Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Před námi je další teplý týden, srážky se objeví v úterý a v závěru týdne

34
# 20.07.2024, 08:28

Aldy1977 Ha! Oblibene tema okurkove sezony je tu. Rozpad vortexu a kruta zima prichazi :D Ale zas je pravda, ze tak tepla zima jako byla ta posledni se bude tezko prekonavat.

57
# 20.07.2024, 08:44

Zima, to je teď poslední co mně zajímá :D zrovna balíme na dovču :cool:
Inpoč. výhled tropy už nedává, ale v pondělí tady být ještě může. Pak je tam letní den až příští neděli a kdoví jaký bude srpen. Loni se to ještě po ochlazení tropicky předvedlo, pak ještě v září hodně teplo a sucho, trop už tam u mně nebyl a nemyslím, že se to zopakuje.
Srážky nevíme jistě příští týden, ale my ten průměr zřejmě nedoženeme. První podprůměrný měsíc od září, pak bude ještě sucho v srpnu a nazdar. Zalívat se stejně musí a co budem pryč tak to nedopadne dobře, jako snad vždycky.
Tak zas někdy

403
# 20.07.2024, 08:47

Ai-kun
No, jsem už z těch věštců zimy poněkud zmaten, každý rok, za každé situace hlásí, že bude rozpad a bestie z východu, a pokaždé tvrdí opak toho, co tvrdili minulý rok... jen aby mohli strašit z bestiií.. takže, zde tvrdí, že západní QBO zapřičiní v souladus La Nina rozpad víru.. no a tady citace z minulé studie..

Shrnutí v jednoduchém jazyce

Sezónní předpovědi zimy na severní polokouli mohou být zlepšeny správným pochopením vlivu dvou jevů vycházejících ze situace v troposféře: stratosférické kvazi-dvouleté oscilace (QBO) s periodicitou ∼2–3 roky a jižní oscilace El Niño (ENSO) s periodicitou ∼3–7 let. Tento článek ukazuje, jak QBO a ENSO společně ovlivňují polární noční vír a troposférické tryskové proudění. Během období západních větrů QBO je polární vír silnější a symetričtější a troposférické tryskové proudění je silnější, zatímco během východních větrů QBO jsou vír a tryskové proudění slabší. Tento QBO signál je zesílen během La Niña a téměř chybí během El Niño.

zdroj: https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/1...

Zde je pak celková studie vlivů..https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/1...

No, minulýrok se tvrdilo, že východní QBO oslabuje vortex, teď se tedy tvrdí, že západní QBO oslabuje Vortex... jsem zmaten..

Ohledně slunečního maxima, jsem kdysi našel článek, že přímé ovlivnění Vortexu v případě slunečního maxima nastává zcela vyjímečně a to v případě, že množství slunečních skvrn dosahuje k 50 ti skvrnám z hlediska denního pozorování, což tedy není a nebude tento a příští rok ani náhodou..zkusím někde dohledat zdroj.. je to už čtyři roky, co jsem na to narazil a odkaz je bůh ví kde..:cool:

čili jistota je jedna, až se Vortex rozpadne, tak se rozpadne...:D.. no dříve s tím začínali strašit v říjnu, teď je tedy vidět posun.. začínají s tím v červenci..

34
# 20.07.2024, 08:59

Leknín Osobne sem taky cekal leto teplejsi, u nas zatim bylo tropickych dni hodne malo. A srpen uz to asi nedozene. Zatim takovy normalni nestudeny leto.

palmanj, ono je tezky napsat clanek o tom, ze zima bude nudna, fadni, vetsinou destiva a mirna jako minule. Je potreba aby na to lidi klikali a sdileli :) Se to pak dobre cte nekde u bazenu nebo na plazi, jak bude za par mesicu strasna zima..

403
# 20.07.2024, 09:10

Ai-kun
Máte uplnou pravdu, já si tu teď po ránu lebedím, voda v bazénu má +30, vzduch má +28 a je zataženo, od Zadaru pěkně hřmí a evidentně tam prší, sem to dle místní predikce ani nemá dorazit... škoda, malá sprcha by bodla na spláchnutí prahcu, dneska vrcholí minimální teploty, max má být tak okolo +29.. ale pak to má zase šupajdit na příjemných +35.. paráda..:D..a při tom si čtu o bestii z východu a rozpadu Vortexu.. Good Job..

# 20.07.2024, 10:57

Ai-kun
Ty rozdíly, třeba teď v červenci, jsou celkem velké. Co se týče, počtu TD. Zatímco někde už je 8-9, jinde 0. Nejvíc část jihu jižní Moravy 9x nebo SZ Čech 8x. Naopak Cheb, Vary-letiště 0x. Kocelovice jižní Čechy 2x, takže vážně tam nic moc za červenec. A podobně třeba Liberec. Ostatní území nejčastěji mezi 4-6 TD

120
# 20.07.2024, 11:05

Lerak2
Zatím není léto nijak extrémní, co se týče maximálních teplot. Docela extrémní je ale minimální teplota. Jen pro připomenutí, Brno mělo starý normál minimální teploty pod 14.0°C pro stanici ČHMÚ na letišti v Tuřanech. Teď je takové průměrné minimum kolem 17°C.

83
# 20.07.2024, 11:27

ludvicek
Tak tak, tady jsou noci neustále s minimy kolem 19-20 přinelepším, občas i hůř. Samozřejmě většinu noci je mnohem tepleji, o půlnoci bývá ještě 25+. Takhle to trvá už 14 dní.
Doufám, že vyjde to ochlazení příští týden, ať člověk těch konstantních 25-27 v bytě může už trochu vyvětrat.

147
# 20.07.2024, 12:23

Ondra83
Jestli tohle vyjde či teď ukazuje výhled, tak vyvetrame tak na půl dne... Dneska je jakože pod mrakem, přes který mírně svítí, i tak je hrozně

Výhled Hodonín, in-pocasi.
# 20.07.2024, 12:26

Jo těch dnešních +26,8°C je zatím lážo plážo, ve výhledu to celkem rudne. Ty podzimní výhledy pořád nikde, samozřejmě. :cool:

293
# 20.07.2024, 15:10

Pořád tam mám ochlazení o téměř 10°C a super že ne hned od pondělí, přesně jak jsem si to přál, snad smažou i to ten další týden, každopádně žádný hice, jen 2 neděle za celou dekádu.

# 20.07.2024, 16:06

Užívejme teplot, od půlky příštího týdne se vude jednat o teploty kolem 20°, i kolem 15°, začne podzim v létě a ve východní evropě se budou dále opékat, absurdní, že západ k nám nevyprodukoval ani jednu horkou vlnu a místo toho tam ty modely rvou teploty kolem 20° do konce výhledu, jestli ono se nejedná o 70 léta.

33
# 21.07.2024, 00:00

palma
Tady vic na severu (na jihu Krku) paradni burina dopoledne, prselo do 14h. Sqele osvezeni. Voda ochladla z 29 na 26, neva :) Dnes supr turka do hor... Zitra zase more. Zimu neresime ?

403
# 21.07.2024, 07:49

Valep
No, zimu tu řeší opět asi jedinec, co tu minule čekal asi tři měsíce, než se mu jeho předpověď konečně naplnila a pak tu jásal, jak měl od začátku pravdu, že zima bude...:)
Tady momentálně +25, krásně modro, a ke snídani tradiční koblihe, kávička s mlíkem, a projíždím ranní zprávy, dneska jedu do Skradinu a pak do vinařství Bibich, doplnit zásoby vína..:D, Jinak jídlo tu opravdu nezdražilo, pouze restaurace zdražily.. stačí sjet třeba do Vodice na rybí trh a mám nakoupeno za zcela přijatelné ceny, nebo v podvečer či ráno jít nahodit udice na molo a většinou je o oběd či večeři postaráno.. Parádní relax, do hor to mám trošku dál, ale taky něco podnikneme.. Užívejte!;-)

147
# 21.07.2024, 09:55

Jo jo, ta zima se už blíží, vytahují bundy, péřové peřiny...když vidím ten nový výhled, asi ani to stačit nebude.

Výhled Hodonín
# 21.07.2024, 10:45

Jako výhled hezky letní, tropický, prostě léto jak má být. že někdo straší zimou, že se budou nosit péřáky a bundy je solidně mimo. Sice existuje skupina lidí, která i v zimě nosí teplé oblečení, ale ta se kupříkladu v Brně sdružuje kolem hlavního nádraží a přilehlých oblastí a velice často nejen tím na sebe upozorní. :D

No dneska už +27,5°C, vidím to na pěkný tropický den s přehledem. Uvidíme co v týdnu.

83
# 21.07.2024, 10:56

Aidamko_
Nevím, jestli asi o 10 stupňů nadprůměrné teploty je "léto jak má být" :D

ota
Avatar
2292
# 21.07.2024, 11:07

Ondra83
Nic takového se naštěstí úplně nečeká, těch 37 je tam na jeden den a navíc je to spíš úlet hlavního výpočtu GFS, stačí se podívat na průměr ansámblů a ty odpovídají teplotnímu normálu pro konec července. Navíc ani jiné modely takto vysoké teploty nečekají. Hodonín má taky úplně jiné výhledy než většina republiky, tady jsou v předpovědi 3 tropické dny a nejvíc příští neděli 34°C, a to pořád vychází z toho velmi teplého výpočtu GFS z půlnoci.

# 21.07.2024, 11:08

Ondra83
Když pominu ten úlet na příští víkend (reálně bude max 32 nebo 33°C), tak je to dobrý výhled. Žádné v kuse trvající tropy.

4567
# 21.07.2024, 13:13

Já už se těším na ochlazení. Tento týden byl velmi teplý. Nejchladnější byla středa s maximem i tak, nad 28°C. Pondělí přes 33°C, včera 32°C, dnes už taky pomalu 32°C. Srážky tento týden, žádné měřitelné. Příští týden dávají modely chladnější a se srážkami, tak jsem na to zvědavej

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.