Lesní požáry patří neodmyslitelně k naší planetě. Při nich však do atmosféry uniká oxid uhličitý, který se během života stromů uložil v jejich těle. Podle čerstvé studie publikované v časopise Science se množství emisí oxidu uhličitého z lesních požárů od začátku našeho století globálně dramaticky zvýšilo, a to o 60 procent.... Více >>
Diskuse o počasí Studie ukázala výrazný nárůst emisí CO2 z lesních požárů, klimatické změny ohrožují především severské lesy
Michal Žák
Perfektní a pak snižujme emise v průmyslu, od určité doby to nejde zvrátit a Finsko holt má smůlu, že sever to odnáší rychleji, proto vědci jasně věrohodně stanovili, že se musíme udržet globálně hluboko pod nárůstem o 2°C, jinak po překročení bodů zvratu naprosto bez šance - viz diskuze o GO.
No a třeba proslulé obří sekvoje potřebují požáry ke svěmu přežití a obnově.Oheň dospělé stromy nepoškodí,vypálí však změť větví a spadaného jehličí na zemi,zničí křoviny a konkurenční druhy stromů.To vše prospívá sekvojovým semenáčkům - z popela mohou čerpat živiny,získají i dostatek prostoru a světla potřebného k růstu.Tisícileté sekvoje,které pamatují vládu dinosaurů,začaly paradoxně vymírat v okamžiku,kdy do lesa vstoupili hasiči a před ohněm je chránili.Dnes lesníci zakládají smíšené lesy s přirozenou obnovou,co nejpodobnější přirozeným porostům a pro ty je požár (nejlépe řízený) taky žádoucí. A takové savany by bez požárů neexistovaly vůbec.
TomasMost
To stejný blahovičníky v Austrálii... Dřevnaté plody se u mnohých druhů neotevřou, dokud se nedostanou do kontaktu s ohněm. Uvolněná semena s úspěchem klíčí na holé půdě, kdežto v hustší vegetaci nebo vrstvě listového opadu se rostlinky zřídkakdy ujmou. Požár tak uvolňuje cestu k vývoji další generace eukalyptů.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.