Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Silný vítr, proč?

Anonymní
Avatar
# 29.09.2007, 10:38

Proč dnes večer foukal silný vítr? Vím, že přes naše území přecházela tlaková níže. Ale proč začal foukat až po jejím odchodu do Německa?

Anonymní
Avatar
# 29.09.2007, 19:22

Je to velmi zaujimave a na Slovensku sa vyskytol taky vitr jen pri burkach a to bolo este vo stvrtok. Napr. v Kosiciach bola v ten den vecer burka s vichricou.
S pozdravom Oliver.

Anonymní
Avatar
# 30.09.2007, 00:30

Je to gradientový vítr způsobený výrazným tlakovým gradientem v blízkosti středu tlakové níže, uprostřed středu nízkého tlaku ale foukat nemusí. Nic zvláštního na tom není, ale u nás tento jev není příliš častý, vyskytuje se především v oblastech západně a severně od naší republiky, kde se častěji vyskytují tlakové níže. Jde o to, že v oblastech, které nejsou příliš daleko od sebe (třeba pouze 100 km) se hodnota tlaku vzduchu liší třeba i o několik hPa. V takovém případě fouká silný vítr třeba i celou noc a brání tak vzniku inverze a v noci se i při jasném počasí téměř neochlazuje. V některých oblastech (hlavně kolem kopců) může tento vítr být ještě orograficky zesílený. U nás včera foukalo dost silně po celou noc, odpolední bouřky nás těsně minuly, což mě jako pozorovatele bouřek moc nepotěšilo zvlášť v této době, kdy už se normálně bouřky téměř nevyskytují (od října už jsou naprosto výjimečné).
Pokud jde o gradientové větry v minulosti, tak jeden z nejsilnějších se vyskytl letos v lednu při přechodu orkánu Kyrill, tehdy byl vítr večer tak silný, že se ozýval venku velmi nepříjemný hukot, ze kterého úplně mrazilo v zádech, pozdě večer se oteplilo až na 15 °C a v 0.15 hod. v noci na 19. ledna přišla bouřka.
S pozdravem
Michal Koupý

Anonymní
Avatar
# 30.09.2007, 10:49

Před ní také ten vítr nefoukal protože tlak v jejím středu byl 1006 hpa, zatímco v noci na sobotu to bylo v Německu 998 hpa. Ta níže se prohloubila.

Anonymní
Avatar
# 01.10.2007, 01:33

Rozhoduje o tom i prohloubení tlakové níže, ale také třeba změna směru větru, která nastane po přechodu tlakové níže. Rychlost větru se také liší podle konkrétního místa, protože z určitých směrů třeba brání větru kopce.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.