Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

70
# 15.09.2024, 09:36

mlady.horyna
No jasně a nejen uhradit všechny náklady ale vše související tedy i to kdyby hasiči museli být jinde a nemohli. Včera tady taky projelo auto a na střeše dva kajaky.Ale to směřovalo nahoru takže bych tipoval Kamenici.

35
# 15.09.2024, 09:40

mlady.horynanakej exhibicionista, zavrit ho do blazince

# 15.09.2024, 09:43

Ahoj, posílám srovnání řeky Ostravice ve Frýdku.. ráno prudce vyšplhala nad 3. SPA extrémní povodeň

Čtvrtek
Neděle ráno
70
# 15.09.2024, 09:49

Horní vrstva protrhaná. Nebýt té spodní co letí na J je krásně. Nejsem odborník na srážky,ale neprší tak vytrvale právě proto a tam kde se voda významně odpařuje (po suchách i odpařovala) aby pak mohla opět padat dolů? Mě to alespoň tak přijde.Vždyť ta voda co spadla ve čtvrtek se opět vrátila velmi rychle do atmosféry.

Semily 15.9.24 9:43 JZ
Semily 15.9.24 9.43 SZ
12.9.24 17:47
8
# 15.09.2024, 09:51

Mírná odbočka, v Alpách neměli ani v lednu tolik sněhu....... :snih: :love:

87
# 15.09.2024, 09:56

Ty Jeseníky jsou šílené, ale v Alpách podobné situace mají poměrně často - navíc to tam přijde za pár hodin a trhá to mosty. V těch údolích je to pak šílená masa vody. Možná se naše hory proměňují vlivem změn klimatu právě v takové mini-Alpy, tedy z pohledu srážek. :( A budeme si muset na takové přívaly vody v horách zvyknout. V Alpách to také nějak moc neřeší a nehledají v tom extrém, ale spíše smůlu, v jakém údolí to zrovna spadne.

24
# 15.09.2024, 10:00

ČHMÚ pravidelně přidává mapu celkových srážek z této situace, tato už je téměř finální, chybí asi 10% srážek.

Je hezky vidět ten rozsah a obecně největší srážky v JV polovině ČR plošně přes 100 mm. Některé oblasti mají klidně i 1/4 srážek ročního průměru. Díky těmto povodním skončí letošní rok srážkově výrazně nadprůměrný.

Jinak po Jeseníkách na 2. místě jsou Krkonoše. Je to takový můj vlastní názor, ale řekl bych že existuje silná paralela mezi výškou pohoří a množstvím srážek. Nyní to sedí dokonale. V Krkonoších by navíc ještě mohlo spadnout hodně, teď se to tam přesunulo.

Ještě přidávám klasickou mapu srážek od začátku roku ve srovnání s normálem. Bude tak možnost to srovnat s novou aktualizací, kde jistě výrazně plošně přibude modrá barva (nadprůměr), respektive ztmavne, kde už nyní je.

90% spadlých srážek, zdroj: ČHMÚ
srážky od 1.1. ve srovnání s normálem po suchém období, zdroj: ČHMÚ
54
# 15.09.2024, 10:00

Rarach
Ano. Problém to je. Za sjízdnost zodpovídá SŽ a pokud je ohrožena doprava, tak se musí zastavit doprava. Zastavení dopravy může být i preventivní. Lepší tak, než ať vlak narazí do stromu, nebo vykolejí z důvodu podemleté koleje. Víc neřeknu. Tuhle štreku neznám.

296
# 15.09.2024, 10:07

Petr12
I na Alpy je toho už moc, viz nedávno sdílené katastrofy v diskuzi o GO, určitě s tím počítejte a extrémy budou za chvíli 2x vyšší, jestli to ignorujete a dokonce nic proti tomu neděláte, tak jste v riti a přehrady vám od určité úrovně nepomohou, budíček hoši!

EON vyhlásil kalamitní stav kvůli množství poruch.

Jesenicko je zcela neprůjezdné, stovky vysílačů mobilních operátorů nefunkční, vrtulníky v terénu.

84
# 15.09.2024, 10:08

"Aktuální povodňová situace v Olomouckém kraji je na více místech stejná nebo horší, než byly katastrofální záplavy v roce 1997. Díky lepší připravenosti a organizaci jsou ale následky povodní méně závažné než před 27 lety, uvedl dnes olomoucký hejtman Josef Suchánek."

# 15.09.2024, 10:11

Teď začíná pršet v Jižních Čechách
Jsem zvědav co udělají řeky jestli stoupnou

70
# 15.09.2024, 10:18

Hurec
Tomu já rozumím. Železný Brod- Stará Paka vede v celé délce dost vysoko na to, aby mohla být ohrožena nějakým tokem. Je neelektrifikovaná tudíž nehrozí přerušení trakčního vedení pádem stromu. Co hrozí jsou pády stromů na trať a možná v úseku Žel.Brod-Semily v oblasti Říkovských tunelů nějaký ten sesun skály. Není to nějaká velmi kroucená lokálka kde by byly ostré oblouky a tak jízda sníženou rychlostí by riziko najetí do padlého stromu snížila. Tedy jediné co skutečně hrozí je pád stromu přímo na vlak . Nahražení vlaku autobusovou dopravou mi přijde daleko rizikovější hlavně pokud by měl autobus jezdit přes Libštát a údolím Olešky. Mě jde o to, že na trati u nás není provoz zastaven, ale žádný vlak se sem od Liberce aktuálně nedostane A jak to tak vypadá nezajíždí sem žádný ani od St.Paky. Rovněž to nevypadá, že by byla nasazena NAD

113
# 15.09.2024, 10:19

Zdarec borci tady u mně doma celkem pohoda. Celou noc jsem sledoval dění na ČT24 a ještě do teď nespím. V noci větr jak cyp do toho chvílemi liják, ale jinak pohoda a ještě párkrát problikla elektrika. Ráno jsem se byl podívat dole na potok a takový masakr jsem tedy nečekal. No mám videa, ale nevím jak je sem dát.

Jinak před chvílí se to protrhalo a po čtyřech dnech vylezlo:slunce:

To je rozbouřený potok v Růžďce
Tohle je záplava u ZŠ
Tohle je bečva v Jarcové na 3 SPA
# 15.09.2024, 10:21

Ve městě Jeseník po více než 60 hodinách trvalého deště nyní přestalo pršet. Intenzita srážek je na místní stanici za posledních 10 minut 0 mm.

# 15.09.2024, 10:22

Tak my máme to nejhorší snad za sebou.. Bylo to neuvěřitelné, obrovský nepřetržitý liják po několik hodin. Voda úplně všude, z jedné strany to teklo z polí a ze druhé strany se vylévala řeka.. Tohle už nikdy nechci zažít. Škody budou obrovské.

148
# 15.09.2024, 10:24

Je vidět, jak se střed té TN pohybuje a přijde mi, dle satelitních snímků, že snad na východě by mohlo i projasnit se za chvíli?

58
# 15.09.2024, 10:25

Fstorm
Jo včera tu Doizer dával Ratibořku, ta byla pak ještě "lepší" :zz:
Já tyto situace nějak nemůžu dokumentovat, je mně z toho akorát blbě. Tady se dělala regulace a stejně byly místy problémy, boční cesty neudržované plné kamení a vedení obce plné huby akorát blbých leců, ucpané kanály hned a voda se rozlila do okolních domů, viděl jsem i pytle s pískem a stejně jim to hovno pomohlo

Jinak přestalo pršet a za celé září už máme 207 mm a kdoví kolik toho ještě naprší, odhad Aladin do úterního večera 46 mm, no potěš, ostatní modely podobně

15
# 15.09.2024, 10:33

Tady pršelo celou noc a ráno víc než bylo v předpověďi, říčka Lomná byla dokonce chvíli na třetím stupni, z údolí je pěkně slyšet až sem.

70
# 15.09.2024, 10:37

Hurec
Vyřešeno:
R14A + L3

dle nařízení SŽ bude s okamžitou platností zastaven provoz až do cca 18:00 hod, v úseku Liberec - Turnov, Turnov - Železný Brod, Železný Brod - Jaroměř. opatření zajišťujeme.

Podle aktuálních informací od dopravce je jediná možnost sledovat aktuality. Jestli něco pojede a jestli bude na daný spoj nasazena NAD (náhradní autobusová doprava) se neví a může se stát, že protože je toho moc tak zůstane spoj/spoje bez náhrady.
Na stránkách dopravce budou prý uvedeny informace ke konkrétním spojům a jejich řešení.

Edit: Liberec-Jaroměř: V tomto úseku je zajištěna Náhradní Autobusová Doprava.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.