Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě občas déšť, zítra srážky ustanou

Diskuse o počasí Jeseníky o víkendu zasáhla obří blesková povodeň, přišla kvůli přívalovým srážkám v posledních hodinách deště

71
# 22.09.2024, 15:43

Yurri
"Ale konec tragickým případům, písněte co s těmi povodněmi prakticky dělat, jak jim v téhle oblasti co nejvíce zamezit,"
Samozřejmě, že chápu. Předcházet povodním a následným škodám na majetku můžete třeba tak, že ty lidi odtamtud vystěhujete. Jinak se můžete snažit budovat nějaká protipovodňová opatření do kterých je možné zahrnout omezení vystavby budov v záplavových oblastech a můžete doufat, že ta opatření pomohou. Pokud se ukáže, že budou pravděpodobně nedostatečná můžete se na poslední chvíli pokusit o nějaká další dodatečná nouzová řešení která se běžně dělají jako třeba stěny z pytlů s pískem, různé valy, zábrany , rozšiřování hrází, zpevňování a další opatření třeba k usměrnění toku nebo alespoň k zamezení uvíznutí plujícího bordelu (jako jsou klády , větve a bůhví co ještě) aby neměl šanci vytvořit překážku nějakým zachycením a tím bránit proudu protékající vody a napomáhat vzedmutí hladiny. A na to potřebujete co?
Na to potřebujete lidi a techniku.
Příklad:
"Silné záplavy zasáhly oblast Opole v Polsku, což vedlo k masivní reakci armády. Toto video zachycuje letecké záběry zatopených vesnic a také vojenské vrtulníky, které zpevňují hráze řek pytli s pískem."
https://www.youtube.com/watch?v=9uc7CsikoDY

410
# 22.09.2024, 18:00

Ty domy se do záplavových oblastí staví již dávno.. podotýkám, že dnes je to možné postavit i na pneumatických pilířích s výsuvnou výškou až do 7m ...dům prostě roste se stoupající vodou, pilíře jsou ocelové, 2cm silné.. tady odkaz na základní stavbu.. akorát je to dražší, ale zase je levnější pojištění..;-) https://theconstructor.org/building/flood-resistan...

Řešení jsou dávno známá, na pilířích stavěli už domorodci v Amazonii i Asii..

# 22.09.2024, 18:07

palma
To slouží k vzedmutému moři, u řeky je to nesmysl, protože rozbouřená řeka nese sebou stovky stromů, které vše samozřejmě zničí a strhnou. Když řeka strhne i betonový most, tak pro ně nějaký ocelový pilíř také není problém.

410
# 22.09.2024, 19:00

No, ono to slouží na řece...https://urbangreenbluegrids.com/projects/amphibiou... třeba v Nizozemí mají zajímavé řešení..( zvýšení hladiny až o 5,5 metru se tam píše)
citace z článku: "Pokud hladina řeky stoupne, mohou se pohybovat vzhůru a plavat. Upevnění na kotvících sloupcích omezuje pohyb způsobený vodou. Plovoucí domy se při poklesu hladiny vody spustí a zastaví se na betonových základech."

Plus opravdu staví i na výsuvných pilířích z oceli s odolností desítek tun zátěže, jsou to určitá řešení, nejlepší řešení ovšem je, tam nic nestavět, to je pravda, ale těžko se to bude vysvětlovat starousedlíkům, co jsou tam od narození..

75
# 22.09.2024, 19:19

Yurri
Vy jste říkal že se jednotky mohly sebrat a jet pomáhat do postižených oblastí a všichni vám vysvětlují že nemohly. Tak sám od sebe můžete v rámci obce když to předem na hlasite na kopis ale vždy předem. Ne až po příklad spadne strom někdo ho nahlásí na 150 ale je toho moc tak tam jednotka hned nejede na to jezdí většinou místni plus HZS když toho není moc. A tak vedlejší jednotka zjistí že tam je strom tak vyjede poreze s tím že to ohlásí později. A za hodinu se místní vrátí a je poslána na ten strom a pak jezdí bloudí a hledá ten strom. Na víc 14 září přišlo z HZS info že neexistuje aby jednotky jeli mimo svoji obec na vlastní pěst něco řešit. U nás musí být vždy hlášeno všechno předem a záleží na kopis zda to schválí. Letos jednou jsem si takhle oznámil událost zpětně v portale na hmyz. A druhý den už jsem měl telefon z kopisu a dostal jsem pojeb že takhle ne.
Ale je pravda že každý kraj to má jinak a jinde to tak fungovat může jsou i kraje kde HZS zakazuje aby jednotky JPO jezdili na hmyz protože jsou na to firmy. Mezi hasiči je známo že HZS MSK je stát ve státě ale jde to taky vidět na té úrovni atd. Ale jak říkám jak jsme řešili na začátku nemohly se jednotky sebrat a jet něco řešit.

# 22.09.2024, 20:11

In-počasí
Není řeka jako řeka,na spodních tocích voda postupně stoupá a rozlévá se mimo koryto a tam by pilíře měly smysl,tam,kde má vodní tok větší spád (horní toky),veme voda skoro vše,co jí stojí v cestě.Ocelový pilíř ukotvený v betonovém základu vydrží,pokud ovšem proud vody tyto základy nepodemele.

299
# 22.09.2024, 20:43

Samik
No tak to prr, já nemluvil rozhodně o tom, že se mohou sebrat a jet na výpomoc někam do prčic bez nahlášení, řeč byla o JSDH, které mohou zasahovat z vlastní aktivity v katastru obce (JPO V) nebo i mimo něj (viz zmiňované JPO III) a to rozhodně mohou, nic víc, nic méně, vy jste tvrdil, že to nelze a já vám jasně říkám běžnou praktickou realitu, ČÁP neví vůbec proč diskuze začala a střílí mimo terč. Ten pojeb jste dostal naprosto oprávněně, protože Portál je evidence pro JSDH, KOPIS má úplně jinou evidenci a ta je prioritní (viz zmiňované operační řízení), evidentně v tom ještě potřebujete trochu doladit, ale třeba jsme si jen nerozuměli, ale každopádně 4x se takové pitomosti věnovat nehodlám.

410
# 22.09.2024, 21:15

TomasMost
Jo, právě jsem myslel na Krnov, a podobné lokality, plus nížiny, kde to stoupá pomalu apod. ona ta stavba není sranda, jsem se z toho způsobeného zájmu..:D, kouknul na jeden projekt.. a třeba je tam pilíř uprostřed kterého vedou přípoje, odpady v druhém, případně plyn v pružném přípoji apod. plus je tam u vody a odpadů i vyhřívání pro zimní podmínky..:), mají to vymakané, ale dle mého, když to hrozí, jak píší v tom Nizozemsku, povodňová vlnka 50 cm každýchcca pět let, tak to na ty pilíře zkrátka dáte.. plus teda třeba i ty betonové "pontony" jsou taky zajímavý...prostě zkusit to řešení, protože o místo k bydlení začíná být docela nouze..to je taky ta druhá strana, proč tam ty lidi bydlí, není moc kam jít.. třeba..

71
# 23.09.2024, 09:35

In-počasí
Ano, u takových záplav/povodní jako jsou tyto je po rozvodněném toku odnášeno velké množství materiálu. Může to být prakticky cololiv od naštípaných polínek na topení přes vetve, suché kusy stromů, celé stromy až po to co voda díky této již plující hmotě strhla tedy mosty, různé části staveb zejména střešní konstrukce, dřevěné stavby atd. To všechno je problém a když se to někde naskládá a vytvoří hráz jen a pouze to způsobí zvýšení odporu, zvýšení tlaku a v takovém případě nevydrží ani to co by vydrželo pokud by proudila naprosto čistá voda.Proto se na propusti jezů obvykle nazazuje technika v podobě bagrů která má za úkol tento připlavený materiál odstraňovat. Proto se demontují nebo i odřezávají zábradlí. Upřímně řečeno kdyby hladina v Semilech stoupla natolik, že by dosáhla provizorní lávky myslím si, že by ani odstranění zábradlí nepomohlo. Jistě by prošlo více materiálu než s ním, ale opravdu velké a dlouhé kmeny by pro příhradovou konstrukci byly problém.
https://www.youtube.com/watch?v=E0tyb5H51TU
https://youtu.be/Lz-omjRhEPk?t=365
https://youtu.be/OGG2Cy85iSI?t=1244

15.9.24
71
# 23.09.2024, 10:08

"Práce jsou přitom teprve na začátku. Uklizena je dosud jen malá část a blíží se podzim a zima. Většina lidí to sama nezvládá. „Jenom my jsme tu vyvozili odhadem dvacet tun kamení, štěrku, písku a bahn,a a to ani zdaleka na tom nejsme nejhůře. Materiální a potravinová pomoc je fajn, ale teď jsou nejvíc potřeba ruce,“ říká jeden z místních obyvatel."
https://hanackenovinky.cz/2024/09/jesenicko-dekuje...
:D
A jak je to vůbec možné? Armáda je přeci nasazena, nebo snad ne?
A pak je tady toto:
https://www.olkraj.cz/od-patecniho-poledne-je-omez...
Třeba proto se třeba do odlehlých postižených oblastí dobrovolníci vůbec nedostanou?

71
# 23.09.2024, 16:33

Říkám to od začátku, ale nyní už to leze na povrch. Jsem zvědavý jak se tohle bude paní ministryně snažit vysvětlovat:
23.9.2024
"Ještě než povodně začaly, uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka do pohotovosti stovky vojáků, ať už týmy s vrtulníky nebo ženisty, kteří byli v případě potřeby připraveni neprodleně vyrazit na pomoc. Vojáci po začátku krize s vrtulníky zachránili desítky lidí a na vyžádání samospráv plnili i další úkoly. Protože IZS své povinnosti skvěle zvládal, větší zapojení vojáků v tu chvíli vyžádáno nebylo.
Jejich čas přichází při odstraňování následků pohromy, tedy nyní."
https://hanackenovinky.cz/2024/09/zeniste-pomahaji...
23.9.2024
Ostrava - Lidé v Široké Nivě na Bruntálsku, kterou před týdnem postihla povodeň, zoufale potřebují pomoc armády a těžkou techniku. Je třeba vyčistit koryto, které je zanesené. Skončily v něm i dvě stržené lávky pro pěší. ČTK to dnes řekl Tomáš Spáčil (Pro obec 2022), který se obává, že pokud se koryto nevyčistí, při prvním silnějším dešti se znovu rozlije. O nasazení armády žádá marně přes týden, dodal.
"Potřebujeme k nám dostat armádu a těžkou techniku. Situace už je kritická," uvedl Spáčil. O nasazení armády v obci, kde voda minulý týden v neděli strhla několik domů, most i dvě lávky, žádá prostřednictvím krajského krizového štábu už týden. "Zatím marně. Nikdo nás nekontaktoval. Byli tady jen ženisti ohledně stavby nového mostu," řekl.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/starosta-siroke-...



Zeu
Avatar
2
# 26.09.2024, 07:50

Počasí bude ovlivńovat silný střih větru až 40 m/s:vitr::pozor:

# 26.09.2024, 17:54

Rarach
A když si přečtete diskuzi pod článkem,tak zjistíte,že to už tady bylo po povodních předešlých,pak se změnila vláda a stavělo se vesele znova.

410
# 26.09.2024, 18:03

TomasMost
No ona to bude sranda třeba pro sdružení majitelů, bytová družstva a pod, ty ze zákona musí mít nemovitost pojištěnou .. společenství vlastníků jednotek (SVJ) v České republice musí mít povinné pojištění. Toto pojištění zahrnuje pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám a pojištění budovy proti různým rizikům, jako jsou požár, povodeň, nebo vandalismus.

# 26.09.2024, 18:30

palma
Já ty lidi žijící u řeky úplně chápu,ten zvuk vody a pohled na ní má svoje kouzlo.Musel bych ale počítat s tím,že mi nemovitost nikdo nepojistí a že třeba nebudu mít přívod plynu či elektřiny,prostě takový žití na vlastní nebezpečí .Otázkou je,jakou cenu je člověk ochotný za to kouzlo zaplatit a jak by zněl právní výklad ohledně nezletilých osob.

75
# 27.09.2024, 09:51

Yurri
Co prr kopírují přímo váš příspěvek:" Dobrovolný nemusí na nikoho čekat a můžou vyjet sami, při těchto typech událostí když se domluví se sousední obcí že je potřebují (zpravidla starostou), tak jim nikdo bránit nebude, na operační středisko to mohou poslat dodatečně emailem, aby jim to zpětně zadalo do statistik (někde si to zadávají sami do jejich Portálu)."
A já vám vysvětlují že to tak nejde zpětně si zadávat událost. Musí být vždy předem. A jinak co teď za info už o tom vyjíždění ohledně povodní když nepošle kopis tak to bude jenom ZOČ což se do ofiko statistik nepočítá. A HZS nebude ani proplácet refundaci, PHM, poškozené vybavení. Jedou hasiči na vlastní triko co si zničí to zaplatí. Normálně u zoz to potom HZS buď proplatit nebo se standartě bere paušál za zásahy mimo katastr. Je možné že jste to myslel jinak ale napsal jste to jak jste napsal.

299
# 27.09.2024, 12:20

Samik
JPO III běžně zasahují i v sousedních obcích celý rok, mají totiž územní působnost podle vyhlášky, stačí podat při výjezdu info na KOPIS že vyjíždí, aby jim založili událost, přesně jak výše píšu, KOPIS jenom zajímá jestli jedou všichni nebo bude na zbrojnici další družstvo na výjezd, ale jet na povodně na vyžádání krizového štábu zasaženého kraje kdoví kam je úplné jiné kafe a mimo standartní poplachový plán a speci událost.

P.S. Teď jezdí na povodně kde kdo (jednotky JPO V) a opět je to speci událost a nikdo nikomu nebrání.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.