Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí NOVINKA: Údaje o Slunci a Měsíci

# 04.03.2015, 18:01

Dnes jsme spustili rozsáhlou sekci obsahující astronomické údaje pro více než 5000 lokalit v České republice - například Praha. Pro všechna města si tak vedle předpovědi počasí můžete zobrazit údaje o časech východů a západů Slunce a Měsíce pro každý den v roce. Na interaktivních grafech se vám vykreslí i dráha pohybu Slunce nebo Měsíce po obloze během celého dne.

Kdykoliv se tak můžete dozvědět, kde se na obloze nachází Měsíc a jaká jeho část je ozářená Sluncem. Údaje jsou vypočítávány přesně pro dané lokality a vždy se tak dozvíte, kdy nastane východ nebo západ právě u vás. Přehledné tabulky shrnují také jednotlivé fáze dne podle Slunce (civilní soumrak, den, noc atd.) a jejich délku. Vypsány jsou i nejbližší data úplňků a novů.

Na stránkách nechybí ani možnost zobrazení pozice blízkých planet a hvězd na obloze. K tomu slouží interaktivní hvězdná mapa.

Nová sekce vám umožní sledovat podrobně děje na obloze. Vedle počasí, dějů v zemské atmosféře, se na serveru In-počasí nově dozvíte i mnohem vzdálenější děje, které probíhají ve vesmíru.

Pohyb Slunce a Měsíce na obloze
Mapa oblohy
Lunární kalendář
# 04.03.2015, 20:19

Tak to je parádní. Díky!

# 04.03.2015, 22:23

Chápu to dobře, že slunce je u nás nejvýš 64° nad horizontem? (21. 6. v 13.00) Myslel jsem, že je to 90° !!!

# 04.03.2015, 22:28

ArminVanBuuren
Ano, 90° nad horizont se u nás Slunce nikdy nedostane. To byste musel mnohem více na jih - na obratník Raka, což je nejsevernější místo, kde může být Slunce v zenitu (90° - tedy Slunce se nachází přímo nad pozorovatelem).

kostohryz
To udělá radost, děkujeme :)

# 05.03.2015, 06:20

ArminVanBuuren
Nebo na rovník, tam je 90° celý rok.

# 05.03.2015, 08:44

No tak to jsme dostali krásnej dárek na hraní.
Moc se mi to líbí a myslím si, že mnozí získají dobrý přehled o měsíci a slunci, což je vidět už z prvních komentářů, že to mnohým pomůže se orientovat a získají tak mnoho prospěšných informací.
Je zajímavé, že i v tak maličkém státečku jako je ČR je mezi jihem a severem čech až tří stupňoví rozdíl ve výši slunce.
Také jsou zajímavé mezi západem Čech a Moravou odlišné časové rozdíli mezi východem a západem slunce atd..
Máme zde i hezký přehled délky dne a noci, a mnoho dalších prospěšných informací pohromadě.
Určitě je to velký a i naučný pomocník.
Je to velký krok dopředu a hlavně vše a přehledně pohromadě.
Myslím si, že za to patří velký dík.

116
# 05.03.2015, 11:38

kostohryz
Ne, jenom v době rovnodennosti, tedy 21.3. a 23.9. Naopak nejníže tam je v době slunovratů, tedy 21.6. a 21.12. To se nachází přibližně 67° nad severním, respektive nad jižním obzorem. ;-)

Jinak, taky se přidávám k pochvale, jsem velmi rád, že tato stránka vznikla. Údaje jsou velmi důležité a celkově to vypadá moc pěkně. :)

# 05.03.2015, 12:08

Marek 2
Pravda, to má logiku.

273
# 05.03.2015, 14:07

kostohryz et Al.

Jak vypočítat polohu Slunce nad obzorem (aktuální polohu), ne jen pro Zemi jsem kdysi psal tady http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=942.ms...

U nás se na výšku 90° nikdy nedostane. Sklon rotační osy je 23,45°, takže na 90° se Slunce může dostat ve vzdálenosti 23,45° od rovníku (do Obratníku Raka a Kozoroha), polární den/noc nastává přibližně max. ve vzdálenosti 23,45°od pólu.

Maximální výška Slunce kolísá 90-Zeměpisná šířka +-23,45.

86
# 05.03.2015, 16:36

Tohle se opravdu povedlo, něco takového opravdu hodně chybělo.

# 08.03.2015, 12:05

Dnes jsem spustili úvodní stránku celé této astronomické sekce: Slunce a Měsíc na obloze.

Slouží jako rozcestník a naleznete zde i hezkou mapu ukazující, kde aktuálně svítí Slunce.

622
# 08.03.2015, 13:43

Hned jsem si to vyzkoušel,Olomouc východ 6:19, západ 17:44,a když to porovnám s Bratislavou,podle ní mám nastavenou meteostanici(stejný poledník).
Bal:východ 6:19, západ 17:45,tak je to překvapivě nějak stejně:),myslel jsem že až na rovnodennost se to vyrovná.:cool:

# 08.04.2015, 18:07

Dnes byly přidány údaje pro všechny města na světě, které jsou dostupné v naší databázi, například Káhira. Na dovolenou si tak můžete vyhledat informace o východě a západě Slunce nebo Měsíce.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.