Ještě pro srovnání, průměr max teplot, dejme tomu za cca poslední měsíc, od 15.6. Tak to vychází následovně:
Doksany 27,89°C
Brno-Tuřany 27,28°C
Tušimice 25,93°C
Nevidím tam žádný zásadní rozdíl. Jasně, Tušimice pod horami a vyšší nadmořská výška, takže logicky chladněji. Doksany logicky o něco teplejší
Diskuse o počasí V novém týdnu tropické teploty i další silné bouřky
Strakonice už mají přes 45 mm: https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/strakonic...
Intenzita tam byla i 100 mm/h. Navíc se tam dnes čekají i další bouřky.
Aktuální výhled od neděle dává celý týden úplně beze srážek a teplo, žádné tropy, ale fajn kdyby to vyšlo. Je zajímavé, že červenec je zatím u nás ve srážkách hodně slabý, podobně jako loni, tam byl hodně suchý červen s dojezdem do půlky července, pak už se to vylepšilo. Má to být nejdeštivější měsíc v roce a kvanta vody padaly teď úplně mimo, celé je to podrbané, tak uvidíme co bude teda dál...
Západně od nás nepřetržitě duní, ale struktura je opravdu o ničem. Zatím to jde vše bokem.
MostMost
U CHMI zakladnich klimatologickych stanic jsou data aktualni v grafech, ale vypis dennich dat je k dizpozici az po roce. I kdyz ted s OpenData to uz bude jinak.
U SYNOP stanic z celeho sveta je ta vyhoda, ze data jsou k dizpozici prakticky hned. Ale jsou to operativni data, kde jsou obcas chyby. To se projevi hlavne na velkem souboru stanic. V CR je aktualne k dizpozici 37 SYNOP stanic plus Plska Snezka. Malacky a Hurbanovo 0 Hurbanovo je ze Sloveskych SYNOP stanic nejteplejsi a Malacky jsou blizko JV Moravy, kde v Cechach zadna SYNOP stanice neni. Brno Turany, Holesov, Kucharovice uz jsou chladnejsi. Hurbanovo a Malacky nejsou velka mesta. Tepelny ostrov by tam nemel byt velky, primo nad parkovistem snad stanice neni. Jako spatne umisteni bych to nevidel.
Na spatne umisteni vypada Slovenska stanice Ziharec. Zde byl dosazen rekord nejvyssi prumerne rocni teploty na Slovensku i rekordni pocet letnich dni za rok na Slovensku. Pritom teploty na stanici vzrostly po zmene umisteni.
U nas v CR je Praha Karlov na strese Matfyzu na kopci. To je chybne umisteni a projevuje se to. V pripade Klementina je vliv totalne zastaveneho okoli a niziny jasny.
In-počasí
Stanic s uhrnem nad 50 mm bude vice. Zatim nejvice Olší (Kraj Vysočina, 634 m n. m.) 70.4 mm a naprselo to tam rychle. Vedle Telč (Kraj Vysočina, 514 m n. m.) 65.8 mm. Podle pasma srazek na radaru budou srazky zaznamenany uplne vsude v CR, Dalsi bourky jsou v Nemecku zapadne od CR.
MostMost
Z jakych dat jsi udelal ty prumery ? Lepsi je udelat spis prumer z prumernych teplo. Maximalni teplota ma vetsi fluktuace podle toho, jestli je stanice na rovine, na kopci, v udoli, jestli tam fouka a pod. Jizni a JZ svahy ve stejne nadmorske vsysce jsou nejteplejsi. U minimalnich teplot jsou ty fluktuace jeste vyssi za jasnych noci. Kvilda Perla vs. Churanov (blisko a podobne vysoko) muze mit rozdil Tmin i prez 20 °C.
Další výstup to pravděpodobně bude snížený, ale je zajímavé, že toto vůbec nějaký model vypočítá
TomasMost
Jj, taky se vždy dívám, ikdyž vím, že každý výstup výhledu je úplně jiný
ludvicek
Kolik dávají v průměru? Jsou tam 30+?
Vím že je to jen nesmyslný výstup, ale na ten den s těmi 40tkami to tam ukazuje SF s brutálními podmínkami - CAPE/SHEAR až 1600, to jsem nad Čechami ještě snad neviděl. Myslíte si, že by takové situace mohly do budoucna díky vlivu GO nastat? Ty bouřky by pak měly jiné grády
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.