Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

58
# 16.09.2024, 07:48

A máme pondělí a :prsi: vesele dál, už máme skoro 10 mm.

Tak to dnes ještě nějak přežít, pak by mělo být s týden krásně, na konec měsíce se tam v modelech ale zas něco peče, asi jen takový sychravý podzimní hnus s mírným deštěm snad.

118
# 16.09.2024, 08:14

Na Slovensku je srážek hodně,aby nepršelo i úterý!

# 16.09.2024, 08:24

severozápad si vytvořil soukromý žlutý knedlíček a chčije z toho neuvěřitelně pomalu jak při bouřce. bohužel je výpadek elektřiny a jede 0 ze 4 stanic po městě, ale laguny jsou fakt solidní za tu chvilku

296
# 16.09.2024, 08:41

A blíží se další problém, který jsem tady už zmiňoval a tím je druhá vlna, kterou způsobí srážky až kolem 60 mm na jihu JČech (povodí Horní Vltavy), což by normálně nepředstavovalo nějaký problém, ale do extrémně nasyceného povodí to problém bude, ale podle mě se ho podaří zvládnout, Jihočeši to mají perfektně zmáklé a obce a města jsou na Q50 připravené a dobře vycvičené, z Vysočiny je na hraně jenom Sázava, Borovnici a Dalečín jsem zmiňoval, ale oproti ze 70% zatopené Litovli nebo zatopených evaluačních center v Krnově je to nic.

296
# 16.09.2024, 08:45

space
S přeháňkami se počítá i v úterý, bylo to zřejmé už v pátek, ale nic zásadního.

24
# 16.09.2024, 08:59

Hmmm, tak opět cedí naprosto solidně, tahle „last" vlna se chce zřejmě taky ještě předvést, navíc ty srážky jsou mnohem roztaženější, než to předpovídal Aladin. Dokonce i přes SZ přešlo silné kompaktní pásmo. V Praze brzy ráno z jakýchsi přeháněk přechodně lilo fakt silně.

Jinak jsem si vzpomněl: „Naprosto výjimečný úhrn srážek pak byl dosažen na Labské boudě v Krkonoších, kde dosud spadlo zhruba 2253 mm srážek. Pomineme-li problematický údaj 2285,8 mm z Plechého na Šumavě, jde o nejvyšší roční úhrn naměřený na celém území Česka od začátku měření! Největší měrou se o to zasloužil právě končící prosinec, kdy spadlo cca 370 mm, následovaný listopadem (335 mm) a srpnem (264 mm)."

zdroj: In-počasí článek

Co myslíte, naměří zase Krkonoše nějakou extrémní hodnotu? Podle mě je to dost možné. Netvrdím, že to bude nový rekord, ale například hranice 2000 nebo 1800 mm by padnout mohla. Však jenom za těchto několik málo dní tam spadlo téměř 500 mm, ovšem velmi mnoho tam spadlo i během ledna a února, dohromady tyto dva měsíčně možná tak + - dalších 500 mm, pak tu máte zbytek roku březen až srpen, to dohromady taky několik stovek dá a pak ještě říjen až prosinec, to taky ještě pár několik stovek dá...

Samozřejmě na extrémní roční úhrny srážek nyní aspirují i Jeseníky nebo další pohoří, Beskydy, Šumava.

úhrny za 1h, zdroj: ČHMÚ
# 16.09.2024, 09:01

Rarach
Ano, z toho co je hvězdárna. Všechno na kopci, tady se jen vsakuje :-)

407
# 16.09.2024, 09:08

No, podle odrazů na radaru jakoby nic moc, ale prší tu docela solidně, po součtu se nakonec budeme blížit té 100mm čáře, což předpovídali ve své podstatě od začátku všechny tři hlavní modely, za mne tentokrát dobrá práce...Jdu podruhý odpustit bazén.. škody žádné, srážky se tu hezky rozložily a intenzita byla přijatelná..

24
# 16.09.2024, 09:19

palma
„Další expert do sbírky pro Darwina.:cool:"

Tak toho se musím zastat. To vypadá na nějakého kaskadéra, však viděl jste jak plaval toho kraula jak závodník? :D Ten přesně věděl co dělá.

Jinak na SZ Čech jsou hodinové úhrny dokonce největší. Objevují se tam i místa 8 mm/1 h. To je fakt zajímavé, že zrovna tam. Tam by to nikdo nečekal...

hodinové úhrny, zdroj: ČHMÚ
407
# 16.09.2024, 09:25

Aura_
No nevím, představte si, že by v té kalné vodě plaval v tu chvíli třeba jen metr dřeva o průměru dvacet třicet centimetrů.. nic moc, bych řek... nicméně ho dle pozdějších zpráv lidé poznali a je v řešení s finančním postihem, jak psali, takže to patrně bude drahý skok.. možná dražší než ty lajky, který dostal...;-), ale což, holt každá taková situace vyprovokuje pár exhibicionistů k akci...

24
# 16.09.2024, 09:29

Tak jsem to ještě trochu propočítal, údaje jsou z Peci pod Sněžkou. Za leden a únor tam spadlo dohromady dokonce více, než 500 mm. Leden byl velmi výrazný, únor rekordní. (204,0 mm a 336,8 mm)

Od začátku roku tam spadlo: 1 311,1 mm srážek (k 15.9.) - průměr mezi lednem a zářím tam činí ovšem 974 mm. Je tak zřejmé, že se jedná nyní o velký náskok.

Průměr mezi říjnem a prosincem je ještě: 346 mm - může spadnout výrazně méně nebo naopak více. Ovšem poslední roky je běžné, že v Krkonoších spadne největší porce srážek zdaleka ne během léta, ale během teplé větrné zimy či obecně během chladnější části roku, kdy tam vzniká silné návětří. Proto bych si klidně vsadil, že tam během října až prosince spadne i nadprůměrné množství.

A to jsou data z Peci pod Sněžkou lehce dohledatelná na stránkách ČHMÚ nebo v archivu In-Počasí. Pokud by šlo o Luční boudu a její srážky za letošní rok, vzhledem k tomu, že je to tam na hřebenech, lze čekat ještě vyšší čísla.

81
# 16.09.2024, 09:38

Aura_
Přestal foukat vítr a hned je to znát, prší z každého ho...
.

89
# 16.09.2024, 09:54

Je to prostě katastrofa je mi líto postižených ty škody půjdou do miliard korun mám takový pocit že to jsou nejhorší záplavy v historii ČR co se rozsahu zasažených oblastí týká.

296
# 16.09.2024, 10:02

Čekám až přejde aktuální pás intenzivnějších srážek viz radar, ať mohu vyrazit do terénu, bude zajímavé sledovat jak se nyní opět začnou vytvářet další srážky na J a stř. Moravě co nám přinesou další mm, tma jak v listopadu a kolem +9 při čerstvém větru - když prší, tak mi to vůbec nevadí, satisfakce za ty 2 měsíce sucha.

122
# 16.09.2024, 10:10

Aura_
Mnohem zajímavější budou roční data z nížin. Já jsem třeba vcelku zvědavý na roční úhrn srážek v ČHMÚ Brno Žabovřesky, tam to může být klidně 800 mm, což je naprosto mimo všechny normály a průměry. Jen červen a září v součtu bude nějakých 400 mm, což tady někdy spadne za celý rok.

24
# 16.09.2024, 10:12

In-počasí
Vy jste mi smazal ten kratší příspěvek, kde zmiňuji, že na Luční boudě spadlo od úterý 8:00 SELČ 500,7 mm srážek a že tam tak spadlo za týden více, než jsou roční běžně hodnoty na větší části území ČR - SZ polovina Čech a J/JZ Moravy? Já jenom, že nějak zmizel, možná jsem si ho smazal omylem sám a vůbec o tom nevím nebo jste mi ho smazal omylem, ale vážně netuším proč zmizel...

89
# 16.09.2024, 10:13

ludvicek
Já mám od začátku roku 650 mm,to nepamatuju aby tolik napršelo za celý rok,z toho 200 za poslední týden.

122
# 16.09.2024, 10:26

jack
Jo, na mnoha místech v JM kraji je reálných 700 mm srážek za rok, možná i více. Škoda že to nemůže jít v pravidelných dávkách během celého roku...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.