Diskuse o počasí V novém týdnu nadprůměrné teploty, ve druhé polovině se alespoň na hory vrátí sněžení
Hřeben Krkonoš do výstražného systému celých okresů nepatří. To by pro okres, kde je Sněžka, byla několikrát za měsíc výstraha na silný vítr. Výstražný systém má smysl v našich podmínkách koncipovat tak do výšek 1000 metrů.
ČHMÚ evidentně dle té výstrahy čeká i v polohách kolem 900 m až 60 cm v Krkonoších. Velmi pravděpodobně mu to nevyjde.
TomasMost
Definice nad 600 m je dost mimo. Doteď tam nikdy nepatřily polohy kolem 1300 metrů, kde půl metru za 48 hodin napadne docela často.
Petr12
Výstrahy jsou vlastně jen zjednodušená interpretace modelů zařazená do nějakých kategorií z kterých vyplývá nebezpečnost počasí. Nikdy to nebude příliš přesné, hlavně když počasí se neřídí okresy a hranicemi, proto má smysl sledovat především model.
Ty hřebeny Krkonoš jsou ale stejně jiný svět, klima je tam opravdu dosti drsné v těch výškách 1400 - 1600 m n.m. takže se člověk nemůže někdy divit, když vidí například ty úhrny srážek v kombinaci s teplotami pod 0°C a k tomu ještě silný vítr. Jeseníky asi podobně, i když jenom ta oblast, kde je Praděd a hlavní hřeben a pak Keprník/Králický Sněžník. Na Šumavě Velký Javor taktéž asi má dost drsné klima i hodně sněhu a srážek. V těch horách je každá výška navíc dost znát, každých 50-100 m.
Slovenské Tatry v zimě taky asi dost drsné klima, ještě drsnější než v Krkonoších. Alpy ještě drsnější a Himaláje nejdrsnější.
Ten Velký Javor na Šumavě v Bavorsku 1456 m n.m. má celkem drsné klima. Stačí si projet zdejší archiv, kde je tato stanice. V těch nejlepších zimách bez problému 250 cm sněhu a i přes 300 cm jako v zimě 2005/06 nebo 290 cm v zimě 2004/05. To jsou hodnoty podobné jako na hřebenech Krkonoš. No ale ona ta Šumava je srážkově dosti bohatá a jižnější poloha jí v tomto vůbec neškodí, pokud jde o její nejvyšší vrcholy.
palma
Srážkově to pěkně přeskočilo Čechy. Zajímavé, jak to takhle občas vyjde. Ta kombinace s větrem a nepříliš výraznou frontou, další srážky už jenom orografické.
No tak o víkendu a zač. příštího týdne tlaková výšce a přepnutí do inverze, pak to ukazuje nějaké ochlazení, ale nepříliš výrazné tlakové pole a nejspíš opět vyhraje teplejší západní proudění. Největší vtip je, že to takhle může v podobném duchu jet prostě měsíc v kuse... Ty zimy jsou dnes fakt jiné, než dříve a každým rokem jakoby to bylo více a více znát. Je aspoň super, že na horách na těch několik dní dokáže být pořádná zima, ale tak stačí jen mírně chladnější vzduch, vítr a srážky, prostě nízké nároky, které vyjdou často.
Letos si myslím, že z pohledu nížin to bude trochu o nervy, jestli vůbec přijde nějaká normální zima nebo aspoň 1 výrazná epizoda třeba na týden s kloudným sněhem třeba 10 cm a ledovými dny. Protože když si člověk vezme, jak jsou kolem Evropy nadprůměrně teplé vody standard a jak jsou ty teplé odchylky všude kolem i v Rusku a převažuje furt západní proudění, prostě ta šance je dost malá.
V noci tady 5,5mm.
Srážkově v JZ proudění na frontě s převahou nejvýraznější Šumava, hřebeny i 15-20mm, jinak kolem 10mm
Sem do závětří nám Šumava propustila cca třetinu srážek..,což je tak + - obvyklé..
Severní hory by měly začít ,,chytat,, více srážek až přes den v přeháňkách za frontou, v už Z/SZ proudění..
Sype slušně, tak listopad dohání co zameškal. Je stále teplo +6 a kdy bude tady zase sníh občas naznačuje výhled, aktuálně střelil ledový den po frontě na středu. Tam to pak už vypadá na ranní mrazy, jaká to změna s prosincem to se bude zakládat zas téma, akorát to na větší množství srážek moc nevypadá a je to ještě daleko...
Leknín
Já jsem se těď díval zpětně na posledních 10 dní, v předpovědích a výhledech bylo ledasco, nakonec se průměrné teploty těch 10 dní pohybovaly v naprosto nudném intervalu +1 - +5 °C, takže asi tak. Dá se říct, že každý den je plus mínus stejně a nečekám, že by se na tom něco výrazně měnilo.
ludvicek
Tady posledních pět dní je trochu tepleji než v inverzním Brně a ráno vůbec nemrzlo, tak pro mně ta změna bude trochu výraznější. Dokázalo to zabrousit v pondělí i na +11, pak +kolem +8, 7 tyhle teploty po úterý nečekám, tak bude už prosinec, vyletí to nahoru zase možná až na svátky
Aura_
Hezký výčet našich tří nejvyšších pohoří,ale nutno podotknout,že sněhové rekordy u nás drží jiné pohoří (Lysá hora 491 cm - 3/1911 a za 24 hod 108 cm (16.4. 1916). Pro porovnání v italské Capracottě spadlo 256cm sněhu za 18 hodin (3/2015).Ze skoro nižších poloh stojí za zmínku začátek března 1970,kdy v Liberci leželo 97cm a Ruzyně měla 57cm sněhu. Zima v Evropě vždycky může někde překvapit,Skandinávie tu poslední měla docela divokou,ale bylo tam i studené jaro,kdy rozdíl mezi ní a námi byl v dubnu až 60 stupňů.Jinak tady a kolem + 6
Výstrahy se teď prostě dávají mnohem častěji než dříve. Ale nic zásadního proti tomu nemám, ono je lepší, když ta výstraha je a lidi pak "plaší", než kdyby nebyla a napadlo 5 cm po celé republice. Aspoň s tím počítá fakt většina. Další věc je co s tím udělá bulvár a jeho čtenáři.
Jinak místní model má pro Špindl 800 mnm za tyto dva dny 25 cm. Snad to vyjde, ale za víc bych se nezlobil. Přeci jen s malými dětmi se mi jako sněhofilovi na hřebeny moc nechce. ještě možná Horní Mísečky, ty jsou cca 1000 mnm.
Aura_
Ono celkově měřit výšku něčeho, co se může větrem přesypávat zprava doleva a obráceně, je docela těžká disciplína. Za mě, kdybych to dostal jako úkol, tak bych sníh měřil na váze, prostě jako kila vody na metr čtvereční. Nejlíp taková ta váha na vlečku, co bývá v každým JZD.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.