Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí V úvodu týdne na východě trvalý déšť, teploty hlavně ve druhé polovině týdne porostou

109
# 16.03.2024, 10:02

Leknín
Skáče to, protože se nic neví. GFS má rozlítaný hlavní běh a průměr ansámblů, prostě úplně mimo - srovnejte zelenou a bílou (průměr) čáru.

špagety GFS
47
# 16.03.2024, 10:05

Fstorm
Dnes jedem k babičce a tem sa říká shnilý kút nebo kančí hory. Když :blesk: tak tam je největší pravděpodobnost, že to švihne. My tam přespíme a su na to zvědav, tomu ICONu už to musí kurňa klapnout ! :D

ludvicek
No právě, napřed přečkat ty mrazy, snad to nebude nějak moc hluboko a pak se uvidí. Já fandím teplu, ale ono se najde i tu nějaký exot který by uvítal ten studený vpád delšího charakteru. Po 20 březnu už s tímhle nesympatizuju

109
# 16.03.2024, 10:10

Leknín
Tak celková prognóza na jaro je spíš teplo, akorát holt i když bude třeba 85 dní teplo, tak těch zbývajících 5 dní chladu může poznamenat celý zbytek roku, však to známe.

168
# 16.03.2024, 11:30

Tak vypadá to že jihozápadní půlka zůstane možná úplně bez mrazu v úterý a ve středu ráno, mají to tak všechny modely,už platí i předběžná výstraha na mráz že může poškodit ovocné stromy kromě jihozápadní půlky. Tady na západě čekám mráz zítra ráno takže by to meruňky měly dát, většina květů je ještě zavřených a když tu zůstane v úterý a ve středu oblačnost tak je to v pohodě, každopádně se mi nelíbí to ochlazení od příštího víkendu ale je to ještě daleko tak snad se to změní. Snad to nepůjde nějak výrazně pod nulu i na jižní Moravě když tam kvetou meruňky.

# 16.03.2024, 11:58

MostMost
Tak to se moc často nestává,aby Kopisty měly Tmax o 2,5 stupně nižší (17,4) než Most a jeho okolí,protože spíš bývají teplejší.

3413
# 16.03.2024, 12:12

TomasMost
Občas se to stává, hlavně při situaci, jaká byla třeba včera. Podél KH už přicházela, ta oblačnost, a holt v Kopistech už pak méně svítí :slunce: a teplota nestačí vystoupat tak vysoko, jako o 10 km dál od hor. Dokonce i stanice Havraň, na kopci měla 18,5°C. A několik stanic v Mostě a v okolí směrem na jih, měla maxima okolo 20°C

272
# 16.03.2024, 12:13

kuba
Meruně už jdou do květu, pere na ně chvílemi slunce a při +14 se otevírají pěkně, v úterý -3 a to bude z Vysočiny ještě ta teplejší hodnota, Žďárský vrchy tak -6-7, březen no, to ochlazení před Velikonocemi co jsem vám dával minule tam pořád máte.

171
# 16.03.2024, 12:38

Poslední 3 dny se celkem vyvedly, takže hodně slunečního svitu a poměrně teplo. Dneska je už oblačnosti trochu více, ale i tak je parádních +15°C. Výhled mě děsí s těmi mrazíky, tam mám doopravdy celkem oprávněné obavy a mrazů se asi nevyhneme. Maxima vypadají celkem hezky. Kolem poloviny týdne až +15°C. Ochlazení, co by zdá se mělo dorazit na konci příštího týdne je ještě celkem v mlze, tak uvidíme zda se ochladí až tak rázně, jak malují výhledy.

# 16.03.2024, 13:06

MostMost
Nevím,mě to spíš sedí s těmi Kopistami ,bydlím u muzea a mám je blíž,než opačný konec Mostu.Navíc je tu v okolí bujná vegetace,tak za slunečného počasí jsou Kopisty ještě teplejší.”Patrik MO” bydlí pod Resslem o 60 m výše,tam bude zase o něco chladněji.To,že včera bylo ve Vtelně na kopci tepleji než v Lužicích pod ním je sice za jistých podmínek možné,ale já těmto místním stanicím tu přesnost až tak nevěřím :-)

3413
# 16.03.2024, 13:11

TomasMost
Ale ta stanice je až skoro dole u řeky Srpiny, o skoro 100 metrů n.m., než je třeba kostel ve Vtelně. Klidně se přijďte podívat osobně ;-)

# 16.03.2024, 13:45

Tak to ano,potom je tedy možné,že stanice ze Vtelna,které má v průměru cca 285m (kostel možná kolem 320m), má nižší nadmořskou výšku,jak ta Vaše v Lužicích (239m), což je pro mne trochu zavádějící…

# 16.03.2024, 14:14

TomasMost
Myslím, že hlavním důvodem toho včerejšího netradičního rozložení teplot byla inverze. Ráno byla inverze patrná dost, během dopoledne se postupně vytrácela, ale v kotlince pod horami, zejména v oblasti Most - Teplice - Ústí, zůstávala "neprofouknutá oblast" o něco chladnějšího vzduchu i odpoledne, i když už to nebylo tolik znát. Naopak na Litoměřicku a Žatecku, kde se inverze zcela rozrušila, tak tam se měl šanci ten příliv teplého vzduchu projevit naplno - a včera se s tím zřejmě svezlo i jižní Mostecko. V období roku, kdy vznikají teplotní inverze, je tohle celkem častý jev v téhle oblasti a tipl bych, že to byl i včerejší případ. Vysvětlilo by to i ty nižší teploty v Kopistech vs území na jih od Mostu:)

# 16.03.2024, 14:40

Já měl včera maximum 20,3°C, v Počeradech, asi 5km jižně od Vtelna. V celé té oblasti byly včera maxima okolo 20°C. Přesně jak píše kolega výše, byl včera jinak promíchaný vzduch. Stává se to celkem často, že vzduch pod KH, je chladnější, než dál od hor. A navíc do toho přišla ta oblačnost s přeháňkou, a proto v Kopistech na Litvínovsku, nevystoupila tak vysoko, jako na jihu Mostecka. Nic víc, nic míň

# 16.03.2024, 16:07

Lerak 2
Chtěl jsem jen poukázat na to,že Most je dost velký a členitý na to,aby zde teplota byla různorodá,a to především v období inverzí.Já bydlím v jeho severní části v blízkosti jezera a Kopist samotných a včera byla Tmax v rámci Mostu a jeho okolí dosti rozdílná,proto se mě “dotklo” konstatování,že v Mostě bylo 19,8 stupně.To,že všem stanicím nevěřím každou desetinu,nebudu asi sám,ani Vám nevěřím,že jsou Počerady pouze 5km jižně od Vtelna :-)

# 16.03.2024, 17:39

TomasMost
Úplně teď nevím, o co Vám jde? To že je teplota rozdílná, je běžné. Že je teplota rozdílná v členitých územích a městech, je taky běžné. Včera byla teplota, jaká byla, na jižním Mostecku s maximy okolo 20°C, co je na tom divného, když ta teplota byla v celém okolí, mimo blízkosti KH. Je to vidět i na přiložené mapce, že chladněji bylo právě v blízkosti hor. Chladněji měl Chomutov a okolí, Litvínov a okolí /Kopisty/, nebo Teplice a okolí. Vše v blízkosti hor. Mapka je zhruba půl hodiny předtím, než bylo maximum teploty. A jinak, ta vzdálenost je přesně 5,7 km, změřil jsem to teď na mapě ;-)

168
# 16.03.2024, 20:10

Bohužel se na tom větším ochlazení od příštího víkendu shodují všechny modely a mají to tam opakovaně pořád, snad se to ještě změní.

49
# 16.03.2024, 20:32

Teda kolem meruňky to dnes pěkně bzučelo... až si říkám, k čemu... když zase zmrzne. Takže meruňky zase nebudou, poslední roky si musím kupovat balené sušené, abych věděl jak ještě chutnají.... chce to opravdu šlechtit odolné odrůdy na tohle klima. Meruňka kvete mezi prvními každý rok a když jí neschvátí nemoc tak pro změnu mrazy...

no a výhled... nekomentuju. Pak to bude zase rovnou do léta.

168
# 17.03.2024, 07:08

Tak nám to tu dnes spadlo na -2,2 a je tu zase nejchladneji z okolí,snad další dny bude tepleji.
Zajímavé je že to ochlazení od soboty tam modely mají pořád stejně takže to určitě vyjde, do té doby toho vykvete ještě více když bude v týdnu teplo a zmrzne pak.

32
# 17.03.2024, 08:08

U nás mrzlo už dneska do -2°C, což je ještě v pohodě v kombinaci s již časným :slunce:. Ale tady kvete hlavně zlatice, samozřejmě již dýl kvetou zimolezy kamčatské a dříny a začaly také špendlíky. Meruňky ještě nikoliv i když u těch těžko říct, mám jen dvě a ještě docela malé, zatím vloni sotva trochu kvetla jedna.

PS. pamatuji si, že tohle téma se tady řešilo již před lety, že toto bude kvůli oteplování klimatu větší a častější problém. Dřívější nástup jara, což ale neznamená, že by zmizely noční mrazy v březnu a dubnu, potažmo květnu a tím pádem úroda v kopru.

379
# 17.03.2024, 08:11

kuba
Tady téměř po celou noc nějaká oblačnost a tak to pouze přechodně, asi na dvě hoďky, slezlo pod nulu, v minimu jen k -0,7°C..
K ránu se pak zcela zatáhlo..
V prostředku týdne má být zase kolem+15, vykvetou tu tedy před víkendovým ochlazením asi hrušně..


05.00h

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.