Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Tlak vzduchu

13548
# 30.06.2013, 20:28

Poslední dobou registruji rozdílné hodnoty tlaku vzduchu,ze stanic jak profesionálních tak poloprofesionálních,byť jen od sebe pár km vzdálených.Je opravdu možné že se tyto hodnoty mohou takto lišit?Mě se hodnoty od nejbližší profi stanice,nebo poloprofi liší maximálně o 2hP.

642
# 01.07.2013, 18:57

u nás v jablonci je tato stanice

http://loveck...st=1356329326

měl jsem seřídit barometr v únoru a rozdíl já a stanice na odkazu je většinou 4-7 hPa !
Sousední Smržovka která je z mého místa vzálena vzdušnou čarou 5-6 km se se mnou takřka shoduje a Železný Brod asi 10 km vzduchem taky.
Navíc teploty ze stanice Lovecká v Jablonci nesedí s okolím vůbec.Praží mu na to slunko.Je to poznat z jeho grafu.

13548
# 01.07.2013, 21:37

Stanice Nové Město n. Mor. uvádí nyní tlak 995hPa,což neodpovídá ani v přepočtu okolním stanicím.Divím se ,že takové stanice tady ještě mají místo..

13548
# 07.07.2013, 12:52

Velký Beranov nyní 1037hPa,to snad taky není normální.

# 07.07.2013, 22:01

janek24
Blbost. Tolik není ani ve středu tlakové výše. Doporučuji: spravit. :)

Zdroj: ČHMÚ
13548
# 09.07.2013, 21:24

Stanice Nové Město n.Mor., nyní v klidu tlak 9.2hp,může s tím nekdo něco udělat? Takových stanic je u nás víc,a to si říkají poloprofesionální..-.:D:D:D

6749
# 07.10.2014, 21:32

Nové Město na Moravě nemá svou stanici. Data čerpá ze stanice umístěné na sjezdovce Harusův kopec http://www.skisnowpark.cz/. Stanice špatně měří tlak. Mluvil jsem s majitelem sjezdovky a ten slíbil, že to dá do pořádku.

7
# 08.10.2014, 20:05

Mne sa tlak líši na staniciach aj doma, vedľa seba. Nastavím na rovnaký tlak a po asi 2 dňoch mám rozdieli aj o 3 hPa, napr. teraz mám 1016,1 hPa (WH1080), no ale obyčajná stanica (lidl) mi ukazuje len 1012 hPa, čo je teda fakt rozdiel. Ale hrá tam rolu presnost. Aj po kalibrácii sa začnú hodnoty na staniciach rozchádzať od pravdivej.

# 29.06.2015, 10:26

Dobrý den.
Prosím o radu.Mám několik roků digitální meteostanici GODDESS se srážkoměrem a venkovním čidlem na měření teploty.V nadmořské výšce 475m.mě tlak vzduchu stále ukazuje hodnoty + - 960 hPa,podle kolísání tlaku.Nikdy mě ještě i při mohutné TV nepřesáhl 1000 hPa.Jak to mám nastavit,abych měřil hodnoty tlaku v číslech,které všichni uvádíte.Konkrétně nyní mám tlak 968 hPa.Děkuje J.Z.

948
# 29.06.2015, 17:58

Josef Zavřel
Dobrý den:Domnívám se,že problém tkví v tom,že meteostanice vám ukazuje absolutní tlak a ne tlak přepočten na hladinu moře.To znamená to nastavit a pokud to nejde,tak tam ta funkce není a musí se z absolutního tlaku tlak na hladinu moře vypočítat.

# 30.06.2015, 11:09

Dobrý den.
Díky Evolve,ale potřebuji právě vzorec,jak tlak přepočtený na hladinu moře vypočítat z hodnot,které mě meteostanice aktuálně ukazuje.Předem děkuji za brzkou zprávu a nebo radu.Zdraví Josef Zavřel.

182
# 27.07.2015, 15:40

Co chtít po čínských rádoby meteostanicích. :D U některých to ani nejde nastavit.

fa.GODDESS je jinak výrobce ledniček a další bílé techniky do kuchyně, takže stanice je jen jakýsi nadbonus. (podobně tak jako Sencor, Evolve, Hyunday apod.)

827
# 28.09.2015, 21:05

Měl bych jednu takovou záludnou otázku. Proč na stránkách ČHMÚ nejsou uváděny hodnoty tlaku u výše položených meteorologických stanic? Ať už je to na Svratouchu, na Přimdě, Polomu, v Peci pod Sněžkou, na Šeráku, na Lysé Hoře, na Churánově?
Důvodů mě mnoho nenapadá. A odpověď na otázku neznám, jenom tuším. Ví tu někdo, co je tím pravým důvodem??? Díky

86
# 28.09.2015, 21:46

Misla
Na těchto výše položených stanicích už by byl přepočet tlaku na hladinu moře nesmyslný - dělá se to jen pro polohy asi do 600 m.

Samozřejmě lze udávat tlak vzduchu naměřený na té stanici (nepřepočítaný), ale to asi neudávají, aby to nevypadalo divně - nejde je na mapě srovnávat.

# 30.09.2015, 20:02

No ono s tou přesností je to všechno na relativní úrovni.
Nedávno jsem měl k dispozici dvě zařízení. Kalibrované a kulatým razítkem ocejchované.
S podivem jsem zjistil, že při různých hodnotách se oba měřiče rozcházejí až o 20%. Bohužel tolerance existuje u každého měřidla. Vycházím tak z vlastních zkušeností nabytých provozem několika stanic. Jak už elektronických nebo mechanických.

Stačí se podívat do manuálu a zjistit kolik má konkrétní čidlo toleranci. Vysoké hodnoty vzhledem k průměru znamenají vyšší nepřesnost.

# 12.01.2016, 01:36

Naprosto laický dotaz.
CO sebou přináší hodně nízký tlak a naopak hodně vysoký ?
Mají oba nějaké specifické vlastnosti ?

818
# 12.01.2016, 10:53

Biochemik
Vysoký a nízký tlak, což je obecně známo, přináší tlakové výše a níže. To jsou oblasti se zvýšeným a nebo ve druhém případě naopak sníženým tlakem oproti okolí. Tlakové níže vznikají zejména nad teplými vodami oceánů, naopak pro výše je charakteristická pevnina a studený vzduch.

Vám doporučím ovšem, máte-li skutečně zájem o meteorologii, začít intenzivně studovat ucelenou odbornou literaturu od počátku, od základů. Takto to komplexně vysvětlovat po částech nelze a ani v takovémto případě nemá cenu.

2322
# 29.12.2016, 08:52

Zdravím ,prvně přeji hezké svátky. Dnes po ránu my stanice ukázala tlak 1050 hpa,i když je pravda,že máme pravidelně vždy vyšší tlak oproti sousedním stanicímJe to normální stav nebo to špatně měří.Jak je to s tím tlakem,myslím max.a min.?Předem Díky

# 29.12.2016, 09:30

holčovice
Jedná se o špatnou hodnotu, chybný může být přepočet na relativní tlak nebo samotné měření.

40
# 01.01.2017, 10:59

Vážení přátelé, amatérští meteorologové,
teď trochu odjinud, prosím, šlo by, abychom na "POČASÍ U VÁS" dávali relevantní informace? Jedná se o tlak, který zde lidé přidávají každý jiný, někdo má špatně seřízenou meteostanici, jiný zase tlak nepřepočítává na hladinu moře, nebo jej přepočítává ale špatně. Já zde dávám tlak přepočtený, šlo by to prosím nějak sjednotit? Sice i já jsem udělal jednou či dvakrát překlep, ale snažím se přispívat zde relevantními informacemi a ne jak někteří, kteří permanentně zde přispívají s nereálnými hodnotami tlaku. Jinak všem přeji krásný nový rok.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.