Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Měření množství srážek (přesnost)

41
# 19.09.2013, 10:35

Zakládám toto téma, protože se pořád nemohu dopočítat přesných hodnot srážek kolik u nás spadlo. Jak jsem uváděl nejprve jsem měřil ve velkém oválném kbelíku, bylo mi řečeno, že je to nepřesné, zkusil jsem tedy dát ještě poloviční kbelík a nakonec takovou odměrku asi poloviční jako ten menší kbelík, 2x se srážky shodovali naprosto přesně jak v obou kbelících tak i odměrka a včera bylo v obou kbelících kol 11mm a v odměrce skoro 14mm tak ted fakt nevim, přitom správně by mělo asi být v té odměrce nejméně.

# 19.09.2013, 13:03

Já nechápu, proč si prostě nekoupíš ten nejobyčejnější srážkoměr. Stojí ti to za to mít nepřesná data? Neber to, prosím, jako rejpání, jen bych to rád pochopil, co tě k tomu vede. :-)

Rob
Avatar
0
# 19.09.2013, 14:22

Jde taky o to, jestli bude ten nejobyčejnější srážkoměr udávat přesná data.;-)

86
# 19.09.2013, 16:13

Rob
Na obyčejném srážkoměru (odlivka se stupnicí) se nedá nic zkazit (snad :)). Špatně může být jedině umístěn.

Prostě si kup za 150 Kč obyčejný ruční srážkoměr a je to.

41
# 19.09.2013, 16:40

Petr12
A kde ho mam koupit jde to leda přes internet, ale tam dám pomalu víc za poštovné :)

86
# 19.09.2013, 17:03

tom.f
V zahradních potřebách by je mít měli - OBI atd.

13548
# 20.09.2013, 21:28

Baumax 59Kč

41
# 20.09.2013, 22:36

janek24
jo jo dnes jsem ho skutečně sehnal v baumaxu;-) hned jsem ho dal ven. Doufám, že bude přesný, akorát mi připadá nějak moc úzký spíš taková trubka, zítra když tak dodám foto

# 21.09.2013, 00:13

Super.
tom.f má konečně srážkoměr. :-) Snad budeš spokojen.

9
# 26.09.2013, 22:38

Já jsem chodil měřit na školní stanici (jestli se o tom tak dá hovořit), máme tam asi 3 měřiče srážek a v každém bylo jiné množství. Ono taky nespadne na každém kousku země stejné množství srážek, byť jsou měřáky umístěny jen 1,5m od sebe.

41
# 10.10.2013, 20:40

Tak jsem konečně našel archiv srážek na meteoblue pro Hřebeč a moje údaje byly opravdu nepřesné a to minimálně o 200mm srážek takže za:
Leden-41mm, Únor-56mm, březen43,5mm, Duben-54mm, Květen-110mm, Červen-132mm, Červenec-78mm, Srpen-119,5mm a září 52,5mm. Celkem suma sumárum 686,5mm prozatím, nyní opět vydatně prší, takže je pravda, že moje měření bylo nepřesné, ale přesto zde spadlo nadprůměrné množství srážek, už jen do ted ještě zbývají 3 měsíce do konce roku, v praze spadlo podstatněji méně kolem 560mm srážek, takže zkutečně tu mámě více deštivo, než jinde v sušších oblastech;-) v Kladně spadlo též 650mm

293
# 11.10.2013, 09:19

kde jsi to na Meteoblue našel? Chci to najít pro naší obec, ale pochybuji, kde to měří? Spíše jde asi o nějaký odhad. Ale rád bych to porovnal přímo s mými daty.

41
# 11.10.2013, 10:43

Milan
Zdravim tě ;-), tak pro Radešín jsem zpočítal od letošního ledna do září 538,5mm a najdeš to na meteoblue- WEATHER ARCHIVE NEWnew psáno červeně tak se tam mrkni, jinak u nás spadlo od včera do ted 24mm později přidám foto, tentokrát je to přesné měřeno ve srážkoměru z baumaxu a hodnoty se o moc neliší v kbelících tam to ukazuje kol 28mm sprrávně je ale 24mm

293
# 11.10.2013, 17:57

No u nás je za posledních 24 hodin 27 mm, ale překvapuje mě, že u vás tolik prší, protože sousední Kladno podle meteostanice má podobné úhrny jako my (cca 26 mm a u vás 40 mm). Ještě zítra zjistím, kolik má za dnešek Ruzyně, tam se to objeví ale až zítra. No když to porovnávám s tím Meteoblue (musí se to tedy asi odhadnout z grafu, já tam žádný přímý součet srážek nenašel), tak to tam hapruje o 60 mm méně (za pár mm máme 600). Podle mě to vychází z těch jejich srážkových modelů a nebo kombinací radaru a srážkoměrů jako to má čhmu. Do překonání rekordu z roku 2002 zbývá asi přes 60 mm, což za poslední čtvrtletí tak deštivého roku by být problém neměl. Ale nechci to zakřiknout, protože před námi je spíše sušší inverzní období.

41
# 12.10.2013, 10:02

Tak celková sumarizace srážek od čtvrtka do dneška je 41mm

41
# 12.10.2013, 10:09

Milan
Ano je to zvláštní ale je to tak dokonce se naprosto shoduje tento srážkoměr co je na obrázku s velkým kbelíkem, takže zřejmě ty údaje byly všechny v pořádku a zkutečně je tady něco co srážky přitahuje ale nevim co, s tim meteoblue se to musí počítat podle grafu sečtené to tam není, pokud meteoblue ukazuje méně to znamená že zkutečné hodnoty i u nás jsou vyšší, jinak když to vezmu podle meteoblue tak tu celkem od ledna do ted spadlo 727mm srážek

293
# 12.10.2013, 15:42

Tak asi to tak bude, já mám na zahradě 2 srážkoměry, každý jiného tvaru a po obci je tu má hodně lidí, tak to srovnávám i s příbuznými. Za ty rozdíly mohou i letní bouřky. Zajímavé je to, že na Ruzyni spadlo nyní jen 24 mm. Bylo by dobré, aby ČHMU dalo do Hřebče taky srážkoměrnou stanici, jinak ty jejich srážkové mapy nebudou ukazovat dobře. Na Meteoblue nevím z čeho berou ty srážky, ale spíše bych se u vás přikláněl k těm 686 mm, přeci jen i trochu selský rozum mi říká, že to už by bylo hodně. Pochopil bych to, kdyby jsi bydlel třeba ve Frýdlantu, že tam je ta návětrná strana velká a rozdíly na malém místě, ale zde spíše v rovinatém kraji ještě k tomu v blízkosti stanic je by to bylo méně pravděpodobné. U nás je nejbližší stanice až Doksany a s těmi se nemůžu srovnávat, protože tam je úplně jiná nad. výška a stanice in-počasí v Roudnici nic neměří navíc (jen °C). A ČHMU i kdyby mělo poblíž nás stanice, tak data asi nejsou veřejná, tak si musíme vystačit sami. No hele z těch dat z meteoblue co si uvedl výše se se mnou shoduješ za květen, červen, srpen i září. V červenci byly ty bouřky, tak tam je rozdíl jasný, ale jinak to neuvěřitelně vychází (+/- 5 mm). Takže podle mě u vás někde blízko mají asi měření. Teď už máš srážkoměr a za září se shodujeme, tak to už bude dobré ;-)

41
# 12.10.2013, 20:08

Milan
taky jsem se díval, že na Ruzyni spadlo jen 23mm ale srážkoměr a kbelík se jasně shodovali se 41mm, jinak beru taky data z meteoblue a počítám že tu spadlo těch 686mm jestli víc mín to už je jedno + těch 41 a dá to 727mm dnešní srážky udám ráno, nyní přešla slabá bouřka s přívalovým deštěm;-)

41
# 14.10.2013, 22:02

Pavell
Pravda data z meteoblue co se týká srážek, tak i podle Milana ukazuje méně než je zkutečnost pro naši obec je to od ledna do září podle meteoblue okolo 686mm což za říjen jsem já naměřil za tim 56mm a to už by mělo být přesné, protože to již měřím v klasickém srážkoměru , velmi vláštní je, že data ani v jedné z nádob co jsem měl po dobu posledních deštů ted v říjnu venku, tak se nejprve shodovali a potom už ne, nejvíce srážek ukazovala klasická odměrka(na mléko) tam bylo okolo 65mm, v menším kbelíku bylo jen okolo 45mm, ve velkém ve kterém jsem měřil přes celé léto(od května) bylo okolo 48mm a ve srážkoměru 56mm, správně by měl ukazovat tedy srážkoměr, v tom případě by potom data jak jsem měřil ve velkém kbelíku měla být správná možná ještě, že to ukazovalo méně, ale na druhou stranu by tu muselo v tomhle případě spadnout již přes 1000mm srážek, což mi přijde nesmysl aby v této oblasti tolik spadlo, omlouvám se že pořád takhle o tom polemizuji, ale chtěl bych zjistit zkutečné hodnoty:)

293
# 14.10.2013, 23:46

Jedině zkus se zeptat někoho ve Hřebči, určitě někdo bude mít srážkoměr, když i u nás je má docela dost lidí. Já mám 2 srážkoměry, jak je vidět i na mých fotkách, že každý je jinak velký a při bouřkách se i docela liší. Jinak je průměruji, pokud jsou podobné hodnoty. Ne každý si to ale zapisuje. My si to píšeme od roku 2000 a je pravda, že tento rok je rekordní. Zatím nejvíce u nás spadlo v roce 2002 (659 mm) a v roce 2010 (625 mm), letos do teď už 616 mm a to je před námi jedno čtvrtletí a zbývá do překonání jen 43 mm. Víš ono záleží i na intenzitě deště a podle pravítka 48 a 56 mm je to jen kousíček. Něco se odpaří. Prostě podle mě i s ohledem na okolní stanice se asi nemůžete o stovky mm lišit. Prostě, když to vezmu selským rozumem s ohledem na lokální letní bouřky, kde jsou rozdíly, tak jsme zjistily, že vyjma července, kdy ty bouřky byly se se srážkami téměř shodujeme, takže věř zhruba těm, co už si uvedl. A v zimě naopak Meteoblue přidal, protože když jsem vzal v potaz Ruzyni, tak ta má za leden asi 36 mm, únor 33 mm a březen kolem 20 mm. A to většinou nasněžilo. V únoru jsi měl taky přes 30 cm sněhu jako já a koukal jsem, že jsi i v celé zimě uváděl podobnou pokrývku jako já i Ruzyně, tedy srážky se nemouhou lišit. Takže zkus brát v potaz ty srážky leden cca 35 mm, únor cca stejně a březen byl trošku slabší asi 25 mm (většinou pár cm, což je na vodu jen několik málo mm) a ty další měsíce jak si uvedl. Napiš kolik Ti vyšlo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.