Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Mrazy způsobily vážné škody na úrodě, nejhorší je situace v severozápadní polovině Čech

# 25.04.2024, 18:30

Od 15. dubna se u nás vyskytují výrazně podprůměrné teploty. Období posledních 10 dnů (od 15. do 25. dubna) je na řadě míst nejchladnější od roku 2001, tedy za více než 20 let. Takto výrazně chladné období navíc dorazilo po nejteplejším únoru i březnu za dobu měření.... Více >>

379
# 25.04.2024, 21:05

Škodám ještě není konec.
Dnešní noc to na mnoha místech může ještě takříkajíc ,, dorazit,,.
Icon i ECMWF to vidí vcelku optimisticky, kolem nuly..
Myslím si ale, že realitě budou blíže chladnější Aladin i GFS .
Ale i tyto modely si myslím zítřejší ráno mírně podhodnocují..a půjde to místy ještě o něco níž..

110
# 25.04.2024, 22:01

Aladin nám na 22:00 předpovídá +4, ve 21:45 bylo +6, tak zatím dobrý. Samozřejmě, do rána ještě daleko.

172
# 25.04.2024, 22:12

ludvicek
No ráno se docela sekl. Místo +2°C byly -2°C, tak snad zítra ráno nebude o moc chladněji jak dneska. Aktuálně +4,1°C. Koukám Tuřany o 2°C teplejší jak Žabovřesky.

110
# 26.04.2024, 06:21

Aidamko1
Tak nakonec jsme měli na několik minut taky -2°C, podle grafu někdy v půl páté ráno to krátce pokleslo z nuly na -2 a zase zpátky na nulu. Ale to se docela dá, to není -5°C po několik hodin.

273
# 26.04.2024, 06:41

Kdo má něco hodnotnějšího, tak určitě bych proti mrazu doporučil níže uvedený přípravek, už jsem o něm ve vlákně o GO psal, ale to už je teď stejně pasé, řeším spíš to sucho, sazenice révy (normálně plodí) vytáhnu z baráku po týdnu zpět ven pěkně za uši textilních květináčů a mrazy nezájem.
https://www.zahradajezek.cz/biologicka-ochrana-ros...

379
# 26.04.2024, 15:07

Před dnešní, opět mrazivou nocí, hlásili vinaři škody přes 2 miliardy, ovocnáři miliardu.. Konečný účet bude ještě vyšší..

# 26.04.2024, 15:24

swan1
Ta už by mrazivá na většině území být neměla, na jihozápadě se mráz ještě výjimečně objeví, ale škody už by navyšovat neměl. Už k nám proudí teplotně normální vzduchová hmota - ostatně nyní je v Plzni 16 °C (tedy normální teplota pro druhou polovinu dubna), včera bylo 7 °C.

379
# 26.04.2024, 15:33

In-počasí
dnešní nocí , jsem myslel tu na dnešek, ne tu následující. Kdybych rovnou napsal noc na dnešek, asi by to bylo přesnější:)
Noc na dnešek ty škody ještě jistě navýšila..
Ta čísla od vinařů a ovocnářů byla k včerejšímu dni.
Jinak ano, tady na JZ si dáme mrazík , minimálně v údolích a kotlinách , s velkou pravděpodobností i zítra k ránu..

# 26.04.2024, 15:49

swan1
Aha, chápu :)

379
# 27.04.2024, 06:44

Noc byla chladná, při zemí -2^C.
Ve 2m to šlo pod nulu jen chvíli ráno, pár desetin..

Tahle jabloň dala téměř bez poškození -3 i -5°C. Mám téhle odrůdy 3 stromy, jablka budou..
33
# 27.04.2024, 08:14

swan1 Tenhle rok je takovy testovaci, co ktera odruda vydrzi. Vzhledem k ty predpovedi jsem vzdal jakykoliv opatreni a nechal tomu volny prubeh. Prakticky vic nez tyden ranich mrazu v kuse.
Oresak, moruse, vino celkem jasny - zmrzly cely vyhony, merunka zesvetlalo a zkroutilo se listi, jestli na ni zustane nejaky plod bude to skoro zazrak, u broskvi je to docela otazka mam vic odrud a nektere by mely byt odolnejsi (ikdyz -4.5 pri tvorbe pludku je moc), uz zacinaji propadavat. Jablone maji kvety zahnedle, ale zatim vypada ze by jich mohlo dost prezit. hrusen uvidime ale asi spatny, rybiz angrest hodne proridlej pokud neco vubec bude. Rozkvetly jahody vhaji, ale vetsina kvetu jeste nerozkvetla.
Hlavne uz ne dalsi mraziky behem kvetna..

273
# 27.04.2024, 08:35

U mě jabloně taky ještě kvetou, některé už hodně dlouho, některé si umí ty květy na noc zase zavřít, včera to tam v sadu u vyšších jabloní jen bzučelo, ořešák mě zajímá jestli stihne mít ořechy, jinak angrešty i rybíz vypadají dobře, asi jsem z toho vybruslil solidně, na švestky stačí trochu sucho a stejně nejsou - holt zase vyrazím na lov durancií, myrobalán třešňový (lidově mirabelka) vypadá mnohem lépe, pač kvete dřív a odolnost vůči mrazu je bezkonkurenční.

ota
Avatar
2144
# 27.04.2024, 09:03

Tak dnešní ráno bylo ještě dost studené i tady na Hané. Minimální teplota byla 0,8°C a byl docela silný přízemní mráz. Teď už ale minimálně týden studená rána snad nehrozí.

110
# 27.04.2024, 09:04

Ai-kun
Na ty jahody je bílá netkaná textilie vyzkoušená, to je jediná ochrana, kterou dělám. Jinak mně to letos sebralo komplet višně.

3493
# 27.04.2024, 09:27

Tak dnes minimum 8°C, v údolí 7°C, a to znamená, že stačil hlavně mráz z pondělí na úterý, aby plošně spálil úplně všechno. Nejčastěji bylo -4°C až -6°C, na SZ Čech a dolní Polabí, to dodělalo a poničilo, většinu budoucí úrody. Předtím bylo poškození okolo 20%, a další dny už taky nebyl nijak silný mráz. Prostě jedna noc a bylo rozhodnuto. No a teď, to ještě dodělá sucho :(

7
# 27.04.2024, 23:03

Tak nevím, zrovna na té fotce, co sem dal Swan1, to vypadá, že jsou všechny květy zmrzlé. Ale ta fotka není moc ostrá, takže to může být jen můj pocit. U nás jsou zmrzlé peckoviny, ořechy, díky zakrytí jen částečně hrozny, a tak z půlky jabloně a rybíz. Uvidíme jestli nepřijde ještě něco na doražení. Na kopcích v okolí však květy přežily. Na dnešní ráno byla pro naši oblast predikce kolem 7°C, a byla nula a všechno krásně bílé. Naštěstí jsem s tím počítal a hrozny jsem nechal zakryté.

32
# 27.04.2024, 23:08

Tady nakonec zcela pomrzlé/spálené již vyrašené listy fíkovníků, vína, ořešáků, mišpulí a moruší. Ale všechno tohle vyjede znovu, jen se to cca o 14 dní opozdilo. Blbé jsou zcela zničené květy ořešáků, meruněk a hnědé květy jabloní. Naopak bez újmy nebo jen s pokroucenými listy jsou hlošiny okoličnaté, dříny, zimolezy, myrobalány, lísky, rakytníky, třešně, švestky, angrešty a rybízy.

273
# 28.04.2024, 07:56

Zahrádky zamrzí a plantáže ať už révy nebo jednodruhového ovoce stejně moc nemusím (mám rád pestrost a hustotu), ale tohle zamrzí asi ještě víc, čekat 7 let na semenný rok dubu je fakt vopruz:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-mraz-schytaly...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.