Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Nově lze posílat videa do Počasí u vás

# 03.08.2022, 14:38

Do Počasí u vás můžete nově zasílat videa. :love:

První videa už jsou v Počasí u vás k dispozici, viz timelapse (dobře zachycuje vývoj oblačnosti) či výhled (výhled na cumulus)

Požadavkem na video je, že musí zabírat alespoň z třetiny oblohu nebo jiný význačný meteorologický jev (např. kroupy, námrazu atd.) a nesmí být starší než 2 hodiny (pokud je starší, využijte historii). Video také nesmí zabírat viditelně konkrétní lidi nebo reklamy. Ve zvukové stopě nesmí být zaznamenány konverzace lidí. Délka videa nesmí přesáhnout 15 sekund (delší videa nelze přidat). Zpracování videa na našem serveru může trvat několik minut a u příspěvku se tak objeví o trochu později (mělo by být ovšem vždy dostupné do 3 minut). Videa nahrávejte maximálně ve formátu HD v rozlišení 720p (nepoužívejte 4K – video se v tak vysokém rozlišení na server neuloží, maximum je uvedených 720p). Velikost videa nesmí přesáhnout 50 MB.

Video vám umožňuje zabrat počasí v širším kontextu. V případě dobrého výhledu můžete zabrat několik světových stran a přiblížit na určité detaily. Mějte na paměti několik tipů pro úspěšné natáčení videa:
1) Při natáčení videa kamerou pohybujte pomalu – rychlé pohyby jsou ve videu nepříjemné
2) Před natáčením videa si rozmyslete, co chcete zabrat
3) Mějte na paměti, že se nahrává i zvuk – pokud je ve videu slyšet mluvení, tak před přidáním videa zvuk odstraňte
4) Dělejte videa, jen když to má smysl – zabírat modrou oblohu bez oblaku je zbytečné a počasí dobře vystihne jen fotografie (zbytečná videa mohou být smazána, neboť jsou datově náročná na naše servery a zbytečně zabírají místo)

Všechna videa jsou nyní vypisována v přehledech Počasí u vás. Budeme se těšit na vaše záběry počasí. :)

2311
# 03.08.2022, 14:42

In-počasí
Už se těším, jak budu nahrávat krupobití, Cumulonimby, atd. Jinak děkuji za zmínku o mém timelapse. :D

42
# 03.08.2022, 15:00

In-počasí
Nešlo by počasí u Vás propojit s diskuzí? Že by se ty fotky a videa z počasí u Vás automaticky vkládaly do diskuze jako příspěvky.

2660
# 03.08.2022, 15:04

Teď se budou všichni přehánět kdo pošle co nejdřív video, nicméně věc je to dobrá hlavně při mimořádných jevech se to hodí ale bojím se, že to bude někdo zneužívat a nahrávat všelijaké videa nato mají sociální sítě..
skupsw24
Taky se těším až na kopci budu dělat timelapse:love: jinak to co si nahrál je pěkný:)

# 03.08.2022, 15:06

Mám ještě otázku. Smaže se moje video když třeba velmi blízko udeří blesk a já jenom vykriknu kvůli tomu? nemusím vykriknout ani slovo, může to být pouze typické vystrašení

# 03.08.2022, 15:08

Tutugon
Tak už se stalo, Czechia a já jsme byli ti první a ještě to v in pocasi nestihli vyzkoušet, takže tento závod už proběhl davno. Ale souhlasím, hlavně ten timelapse už konečně

2311
# 03.08.2022, 15:17

aura_33
Jojo, též jsem o tom přemýšlel, odkazy jsou totiž složité...
Tutugon
No vidíš, už aby se něco dělo! A díky! ;-)

# 03.08.2022, 15:40

Děkujeme, jsme rádi, že se novinka líbí.

Peter Sedlák 1
To je zcela v pořádku, tedy pokud to leknutí nebude obsahovat vyloženě sprostá slova :) Tam spíše jde o to, aby tam nebyla zaznamenána vyloženě celá konverzace. I tak ale většina mobilů umí zvuk z videa případně odstranit.

aura_33
Vždy je možné poslat odkaz: https://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/foto.php?id=... Můžeme ale vymyslet, že by se třeba nějak speciálně zobrazil (s náhledem). Uvidíme.

Tutugon
Celá sekce je moderovaná a samozřejmě v případě videí budeme ještě o něco důslednější, protože i zabírají hodně místa na serveru (fotek se vejde neomezeně, videí určitě ne - ty rychle zaberou gigabajty místa).

2311
# 04.08.2022, 13:41

Od doby, kdy se spustila funkce posílání videí se na Meteomapach nezobrazují žadne fotografie...

Můj příspěvek na webu In-počasí, fotografie se normálně zobrazuje.
Můj příspěvek v Meteomapach, fotografie se na ni nezobrazuje...
# 04.08.2022, 13:58

skupsw24
Děkuji za upozornění, opravíme to.

2311
# 04.08.2022, 14:20

In-počasí
Nemáte zač.;-) hezky den, Swen.

2311
# 05.08.2022, 13:45

Ještě chci vědět. Když někde u sousedů hlasitě hraje hudba, nevadí když je slyšet v tom videu? Nebo musím odstranit zvuk.

# 06.08.2022, 11:15

skupsw24
To asi záleží případ od případu, pokud je zvuk zbytečný, tak je vhodnější ho odstranit. Chyba v aplikacích je již opravená.

273
# 06.08.2022, 14:03

Videa zabiraji pomerne dost mista, a to i kratka. Pokud bude hodne uzivatelu nahravat, server by to samozrejme nedal na diskovou kapacitu, ani na pripojeni k siti. Pro snizeni zateze serveru in-pocasi.cz je lepsi, aby se videa zpracovala do vhodneho formatu na PC nebo mobilu prispevatele, jako obrazky (nejspis tak tomu bude).

4k videa jsou pochopitelne dosti narocna na prehrani i vytvoreni. Roziseni DVD kvality, tedy 720p je dostacujici, pokud nejde o neco velmi vyjimecneho. Pri rozliseni 720p a maximalni delce 15 sekund horni limit velikosti je pomerne (prilis vysoky). V pripade pouziti MPG4 (videa obvykle maji koncovku mp4) je 15s video s timto rozlisenim ve velke vetsine pod 5 MB, nejsis bude i dost videi s velikosti pod 1 MB. Mpeg4 (mp4) ma dobry pomer velikost-kavalita a konverze do tohoto formatu je pomerne snadna co do vypocetni narocnosti. Proto je horni limit velikosti videa 50 MB pri delce trvani do 15s prilis velky. To je prez 3 MB na 1 s videa, coz uz je vic nez bezne 4K pri dobre kompresi. Co jsem pouzil pro tvorbu animaci Mpeg4, tak okolo 1 hodiny videa maji vetsinou velikost pod 1 GB, vetsinou to je pod 0.3 MB na 1 s videa.

Existuji i kodeky novejsi h264 a h265. Ale tam je pri konverzi vyssi vypocetni narocnost. U vysledneho souboru je pomer kvalita-velikost lepsi, ale hodi se spise pro narocnjsi videa s vysokym poctem snimku za 1 s a vyssim rozlisenim.

# 13.08.2022, 09:09

Dnes jsme ještě zvýšili kvalitu nově nahraných videí při zpracování na našem serveru (aby nebyly tak rozmazané). Pro zasílaní videa se tím ale nic nemění (jen se lépe uloží na našem serveru).

2311
# 13.08.2022, 11:00

In-počasí
Takže větší množství pixelů?

# 14.08.2022, 08:45

skupsw24
Je tam navýšený bitrate (maximum na 5 Mbps, dříve to bylo 1 Mbps).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.