Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí V novém týdnu výrazné ochlazení, na horách opět napadne sníh a sněžit může i mimo hory

6
# 16.04.2024, 12:23

TomasMost
Ztrácet nervy tak může maximálně nad sebou.
Graf mluví jasně.
Horské oblasti jsou označeny jako
S3 výrazné sucho S4 výjimečné sucho S5 extrémní sucho

Ale jasně, teď se tady začne rozebírat, že to vlastně sucho není :D

6
# 16.04.2024, 12:25

swan1
Napiš to prosím těm "vědcům" do intersucha prosím. Že to mají celé špatně.

# 16.04.2024, 12:27

zatim za tenhle rok 114mm, chill. průměr.
ale tyhlety přeskáčky chill vážně nejsou. kór když to jestě podepisují teplotní nadnormály

379
# 16.04.2024, 13:00

TomasMost
No, můžu mluvit za Šumavu..
Přestože je na mapce odchylky sucha pod normálem, v červené, žádné sucho tu aktuálně není, ani povrchové, hlouběji už vůbec ne. Což je i patrné vlevo na mapce půdního sucha..
Srážkový deficit sice nějaký za březen a duben Šumava má, ale při ročních úhrnech cca 1000-1500mm.., nic, co by stálo za řeč..
Vodní toky jsou tu aktuálně cca v normálu nebo lehce nad..



# 16.04.2024, 13:38

Nejvíc vypovídající mapa, ohledně sucha a potřeby vody pro přírodu, je tahle mapa. Na Moravě hodně nad normálem, jen malé území na rozhraní JV Vysočiny a západní části Jihomoravského kraje má o něco víc potřeby srážek pro vývoj vegetace. Horší situace je hlavně SZ od Prahy, nejhorší Kralupsko, a dále pak většina Lounska, Mostecka a Litoměřicka a k tomu blízké oblasti Středočeského kraje /část Rakovnicka, Kladenska a Mělnicka/

273
# 16.04.2024, 16:19

swan1
Snehove krupky v prehankach i ve vyskach 500-600 m ? Primo snezeni, snih s destem se objevuje max. do +4 °C, spis 2-3 °C nad nulou. Ale snehove krupky z kumulonimbu se objevuji i pri vyssich teplotach. Pred prehankou muze byt i 6-7 °C, pri prehance se ochladi.

Ve Strednich Cechach jen par destovych kapek z Cb, ale temer nic. Odpoledne okolo 9-12 °C v maximu a snezeni nastesti nehrozi (ani krupky).

Na Velkem Javoru, Snezce, Seraku pod nulou odpoledne (T850 pod 0), v noci 15-16. dubna je tam videt velke ochlazeni na fronte. Velke ochlazeni bylo i v noci 14-15. dubna.

# 16.04.2024, 16:29

Záleží taky na intenzitě, zažil jsem na jaře sněhovou bouřku a před ni bylo skoro 10st a po ní 0st a 2cm.
Jinak v Orlickych horach snezilo dneska v 650m v Orl.Záhoří.

379
# 16.04.2024, 16:38

TommyAst
Nejdřív sněhové krupky, pak i mokrý sníh, velké vločky, viz foto, co jsem tam dával.
Jj, i v této výšce.. při teplotách 2,5-3°C, ráno.
Stejně tak Novorolák měl dnes sněžení kolem 500mnm..
A teď odpoledne mě zastihla sněhová krupice na Tachovsku i pod 500mnm..

# 16.04.2024, 16:46

swan1
Přesně tyhle zprávy, co píšete jsou nejzajímavější. Kéž by to psalo více lidí.
Než ty idi...co furt řeší sucho v nejděštivějším období za dlouhylý roky. Taky jsem si nevšiml,že je to odchylka, už jsem chtěl nadávat, co je to zas za kok.... ikdyz snih nebyl, tak zase furt prselo, takze zadne sucho fakt neni. Ani počínající, takze ty mapy jsou banany.

# 16.04.2024, 17:10

John Deere
Cili popiras oficialni statistiku sucha CHMU? :) Sucho proste je, je fuk, ze bylo vlhko v zime. Pokud jsme zazili extremne teply unor a brezen a k tomu je o mesic zrychlena vegetace, je vlaha pryc. ;-) Mas vlastni meteostanici aby si videl, kolik mas srazek za rok 2024? Ja bych mel mit za cely brezen a duben cca 65-70mm. Mam asi 11mm.

171
# 16.04.2024, 17:13

Včera 0,0mm, dneska zatím nic, ale fouká tedy hezky. Jako sucho je, ale tohle je ještě zlatý oproti jiným rokům (2021 a totální jarní bída). Není zatím nač si stěžovat, ale je fakt, že by nějaká voda mohla spadnout a smít ten pyl a prach ze sahary.

379
# 16.04.2024, 17:19

godlike
Nikdo myslím nepopírá sucho ve Zdibech, Brandýs a okolí, Polabí, na SZ..atd..
Ale na českých horách a vrchovinách je to zatím v cajku, při čtení těch mapek je prostě dobrý i přemýšlet..a dívat se, co znázorňují, nic víc..

273
# 16.04.2024, 17:21

swan1
Rano v 06 UTC se objevily na mape teploty v 850 hPa -2 °C az -4 °C, na par mistech (Krusne hory) pod -4 °C. To je zrovna tam, kde je Novorolak. A uz to je dostacujici na snezeni (snih s destem) ve strednich polohach, v nizinach ne.

Pro snehove krupky je potreba konvekce a vyskovy gradient s teplotou, zima ve vyssich vyskach. V Krusnych horach rano-dopoledne byla teplota v 500 hPa nejnizsi, az pod -34 °C. To je na duben dost nizka teplota v 500 hPa (konec-koncu i na leden je to nizko, ne ale extrem). Vzhledem k nizkym teplotam v 500 hPa se tvori kumulonimby a snehove krupky, i zimni typ bourek.

ThetaE 16-18 °C byla rano v 850 hPa a CAPE i odpoledne do 500 J/kg, Lifted Index nejnizsi (nejprznivejsi) odpoledne okolo -2 °C.

386
# 16.04.2024, 17:28

Lerak2
No, nevím, je to přesně obráceně, máme tu i teď poměrně slušně zavlhčeno, což dokládám přiloženou mapkou, fakt tu není po suchu ani památky, klidně vyfotím tu metr a půl vysokou řepku co tu je za plotem, když ryju, tak je všude pěkně zavlhčeno..na Kladně, a chalupu mám v Mšeně, a tam jsem byl nedávno, stejná situace jak tady..

Aktuální stav půdní vlhkosti vyjádřený v 7 bodové škále v kontextu vláhových poměrů v daném období mezi léty 1961-2010 v rozlišení 500 m.

aktuální situace
379
# 16.04.2024, 17:42

godlike
Sorry, ale závětrný, srážkově často vystínovaný Vimperk a.. Šumava, jsou, co se srážek týče, nebe a dudy..
U mě na Sušicku, tedy severněji , v Pošumaví, je to o dost lepší v dubnu, zatím..
Žádné záplavy to nejsou, ale sucho tu fakt není..a nebylo. A ani na Šumavě. Po srážkově abnormálním období listopad-únor být ani nemohlo..
Z té mapy ČHMÚ čtu, že severní polovina Šumavy je na tom o něco lépe, než ta jižní, tedy i Prachaticko , to ano..
Ale sucho? Sucho vypadá jinak..
Sucho máte ve Zdibech, bezesporu..

26mm v dubnu zatím tady..
379
# 16.04.2024, 19:08

V Bavorsku bouří a jde to sem..
Ale moc nevěřím, že to vydrží :blesk: aktivní i v Česku..

# 16.04.2024, 19:14

no prosim, najednou letí srážky nahoru. stačí si totiž sednout do autoškoly, a hory mažou jakýkoliv stíny :D

# 16.04.2024, 19:20

palma
To je nejaka april mapa, vzdyt u nas prsi kazdy den, vedle v Orl.h.taky. Dnes v noci byla i bourka, letos uz asi 3 :D
A ted zase chcije.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.