Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti, v severní polovině území postupně slunečno

Diskuse o počasí Nad Německem se dnes vyskytl ukázkový mezoměřítkový konvektivní vortex

# 12.08.2024, 19:02

Dnes ráno ovšem z bouřkového systému nad Alpami tento mezoměřítkový konvektivní vortex vydržel i přes rozpad bouřek. Na satelitu je tak možné pozorovat otáčející se oblačnost postupující směrem na sever Německa. Tato oblačnost připomíná miniaturní tlakovou níží a na satelitních snímcích působí velmi impozantně.... Více >>

# 12.08.2024, 19:08

Úplně se mi vybavila vzpomínka na jednu z mých prvních knížek o meteorologii Skoro Jasno, kde je krásný meziměřítkový konvektivní vortex z roku 2006 i s hezkým očkem na družici. :)

Vznik byl podobně jako v dnešním případě stejný. Z MCS, která při postupu k SV slábla se utvořilo MCV, které vytvořilo takový hezký tvar a i celkem hezké očko (i v reálu na radaru bylo prázdné oko uvnitř srážek). Byl to první zdokumentovaný případ přímo nad Českem.

Takto o tom např. informoval blesk https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-zajima... :D

Snímek z družice 27.6.2006 a MCV nad Moravou
# 12.08.2024, 19:16

Aidamko_
Pěkné, označení hurikán je samozřejmě úplně mimo, ale k tlakové níži to trochu blízko má :)

# 12.08.2024, 19:32

In-počasí
Tehdy bylo hezké to, jak víceméně nešlo moc ani o nijak silné bouřky. V době pořízení toho snímku už blesková aktivita byla poměrně nízká a celkové projevy byly slabší, fajn ale byla i ta radarové a družicové oko v "hurikánu". :)

Radarové oko MCV nad Českem 2006
25
# 12.08.2024, 19:44

Aidamko_
Knížka Skoro jasno byla také moje první knížka o počasí - stále ji mám a dokonce v dobrém stavu. :D Podle mě se jedná o jednu z nejlepších knih, je tam plno zajímavých informací a fotek.

322
# 12.08.2024, 23:44

Takto byla situace 11.08.2024 18 UTC (GFS18+00), a to uz CAPE a Lifted Index dosti zeslablo. Teplo a vlhko bylo v 850 hPa, vysoka ThetaE. Ale dost teplo bylo i ve vyssich vyskach, v 500 hPa az k -5°C. Mapy GFS Wetterzentrale 11.08.2024 18 UTC +00 hod

Francie ThetaE v 850 hPa a prizemni tlak
Francie CAPE a Lifted Index
Stredni Evropa CAPE a Lifted Index

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.