Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Předpověď bez zohlednění dosavadního počasí

# 14.04.2014, 00:35

Již léta zde denně sleduji počasí a zatím jsem neměl ani jednou potřebu se sem registrova a přispívat. Ovšem trend, který sleduji v poslední době, mě zvedá ze židle.

Po dlouhém období téměř "letních" teplot proběhl týden, kdy denní maxima pohybovala v průměru okolo 10°C. Na následující týden se očekává podobný ráz počasí, popř. i tepleji. Ovšem jak zní váš titulek? "Čeká nás výrazné ochlazení i sněžení"... Ochlazení možná oproti těm letním teplotám, ovšem já bych spíše bral v potaz ochlazení oproti počasí aktuálnímu, popř. v průběhu uplynulého týdne. A tak řečeno, se ABSOLUTNĚ ŽÁDNÉ OCHLAZENÍ NEKONÁ.

Toto není poprvé, kdy se zde podobné formulace vyskytují. I ve svých denních novinkách neberete v zřetel aktuální počasí, např. po pěti propršených dnech napíšete "od západu příjdou silné srážky".

Cíl vidím jediný. Bulvární technikou přivábit diváky, aby sledovanost byla co nejčetnější.

Vadí vám zavádějící titulky?
Ano
21 (15 %)
Ne
119 (85 %)
Celkem hlasů: 140 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
24
# 14.04.2014, 02:35

Co to je za nesmysl? Pokud chci, přečtu si, pokud nechci, jdu dál. Nevidím důvod proč se kvůli tomu nervovat, nebo o tom vůbec jakkoliv diskutovat ...

# 14.04.2014, 10:55

ArminVanBuuren
Ochlazení se v tomto případě posuzuje v hladině 850 hPa, kde se o víkendu teploty šplhaly přes 5 °C (například v Plzni ve 2 m bylo včera téměř 17 °C). Zítra v této hladině teploty klesnou až k -6 °C. Dokonce se i v nižších polohách mohou objevit sněhové vločky. Pocitovou teplotu navíc výrazně sníží čerstvý vítr. Lze v tomto případě tedy mluvit o výrazném ochlazení (pohled samozřejmě může být subjektivní, ale od toho je již samotný článek - titulek je od článku neoddělitelný a nelze ho posuzovat zvlášť).

Ostatně o výrazném ochlazení hovoří i Slovenský hydrometeorologický ústav: "Zajtrajší front prinesie už v priebehu popoludnia a večera výrazné ochladenie, vietor a dážď. Myslite na to pri rannom obliekaní sa do práce/školy/kamkoľvek", Facebook SHMÚ.

86
# 14.04.2014, 11:22

Formulace ankety nedává smysl: Vadí vám zavádějící titulky?. To, že jsou na tomto serveru zavádějící titulky si myslíte vy, ale anketou to podsouváte ostatním s očekáváním, že kliknou na ano (komu by přece nevadili špatné titulky).

54
# 14.04.2014, 11:46

Pro mě bych byl ten nadpis zavádějící, kdyby se tam psalo o sněžení a ze článku bych se pak dozvěděl, že bude sněžit jen od určitých poloh, to bych mi pak vadilo, ale tohle pro mě zavádějící není.

# 14.04.2014, 13:01

Že se absolutně žádné ochlazení nekoná? To opravdu myslíte vážně? :!!:

Já se naopak domnívám, že článek rozhodně zavádějící není. Je napsán čtivě a pěkně shrnuje situaci.

Pokud bych ale byl autorem článku, tak u nočních teplot použiju běžně užívané noční intervaly typu 0 až -4 °C (ono u nočních teplot se používá sestupná tendence, protože teploty na noc klesají). Ale tohle je jen můj pocit, správně je samozřejmě obojí, informační hodnota tím porušena není.

# 14.04.2014, 13:23

ArminVanBuuren


Promiňte mi ale mne zase "zvedá" ze židle to co jste napsal. Také patřím k těm co přispívají velmi málo ale tyto stránky mi připadají seriózní a nemám absolutně žádných výhrad. Pokud se vám něco nelíbí proboha tak to nečtěte. Nehledě na to že dle mého názoru tu žádné zavádějící nadpisy nejsou.

818
# 14.04.2014, 14:07

Nespletl si autor tohoto tématu informace tohoto serveru s jinými? Docela mě to tak připadá, neboť situace které popisuje sedí jak šité na míru pro mnoho jiných, i zde v příspěvku výše zmíněných, serverů, které právě tato charakteristika řadí do tzv. sekce bulvárních. Nicméně zde jsou informace podávány seriózně, žádné bulvární znaky nevykazují, přidávám se k názoru všech kteří doposud toto tvrzení v úvodním příspěvku úspěšně vyvracejí.

V anketě nemá cenu hlasovat, neboť se ani netýká přesně tématu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.