočne veľký teplotný gradient. Inými slovami, vo výškach musí byť oveľa chladnejšie, než je v prízemnej vrstve.

Takáto situácia môže v zime nastať jedine pri silnom prúdení a to spravidla pri vpádoch morského vzduchu pôvodom z polárnych oblastí. Ten je totiž jednak dostatočne vlhký a navyše je v prízemnej vrstve aj pomerne teplý, keďže teplota vôd Atlantiku v miernych je aj v zime okolo +10°C. Vo väčších výškach si tento vzduch zachová pôvodnú nízku teplotu a tým je splnená podmienka teplotného kontrastu. Z toho vyplýva, že búrky sa v zime vyskytujú spravidla pri teplejšom a spravidla aj veternom počasí. Búrky sa môžu tvoriť samostatne, ale oveľa väčším predpokladom ich vzniku je rýchlo postupujúci studený front. Ten, rovnako ako v lete, pôsobí ako silný impulz pre konvekciu a búrky sú na svete.

Keďže podmienky pre vznik zimných búrok nespôsobuje ohrievanie zemského povrchu slnečným žiarením, ale, ako som písal, prúdenie vzduchu a jeho premiešavanie, zimné búrky sa môžu vyskytnúť kedykoľvek cez deň, ako aj v noci.

Zimných búrok som zažil dosť a pamätám si presne každý jeden prípad. :) Čo sa týka zrážok, najsilnejšiu zimnú búrku som zažil 18.1.2000, keď nám behom hodiny nasnežilo vyše 10 cm snehu a ten sa dokonca udržal aj na vodných hladinách. Počas zimy 1999/2000 sme mali búrok niekoľko. Búrky so snežením sa vyskytovali aj počas Veľkej Noci v roku 2001 (14.4.) počas vpádu arktického vzduchu. Spôsobom vzniku však už boli skôr letného typu, napriek tomu, že na nich snežilo. Ďalšia snehová búrka sa u nás vyskytla pred Vianocami 2001 na výraznom studenom fronte a pekná efektná búrka bola tiež 15.12.2003 v ranných hodinách. Hoci z nej veľa nenasnežilo, bol to zážitok ráno o 6:30 vidieť na oblohe blesky.
Búrku v zime si pamätám aj z 2.1.2005, to však bolo príliš teplo a tak na nej iba pršalo. Veľmi pekná búrka so snežením bola 12.3.2006 skoro ráno. Pamätám sa, ako som sa zobudil na hrmenie a nebolo ešte ani 6 hodín. Táto búrka úplne prekazila predpovede meteorológov na západe Slovenska. Namiesto polooblačna a +3 až +7 sme mali zamračené a -1°C pri silnom vetre a snehovej pokrývke. Dostal sa k nám totiž veľmi studený vzduch z ČR a Nemecka - búrka bola sprievodným javom. Snehová búrka sa v Bratislave vyskytla aj 26.11.2007, takisto ráno okolo 6. hod., pri vpáde morského arktického vzduchu. Mali sme v nej mix dažďa, krúpok a snehu.
Posledná snehová búrka nás zasiahla 15.2.2012 (prikladám aj fotografiu) a to pri prechode frontálneho systému od severozápadu. Teplota z +4 rýchlo klesla na nulu, no sneh sa po nej dlho neudržal.

Zimné búrky bývajú veľmi efektné, keďže zrážky v podobe snehu sú oveľa viditeľnejšie a menej prepúšťajú svetlo (oblaky sú tak tmavšie) a keďže sneh padá pomalšie, než dážď, spočiatku iba vidno ako "visí" v oblakoch nad nami, ale ešte nedopadol k zemi. Vytvárajú sa tak na oblohe rôzne zaujímavé formácie, ako vidno aj na fotografii. Myslím, že búrka v zime patrí k jedným z najzaujímavejších meteorologických javov.

Snehová búrka prichádza do Bratislavy, 15.2.2012
# 24.10.2013, 14:17

Ešte pridám ukážku z búrky z 15.2.2012 z Bratislavy. Všimnite si blesk, ktorý udrel do komína hneď na začiatku videa!

6
# 24.10.2013, 14:51

Tady se jednou objevila sněhová bouřka v lednu tušim, pár blesků bylo, ale bohužel vítr ten sníh unášel ve větší výšce, takže žádná bílá stěna se nekonala :)

293
# 24.10.2013, 15:00

No a co hromadná nehoda na D1 asi před 5 lety. A ve fotce je pěkný příklad kalamity před 12 lety.

Vydatné sněžení stále na jednom místě, zdroj ČHMÚ
117
# 24.10.2013, 17:44

Tak já ve Strakonicí zažil sněhovou bouři(blesky a hrom)určitě 4x.Poprvé,když jsem byl ještě na základce.Asi v prosinci před 10-11lety,kdy se během dne rapidně ochlazovalo.(před bouřkou bylo kolem +5°C,silný vítr při bouřce a pak max.cm napad)
Při dalších bouřích to byli vždy sněhové krupice a napadlo kolem 3-5cm za krátkou chvíli.(měsíce leden-březen)

273
# 30.10.2013, 18:41

Bouřka se sněžením a silným větrem se vyskytla časně 12. nebo 13.12.2003.

Ve studeném vzduchu se vyskytovaly bouřky 5.3.2008, v Praze přišla bouřka odpoledne s hustým sněžením (velké vločky) a teplota poklesla na -0,5. Podobná situace byla 21-22.11.2008. V obou případech se jednalo o mořský arktický vzduch s nízkými teplotami ve výšce a velkým teplotním gradientem, T500 dosahovala -36 až -41 (rekord min. 1973-2013 -45,5 z ledna 1985). V obou těchto případech se jednalo o bouřky mimo studenou frontu v chladném arktickém vzduchu.

Bouřka se sněžením se na studené frontě vyskytla 23.3.2009 a 24.3.2009. Bouřka se smíšenými srážkami při orkánu Emma 1.3.2008. Při Orkánu Kyrill 18.7.2007 byla extrémně teplá advekce a na studené frontě se vyskytovaly bouřky se silným deštěm (na Sněžce i sněžení). Při tak silném větru vysoká dohlednost a blesky i ve větší dálce čistě bílé.

Všechny bouřky se sněžením měly teplotu slabě nad nulou (1-3°C) a jen 5.3.2008 pod nulou teplota v průběhu bouřky (-0,5 až -1°C). Podle pozorovatele z Blanska byla při inverzi 25.12.1999 bouřka při teplotě -8°C. cca tou dobou také při inverzi pršelo a mrzlo souřasně (o pár dní později) a tvořila se silná ledovka.

0
# 04.04.2014, 17:19

Sněhovou bouřku jsem zažil asi před deseti lety při lyžování v Alpách. Ten den poměrně hustě sněžilo, nevím jaká byla předpověď. Bouřka přišla nečekaně. V jednu chvíli jsem ucítil mravenčení v zátylku a do dvacet metrů vzdáleného sloupu lanovky udeřil blesk, pak to začalo lítat. Radši jsme se schovali v hospodě, protože se zvednul pořádný vítr, který vytvořil kompletní bílou tmu. Trvalo to asi deset minut a přineslo to pěkných pár cm nového sněhu, ve kterém se potom jezdilo úplně fantasticky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.