V minulém roce jste si na našich stránkách velmi oblíbili prohlížení dat přímo z numerického modelu, kde můžete přehledně sledovat vývoj srážek, teplot, větru nebo oblačnosti na celém našem území. Základní data zpracováváme z amerického modelu GFS, který patří k nejpřesnějším na světě a provozuje jej NASA. Tento americký model se v minulých dnech dočkal významného vylepšení v podobně zvýšení rozlišení z původních 27 km na současných 13 km. Výstupy jsou tak o poznání přesnější a zahrnují detailnější terén. Model ve vyšším rozlišení jsme dnes spustili i na našich stránkách pro Českou republiku a celou Evropu.
Námi zpracované výstupy z numerického modelu GFS naleznete na stránce: http://www.in-pocasi.cz/model/
Diskuse o počasí Numerický model ve vyšším rozlišení
Zlepšení rozlišení je silně znát. I meteomodel.pl používá nově gfs-para ve vyšším rozlišení.
Výpočetní náročnost bude obrovská odhaduji s tisíci CPU a mnohem více jádry, několika TiB RAM (datový výstup jen desítky až stovky GiB po dobu několika týdnů a zápisem každé 3 hodiny, ale v případě běhu modelu několik let by byl datový výstup podstatně větší).
Zvýšení rozlišení 2x znamená zvýšení rozlišení ve 3D, tedy 8x větší náročnost. Vzhledem k CFL podmínce se musí 2x zkrátit i časový krok. To máme 16x vyšší náročnost. Pak je tam ještě jedna věc (nepamatuji si přesně co), což zvyšuje zase 2x výpočetní náročnost, takže nakonec 32x. Celkem když se zvýší rozlišení 2-krát,n-krát, výpočetní náročnost stoupne n^5 krát.
Aktuální předpověď pro Prahu (50,00 N 14,50 E 308,7 m.n.m. )
http://meteomodel.pl/gfstab/index.php?longitude=14...
Zájemci o meteorologii budou mít určitě radost. Dnes jsem přidali dva pěkné výstupy z modelu GFS. Jedná se o předpovědní mapy zobrazující nulovou izotermu a střih větru.
Nulovou izotermu bude zajímavé sledovat v následujících měsících. Jedná se totiž o hladinu, ve které teplota klesá pod 0 °C. Tato hladina má významný vliv na skupenství srážek. Ve výškách nad touto hladinou už se srážky vyskytují zpravidla jen v tuhém skupenství (sníh, ledové krystaly). Zajímavá je předpověď nulové izotermy na středu 30.9.2015, kdy k nám bude proudit chladný vzduch a ve vyšších horských polohách se případné srážky vyskytnou ve formě sněžení (srážky ovšem budou jen ojedinělé).
Střih větru je vhodné sledovat zejména v letních měsících, kdy hrozí bouřky. V oblastech s výraznějším střihem větru se bouřky rychleji pohybují a mohou vydržet i několik hodin. Čím vyšších hodnot nabývá, tím silnější bouřky se v dané oblasti mohou vyskytnout.
Výstupy naleznete na stránce numerického modelu: nulová izoterma, střih větru (odkazy na ně jsou uvedeny v položce "Další výstupy" pod výběrem času).
Můžete mi říct, na co tu je ten numerický model? Dívám se na teploty, třeba na pátek, kdy se hlásí 25-29, a tam je pro ČR max. 24? A prakticky pro celou Evropu je max. 30 až někde ve Španělsku? Dyt to je mimo o víc jak 5 stupňů a vůbec to ničemu nepomůže, kdyby se někdo řídil podle toho, tak by to bylo něco, když to ukazuje ve 14 hodin. třeba 21°C a normálně bude už v tu dobu 30 ...
Ostrava
Numerický model je vždy nutné ověřovat i s jinými výstupy. Můžete srovnat třeba s podrobným modelem: http://www.in...&y=15.499&z=9, který ukazuje vyšší hodnoty. Přesný je také německý model ICON: http://www.ve...t=20170602/14. Modelu GFS se v těchto dnech bohužel předpověď teplot nedaří.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.