Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proudí k nám teplý vzduch, většinou se ale neprojeví

Diskuse o počasí Více než 200 nových stanic v archivu

# 14.06.2020, 09:35

Na In-počasí nově najdete data z více než 200 klimatologických stanic ČHMÚ.

ČHMÚ nedávno zveřejnil data z více než 200 klimatologických stanic na našem území. Ty obsahují údaje o srážkách, teplotě, větru, slunečním svitu či sněhové pokrývce. Od dnešního dne si data z těchto stanic od roku 1961 můžete zobrazit na našich stránkách v přehledných grafech a tabulkách: https://www.in-pocasi.cz/archiv/#vse

Data jsou z většiny stanic dostupná od roku 1961 do roku 2019. Informace o datech najdete na stránce: https://www.in-pocasi.cz/archiv/klimaticka-data.ph...

Mapa stanic
Ukázka dat z nově zařazené stanice v Poděbradech
# 15.06.2020, 12:36

To je velice dobra novinka, super, ze muzeme ted videt vsechny klimatologicgicke stanice z CHMU a pomerne daleko do minulosti (k roku 1961). Ted uz nebude take tolik pochyb o ruznych rekorddech. A mame prehled par desitek let do minulosti.

U klimatologickych stanic je Tmax a Tmin 21-21 mistniho Slunecniho casu, srazky 07-07 mistniho Slunecniho casu. Nekde se i udava Tmax a Tmin za 12 hod interval 21-07 resp 07-21 mistnoho Slunecniho casu. Rozdil Slunecniho casu napric CR je okolo 20 minut (presne bych musel dohledat), 1 stupen zemepisne delky dela 4 minuty.

Driv byla moznost v Archivu ke konkretnimu dni vypsat celou CR (region 0), ted uz to nejde, daji se vypsat jen jednotlive kraje. Vypis kompletne cele CR byl umyslne odstranen ?

CHMI nechtel data zverejnovat, protoze je to castecne prispevkova organizace a zakaznici by si meli data kupovat podle navrhu CHMI (stat nehradi cely provoz CHMI, ale radsi dotuje ruzne nesmysly). Byl tu ale soudni spor, ktery trval 5 let (o svobodnem pristupu informaci o zivotnim prostredi podle zakona XY) a podle vysledku soudniho sporu musi byt data pristupna. Na druhou stranu CHMI nema jinou moznost, nez castecne produkty prodavat.

http://www.infomet.cz/index.php?id=chat&typ=cl...

# 15.06.2020, 12:43

TommyAst
Možnost výpisu všech stanic byla zrušena - při současném počtu by to byl příliš náročný dotaz na náš server. Je třeba si vybrat konkrétní kraj.

# 15.06.2020, 12:48

In-počasí

Uz ta tabulka docela expanduje a generovani html neni sranda, to je docela pochopitelne. Narocnost na dotaz do databaze neroste linearne, spis asi kvadraticky. Skoda, ze se nedaji data generovat jako CSV nebo TXT.