Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Cb bez bleskové aktivity - hromy

116
# 19.06.2009, 18:24

Já bych se chtěl zeptat, jestli je možné slyšet hromy z Cb bez bleskové aktivity.? Počasí může mít spoustu zajímavostí a některé ještě nevím.:)

25
# 19.06.2009, 18:30

Marek
to je veru zaujimava otázka lae podla toho čo ja viem , tak hrom je vlastne zvuk z blesku tak musi tam byť nejaká blesková aktivita, a može byt prip aj niekde vnutri oblaku - za oblakom, že ty ten blesk nevidíš, prip. môže byt slabší a radar ho nemusi zaznamenať... i ked dalšiu možnosť tiež nevylučujem ;-)

116
# 19.06.2009, 18:38

dako1
Díky za odpověď. Když jsem poprvé navštívil tuto stránku, tak jsem si myslel, že Cb se vyskytuje jen v souvislosti s bouřkami, ale opak je pravdou.:)

157
# 19.06.2009, 19:01

mohlo jít o vzdálenou bouřku a blesk si ani vidět nemusel, viz hřmění- , Hřmění
Hřmění je zvukový průvodní jev výboje atmosférické elektřiny. Jako hřmění označujeme vzdálenou
bouřku, při které nevidíme blesky, např. v důsledku ozáření bouřkového oblaku Sluncem.
Hřmění zahrnujeme do statistiky bouřek jako vzdálenou bouřku a přiřazujeme mu pořadové
číslo.
je to ze chmi

25
# 19.06.2009, 19:23

Hrom je sprievodný akustický jav blesku. Spôsobuje ho rýchle rozpínanie a zmršťovanie vzduchu zapríčinené vysokou teplotou prechádzajúceho elektrického výboja, ktorá môže dosahovať 8 až 33 tisíc °C.
Hrom je doprovodný efekt samotného protnutí blesku vzduchem. Vysoká teplota blesku zahřeje i vzduch podél cesty blesku. Zahřátý vzduch se prudce rozpíná a vyvolává nárazové vlny, které pak slyšíme jako hrom. Vzduchové vlny se v atmosféře vlní a odráží se od překážek, hlavně přírodních útvarů (např. kopců).
Čím je blesk delší a mohutnější, tím je i zvuk hromu výraznější a delší. Díky hromu se dá i přibližně určit vzdálenost bouřky od místa pozorovatele a posluchače. Rychlost zvuku ve volné atmosféře je přibližně 340 m/s, zvuk hromu urazí tedy zhruba 1 kilometr přibližně za 3 vteřiny. Světlo blesku se v atmosféře šíří rychlostí velmi blízkou rychlosti světla ve vakuu, čili je viditelné prakticky okamžitě, jeho zvukový doprovod v podobě hromu má oproti světlu mnohonásobné dopravní zpoždění dané relativně pomalou rychlostí šíření zvuku v atmosféře.

zdroj : wikipedia

# 19.06.2009, 20:25

Hřmění bez blesku není možné i když pozorovatel blesk nevidí tak určitě přeskočí uvnitř bouřkového mraku. :)

116
# 20.06.2009, 07:56

Díky za všechny odpovědi. Jak jsem tedy pochopil, Cb bez bleskové aktivity nepřináší hromy ani bouřku.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.