Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Sněžení na radiolokátoru

# 18.09.2013, 19:44

Přiznám se,že mám sníh v oblibě.Zajímalo by mě,jak by podle vás vypadala sněhová vločka,kdyby radarový snímek znázorňoval odrazy červenou barvou,tedy přívalový déšť jakou by měla velikost?Kapky při přívalovém dešti bývají velké.Neumím si představit,kdyby místo deště padal sníh při takové intenzitě.V zimě,když sníh padá,tak když jsou odrazy radarového snímku zelenou barvou,tak sněhové vločky vypadají opravdu obrovsky (podle mě).V zimě,ale sníh při takovéto intenzitě nepadá.Padá s intenzitou označenou na radarovém snímku buď modrou nebo zelenou (vyjímečně žlutou) barvou.Ale červenou barvou,to by sněhové vločky měly podle mě velikost golfového míčku.Možná větší.

86
# 18.09.2013, 20:00

Kuba.T
To nejde - není možné aby sněžilo a na radaru byla červená barva. Radar totiž měří odrazivost srážek v oblaku a vysokých odrazů mohou dosáhnout jen dešťové kapky - a když jsou v oblaku dešťové kapky, těžko z něho může sněžit.

Zároveň se intenzivní sněžení s úhrny několik mm za pár minut nevyskytuje, protože v zimních měsících nemohou narůst vysoké bouřkové oblaky (díky nízkým teplotám). Při intenzivních sněženích se navíc nezvětšuje tolik velikost vloček, ale spíše jejich množství.

# 18.09.2013, 20:01

Petr12

Díky za radu:)

54
# 18.09.2013, 20:17

Já můžu dodat že větší vločky častěji pozorují při sněhových přehankach než při trvalém sněžení.
A už sem zažil i chumelici a radar sotva ukazoval modrou barvu to je zase slabina naších radaru že nevidí nízké mraky resp vločky z nich padající.

293
# 18.09.2013, 22:37

Ano, zejména na Liberecku sněží o sto šest a radar nic neukazuje a naopak jinde je zelená barva a nic moc.

28
# 19.09.2013, 11:50

To je způsobeno nikoliv chybou radaru, ale zejména při silném větru i doletem sněhových vloček. Radar zaznamenává srážky od 1 km nad zemí a sněhové vločky můžou ještě uletět spousty kilometrů pod úrovní této hranice.

86
# 19.09.2013, 16:18

Fero
Vypadávají i z nízké oblačnosti (např. pod 1 km), kterou radar nezachytí. Přitom ta je hlavně na horách hodně významná. Doletem to způsobeno není.

# 19.09.2013, 17:20

Také jsem někde viděl,že sněhové vločky jsou největší pokud je teplota okolo nuly.Naopak když je mráz,třeba -15°C tak jsou sněhové vločky menší.

28
# 20.09.2013, 11:39

Petr12
Zrovna jsem ale nehovořil o nízké oblačnosti. Z nízké oblačnosti i přesto že ji radar nezachycuje (pokud se tedy vyskytuje pod úrovní 1 km), vypadává jen opravdu slabé sněžení. Mluva byla o situaci, kdy se na radaru jeví právě zelenou barvou silné sněžení, ale to dopadává často až v místě (podle směru větru), kde radar ukazuje např. sněžení slabší.

157
# 20.09.2013, 21:27

tak na horách v zimě je to o orografii, v zimě se radar občas sekne párkrát se to stane, když je kolem nuly vločky bývají obvykle větší, protože se snadno spojují k sobě a narostou velkých rozměrů zato v mrazu je sníh sypký a těžko naroste leda že by byla inverze ale to by pak mohl padat spíš mrznoucí déšť, a při -15 °C aby sněžilo v nižších polohách je snad rarita, někde sem zaslechl že asi pod -12 °C sněžit ani nemůže že se neudělá vločka či co ale přijde mi to divný, ví o tom někdo něco? něco na tom bude přívalové srážky za této teploty nebudou :)

ota
Avatar
2129
# 21.09.2013, 00:57

Radim92
Rarita to sněžení při velkém mrazu u nás je. Každopádně sněžit při teplotách pod -12 °C určitě může. Jednou v zimě 2005/06 u nás na čele teplé fronty sněžilo při -18 °C. ;-)

86
# 21.09.2013, 11:26

Kuba.T
Píšou tam, že největší zaznamenané vločky měly průměr 12,5 cm.

# 21.09.2013, 12:49

Sněhové vločky padající při teplotách:

Jehličky:(-6°C až -10°C)
Sloupečky:(-6°C až -10°C a pod -22°C)
Destičky:(-10°C až -12°C a -16°C až -22°C)
Větvičky:(-12°C až -16°C)
Hvězdičky:(-12°C až -16°C)
Sloupečky s destičkou:(-16°C až -22°C)

ota
Avatar
2129
# 24.09.2013, 23:48

Kuba.T
Tak největší vločky v České republice musely být určitě větších rozměru než 2 cm. I u nás na Přerovsku jednou v březnu přešel docela silný déšť ve sněžení a vločky byly v husté chumelenici až 4 centimetrové.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.