Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti a na většině území zaprší, na východě i bouřky

Diskuse o počasí Před námi je letní týden s minimem srážek a často slunečnou oblohou

506
# 26.05.2026, 08:54

Lucina
18-20℃, tak to by nám nedozrály ani ty broskve a třešně.. fakt takovou zimu v létě nebrat..Každé období má něco do sebe a tím pádem i určité rozpětí teplot..Naštěstí to jde podle toho rozpětí a ne podle přání...;-)

160
# 26.05.2026, 09:14

palma
To jo, starý normál byl na jižní Moravě +25°C tmax v červenci a 8 - 10 dní tropů za rok a stejně to některý roky nechtělo pořádně dozrát, papriky se dávaly pod fólii a tak podobně. 20°C je tak dostatečně pro Kodaň nebo Helsinky.

506
# 26.05.2026, 09:18

ludvicek
Jo, je to tak.. z mýho pohledu, ať je tak jak je..:D, ale teda kdyby chodily nějak pravidelněji, srážky, a ve vyšších úhrnech, než je to aktuálně, tak jsem uplně spokojenej ( jo, to je pro změnu moje přání)..Ostatně, za pět dní začíná oficiálně léto, že..

7
# 26.05.2026, 09:24

Je pravda že některé teplomilné plodiny opravdu potřebují vysoké teploty (rajčata, papriky..), ale většina ovoce a zeleniny které přirozeně patří do oblasti ČR nepotřebuje nikterak vysoká maxima aby dozrála. Pro zrání plodů jsou důležitější spíše minimální teploty, které nesmí padat nízko např. pod 10° to hodně brzdí vývoj.

Ale tím nechci říct, že bych si užil celé léto kdyby byly teploty v maximech 18-20° to asi ne, jen se domnívám že vyloženě tropické teploty nejsou příliš přínosné pro zemědělství/zahrádkářství obecně pokud se nezaměřujete na subtropické plodiny. Klasické letní teploty okolo 25°C v maximech a ideálně 13+ v minimech jsou dostatečné pro dozrání všeho co sem do ČR historicky patří.

278
# 26.05.2026, 09:42

JohnyG
Je to tak, proto už několik let se hovoří o tom, že zde budeme moct běžně pěstovat subtropické a tropické plodiny (citrusy, melouny, kiwi atd...)
Ohledně zěmědělských plodin se nejlépe daří v Česku řepce, ale je to především dáno chemií, což se pak dá aplikovat na většinu plodin. Díky tomu je vyšší úroda i přes to, že je sucho.
Na začátku června to vypadá, že bude dlouhodoběji 20-25°C a dost často přeháňky/bouřky.

# 26.05.2026, 10:01

Rajčatům stačí rozmezí 19 až 26°C,nad 29 a pod 15°C už jim nevyhovuje,melouny se pěstovaly na jihu Slovenska a možná i JM už za mého mládí.Zlatý letní teploty,klidně,ať je k vodě několik TD,ale zas ne půlku léta.Pro fyzickou práci venku je ideál do 22°C,pak odpadám a přeci jenom málokdo se celý léto může válet u vody.Níže nová tabulka s nebezpečnými jevy.

ČHMÚ
8332
# 26.05.2026, 10:27

Lukasino
Tak melouny se tu pěstují už delší dobu. Soused má venku na zahradě vždy velké množství melounů, i v takovém chladném údolí tady. Taky jsem párkrát zkoušel pěstovat, kvalita je vynikající. Dobře tu jdou lilky a papriky, tam se sezóna protáhla do půlky října, a to množství venkovní úrody paprik, je neskutečný. Rajčata jdou už asi všude. Salátovky dávám ještě vždy druhou sadu na přelomu léto/podzim do skleníku, takže sběr je možný často od začátku června do začátku listopadu. A poslední roky dáváme dvakrát brambory. Samozřejmě jarní sadbu, a pak v srpnu, a je z toho výborná sklizeň zhruba v půlce listopadu. Fíky jsem taky zkoušel, překvapilo mně, jak rychle je na nich úroda. Bohužel loni mi odešel :(

278
# 26.05.2026, 10:45

Dnes nejrychleji letní den z téhle série, už v 10:07 SELČ padlo 25°C.
Nyní 27°C a velmi pravděpodobně dnes už padne "konečně" tropická třicítka. Zatím v tomhle roce Tmax 29,5°C a to 2x za sebou. (23-24.5.2026)
Prachu ve vzduchu je minimum a to spíše ve východní části země.

160
# 26.05.2026, 11:33

Lukasino
Citrusy jsou podle mě nedosažitelná meta, stačí týden zimy s minimem k -10°C a šmytec, i kdyby to člověk měl roubované na citronečník (nejodolnější podnož). Leda by se jim topilo v krytu, ale to potom není žádná věda ani u jiných choulostivých rostlin.
Rozdíl je ten fík, který kdysi spolehlivě vymrzl každou druhou zimu a teď to zvládá s přehledem bez jakékoliv zimní ochrany.

8
# 26.05.2026, 17:25

Zítřek se jeví velice zajímavě pro východ Česka a Slovensko. Limitující bude suchý vzduch... Vzniknuvší bouřky by mohly být velmi fotogenické.. což ale tady asi nikoho nezajímá. Vznik bude vázaný hlavně na kopce.. Všude se řeší jen teplota.. :!!: jakoby se nic jiného ani nedělo...

# 26.05.2026, 17:38

kapr84
Snad se na Moravě aspoň nekde poštěstí jako teď v neděli. Důležitý je i nadcházející víkend a počátek příštího týdne. U vegetace je to teď v srpnovém počasí boj s časem.Doufám, že si dá CIN pohov.

8
# 26.05.2026, 17:53

ono toho zítra bude ještě málo.. ale když už něco vznikne může to být podívaná.. :) nic moc tedy na srážky, ale u bouřek srážky neřeším, to je pro mě to poslední..:)

136
# 26.05.2026, 21:32

Mně ty vysoké teploty neskutečně vadí u nás bylo odpoledne jen asi 26 st. ale nebe bez mráčku a celý den na tom slunku v práci no hnus velebností. Zítra má být ještě asi o něco tepleji, ale už i s nějakou oblačností přibývající od rána a odpoledne snad nějaká přeháňka nebo i bouřka která u nás ještě přímá nebyla. Dneska mám svátek tak třeba zítra to bude dárek:D:D:D

Pak ve čtvrtek se má trochu ochladit a v pátek zase oteplit a víkend další oteplení a i nějaké bouřky, ale to už budu pěkně doma.

Taky se mi zdá že to slunko nějak moc pálí než dřív jak je to s ozónem a nebo sluneční aktivita skoro pořád jsou někde polární záře a to dřív tolik nebývalo. Kdy už přijde trošku bouřkovější počasí, vypadá to snad že příští týden. No uvidíme.

# 27.05.2026, 07:42

Tak na zdejší poměry dnes luxusně teplá noc, Tmin 9,3°C.
Sucho nabírá na obrátkách, tak snad to ta neděle a příští týden trochu svlaží..

278
# 27.05.2026, 10:49

Francois
To já si užil teplou noc v Antverpách, kde i u vody bylo +21°C :D

# 27.05.2026, 11:13

Fstorm
Estofex dnes vydal předpověď.
No myslím že budou jen nějaké drobky u hranic SK a PL.

# 27.05.2026, 11:58

Aldy1977
Uvidíme, co bude.. nic závratného nečekám, jestli se něco vyskytne, bude to hodně izolované.. u nás bude ale taky zvýšený střih větru i helicita. Tak pokud by se něco vyskytlo, mohla by být i SC 🤔 pokud to Jeseníky trochu nakopnou

ota
Avatar
3066
# 27.05.2026, 12:11

ludvicek
Mně bohužel fíkovník částečně vymrzl po několika letech letos, zmrzla asi 1/3 stromu, takže žádná katastrofa, ale stejně to zamrzí. Jinak jsem zvědavý jestli dnes u nás padne tropický den, včera těsně unikl, bylo 29,3°C.

160
# 27.05.2026, 12:37

ota
Jestli si dobře vzpomínám, vy jste na Hané v zimě měli až pod -15°C v některých dnech, to už je na fíkovník dost. U nás se to zastavilo zhruba u -13°C a škody tím pádem minimální. Bylo to ovšem těsné, ten arktický vzduch nebyl daleko.
U nás zatím v poledne 29,0°C, ten jeden stupeň asi do příchodu "fronty" padne.

# 27.05.2026, 12:51

Hanušovice pravděpodobně supercela

zdroj: Meteor

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.