Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Vytvořte sněhovou mapu ČR

# 06.12.2012, 14:16

Na celém území dnes již leží sníh, ale přesné údaje o výšce sněhové pokrývky v Česku měří jen malé množství meteorologických stanic. Ty nedokážou zcela dobře pokrýt značnou rozdílnost sněhové pokrývky v jednotlivých oblastech. Z toho důvodu jsme pro vás připravili novinku. Zasílejte nám údaje o sněhové pokrývce ve vaší oblasti přímo do Počasí u vás a podílejte se tak na tvorbě sněhové mapy Česka.

Údaje o sněhové pokrývce můžete zaslat při vyplňování údajů o počasí do formulářového prvku s názvem Sněhová pokrývka. Na výběr máte zadání přesného údaje (včetně 0 cm - bez sněhu), poprašek a nesouvislý. Údaje se potom zobrazují na samostatné mapě a jsou tak přehledně odděleny od ostatních údajů. Informace o sněhové pokrývce zasílejte jen v případě, pokud jste schopni garantovat správnost měření (sněhovou pokrývku nelze měřit v závěji atd.).

Mapu si můžete prohlédnout na stránce: sněhová mapa ČR.


Děkujeme a budeme se těšit na údaje od vás.

818
# 06.12.2012, 17:50

Velmi dobrá novinka a nápad, opravdu se tyto údaje hodí. zároveň se těším, až budu z Prahy moci hlásit nějaká "čísla". :D;-)

182
# 06.12.2012, 17:55

Taky by to možná chtělo nějak PEVNĚ sjednotit ... kde, čím a na čem to měřit. Házet nějaké odhady od oka nemá vůbec žádnej smysl.

# 06.12.2012, 18:29

i když zde na IN-POČASÍ nejsem registrovaný - děkuji administrátorovi touto cestou za instalaci údaje o sněhové pokrývce to je dobré ale .. pánové !!! něco udělejte s tou mapou - při pohledu na ty mraky ikon od jednotlivých přispěvatelů do portálu.. ??? to je už hotová slatanina nezlobte se .. chtělo by buď tu mapu zvětšit přes celou šířku stránky nebo nějaký jiný model ?? omlouvám se že si dovolil kritiku .. dobrý večer ..

Mapu lze zvětšit jako je to na stránce Meteostanice, ale zatím k přeplnění mapy dochází jen výjimečně - dnes bude zřejmě překonán rekordní počet zaslaných příspěvků za den (2.2.2012).

# 06.12.2012, 18:56

Stranik
Pro měření sněhové pokrývky platí pravidla stejně jako pro měření teploty, pokrytí oblohy oblačností a jiných veličin. Důležité je měřit v místech, která nejsou ovlivněna teplem z budov, auty nebo větrem (vyfoukaná nebo navátá místa). Na měření stačí obyčejné pravítko.

Problémy s měřením nastávají u vyšší sněhové pokrývky, kde už je nutné používat delší pravítka nebo speciální sněhoměrné tyče. Tyto údaje budou více kontrolovány.

293
# 06.12.2012, 19:18

Sněhová pokrývka ještě není všude. V Praze a na sever od ní zatím žádný sníh neleží. Maximálně slabě pocukrováno.
Jinak lze jen říci Hurá!! konečně!!

642
# 06.12.2012, 20:14

Dobrá a myslím i užitečná novinka. Já na zahradě měřím na třech místech a dělám průměr. :snih: Dneska někde bylo 32 někde 35 a jinde 38 cm a padá vesele dál. :D

Jablonec aktuálně:

http://www.na...alitaId=22303

622
# 06.12.2012, 20:47

Další dobrá novinka,ani jsem to nečekal tak rychle po teplotní a vlhkostní mapě.:)
Tady se aspoň dozvíme kolik sněhu je na normálním obydleném území,a ne jak nám některá média pořád jen oznamují stav sněhu na horách (někdy i technického):D

76
# 07.12.2012, 00:01

In-počasí

Díky za sněhovou mapu, zajímavý nápad. To jsem dlouho hledal:)

Stranik
Uživateli,který pokrývku měří musíme důvěřovat. To samé platí o meření teploty,vlhkosti apod. Nedávno jsem procházel (pomocí netu) meteostanice po celé čr a člověk, když vidí kde má provozovatel meteostanice umístěná čidla, tak si říká, že to majiteli nedojde, že prostě měří nesmyslná data. Kdyby se alespoň začínající provozovatel podíval na stránky CHMU a podle toho čidla co nejpřesněji v rámci možností umístil. Kdyby provozovatel in-pocasi musel kontrolovat všechny veličiny a zároveň kvalitu(přesnost) a umístění meteostanice tak věřte, že v rubrice Vaše meteostanice je umístěna cca 15 stanic, ale na druhou stranu je dobře, že stanic je víc a víc, jelikož stanic CHMU moc není...

293
# 07.12.2012, 16:27

No škoda, že to nejde udělat modelem, jako je to u meteostanic. Jak to dělají na čhmu, když jejich mapy se sněhovou pokrývkou jsou i docela přesné. Ale přikláním se k ostatním, že by mapa chtěla zvětšit na celou stránku jako u meteostanic.

182
# 07.12.2012, 22:56

Dobrá, zkusím něco místně poměřit. :)

# 08.12.2012, 15:37

Informace o sněhu se nyní zobrazují i na úvodní stránce Snih.in-pocasi.cz. Je zde možné sledovat jak profesionální stanice, tak data od vás.

818
# 12.12.2012, 22:45

Pavell
To je také dobrý nápad s barevnou mapou, nicméně nevím jak by v současném výsledku vypadala. Protože jsou mezi místy měření dost velké "díry" a naopak někde jsou data zas hodně blízko u sebe. Určitě by bylo lepší větší rozprostření, nejlépe další pozorovatelé v těch zmíněných "dírách".

0
# 24.01.2014, 00:21

Psal jsem do vedlejší diskuse, ale moderátor mi poradil ať to napíšu sem:

Především bych chtěl říct, že mě těší kolik přispěvatelů přidává pozorování do sněhové mapy.

Šlo by sněhovou mapu trochu vylepšit?

Sněhová mapa "sníh dle pozorovatelů" (http://snih.in-pocasi.cz/?snih) je teď dost špatně čitelná, pozorování výšky sněhu se na mapě překrývají.

Tipy na vylepšení:
1. Mapu trochu zvětšit, zvětšit ji aspoň na stejnou velikost jako
jiné mapy na http://www.in...meteostanice/

2. Zkusit udělat mapu "zvětšovací", např. když kliknu na středočeský kraj, ukázala by se mi zvětšená mapa středočeského kraje. Ve výšce sněhu jsou často velké rozdíly i na malém území, a na zvětšené (podrobnější) mapě by to bylo lépe vidět.

3. (tohle je spíš námět pro budoucnost) V dnešní době počítačů a internetu by mohlo být proveditelné i automatické odečítání sněhu z webových kamer. Dalo by se to udělat tak, že někam do záběru kamery se umístí lať s dobře čitelnými ryskami, počítačový program načte kamerový snímek a spočítá kolik rysek je na lati vidět a podle toho odhadne výšku sněhu :-)

# 25.01.2014, 15:38

brhel
Ano, mapu plánujeme zvětšit. Dělení na kraje není v informacích o počasí úplně vyhovující, spíše by se to muselo řešit interaktivní mapu, ale myslím, že zatím bude postačovat mapu zvětšit. Děkuji za příspěvek.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.