Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí V úvodu týdne na východě trvalý déšť, teploty hlavně ve druhé polovině týdne porostou

272
# 11.03.2024, 10:53

Zítra to vypadá solidně a snad se zachrání zatím srážkově nevýrazný březen, každopádně už se blíží pro mě mnohem podstatnější období od dubna dále.

Teploty vypadají konečně solidně, to co bylo tady teď těch pár dní byl hnus, Čechy až moc teplo, u nás většinou kolem +13, což je v pohodě.

74
# 11.03.2024, 10:59

Yurri
Tak poslední (tip)předpověď,tak uvidím kolik toho celkem naprší,
tady už je taky 14°C svítilo i :slunce: ,ale už se trochu pomrakuje.

včera
dnes
63
# 11.03.2024, 11:13

My už jsme na 15,6 to jsem dnes teda nečekala:cool:

379
# 11.03.2024, 11:19

palma
Jasný, vím jak jste to myslel ;-)

charlie1
další extrémně suchý rok
Loňský rok jako celek v žádném případě nebyl suchý, extrémně suchý už vůbec ne..
Naopak, už dva roky jede ČR ve vlhčím módu..
Co nebylo zrovna ideální , tak rozložení srážek během roku, to opravdu nebylo.
Ale to je jiná věc..

ad GFS
Schválně si představme, jak by asi vypadaly nástřely ICONU nebo ECMWF na 360h..
Myslím, že o úlety by ani u těchto modelů nebyla nouze..
Pokud chceme relevantně něco porovnávat a kritizovat, tak buďto vezměme ECMWF a GFS na 240h..
Nebo ICON - ECMWF - GFS na 180h..
A ten GFS nám z toho jako mávnutím proutku přestane tak často nějakými velkými úlety vyčuhovat ..
Jinak, tady tepleji dneska, než včera...
Už to leze ke 13°C..

47
# 11.03.2024, 11:26

Lucina
No tady podobně a s o dost slabším větrem, to je :cool: :cool:
Předpovědi o dost mimo

63
# 11.03.2024, 11:42

Leknín
NO zatím jím to pro dnešek opět moc nevyšlo no :D uvidíme co bude dál

# 11.03.2024, 11:51

Lucina
TN nám v tom dělá hokej :cool:

6
# 11.03.2024, 12:22

Leknín
Tak samozřejmě v tom dubnu 2018 to byla lokalita od lokality, ale mám to spojené s tím že spousta lokalit už mráz poškozující vegetaci neměla. Ani u nás v Huslenkách v "horském" údolí, normálně docela náchylné mrazové kotlince 400m.n.m.mráz v období květu stromů nebyl. Spadlo to minimálně na 0,2°C a to samozřejmě jako mráz nepočítám ačkoliv se přízemák určitě vyskytl.
Samozřejmě myšleno mráz v dubnu ve vegetačním období. Nástup jara byl velice rychlí a intenzivní. První dubnový týden se ještě mráz vyskytl, to ovšem ještě po poměrně studeném březnu nic nekvetlo a tudíž nic nepoškodilo. Což se o letošním případném dubnovém mrazu říci nedá. Rok 2018 považuju z pohledu sadařů a pěstitelů, za jeden z nejvydařenějších roků.
Ps: A přívětivé počasí vydrželo až do Listopadu. První mráz přišel až v půlce listopadu. Jedno z nejdelších ne-li nejdelší vegetačních období co si pamatuji.

386
# 11.03.2024, 13:42

Ochlazení opět kompletně vymazáno, venku je nádherně, slunce, +12,6 bez větru, jdu makat na zahradu, drtič a hromada větví vedle něj čekají..:)

49
# 11.03.2024, 15:43

palma
teda chuďa jedno malé fakt s tebou soucítím... ty se toho nedočkáš. Byť ti stále držím palce! ale samozřejmě mráz tam u vás, tady ho nechci!

386
# 11.03.2024, 16:01

kapr84
To bude asi omyl, nečekám na mrazy, ani po nich už v současné chvíli netoužím.. venku se to začíná zelenat a zlátnout.. takže když by už mrazy nedorazily, bylo by to jen dobře..:)

Jaro už jede..
# 11.03.2024, 17:06

maximálka 14,9 a překvapivě dost slunečno, až od tří hodin je dekl. pučí co se dá, kytky kvetou, zlatý déšť za chvíli pomalu aj vymizí, mravenci válčí, dokonce ptáci válčí, ochlazení úplně v čoudu. včera ve výhledu čistě žlutá :D jen vody nic moc ve výhledu

# 11.03.2024, 18:15

Dnes úžasný jarní den. Modely to moc netrefily. Mělo být 11-12°C a zataženo a bylo víceméně jasno se slabým oparem a tmax 15°C. Skoro celý den to bylo venku na mikinu a bylo příjemně. Takové dny mám fakt rád.

Jinak výhledy šly opravdu stabilně do tepla a nějak moc nevěřím, že by ještě měla dorazit nějaká chladná epizoda. Jako neříkám pár dní s tmax okolo 5-8 asi ještě přijde, ale něco vyloženě studeného už asi ne.

Samozřejmě riziko pomrznutí ovocných stromů bude letos extrémní, ale neházel bych flintu do žita. Jak v jednom vlákně zasílal TommyAst tu statistiku posledních mrazových dnů, tak to vycházelo v průměru na 19.4. takže zbývá přežít měsíc (Beru to tak že do 19.3. mrznout určitě nebude). Měsíc není tak dlouhá doba, takže třeba to letos klapne a byl bych rád. Samozřejmě je to poslední mrazový den v Praze - Libuši, takže jiné chladnější lokality ho mají v průměru později. Ale ty nejteplejší nížiny Čech a Moravy jsou podle mě rizikové cca do té půlky dubna. Mrazové kotliny samozřejmě mnohem déle.

# 11.03.2024, 20:18

swan1
máte pravdu, suchý rozhodně nebyl, jsem trochu rozčarován z toho co se děje s počasím, obava o extrémně horké a suché léto, tohle jsme měli zažívat až tak za 10 let, je to prostě průser..

32
# 11.03.2024, 21:08

TheRealStormCZE
Tady zlatice teprve začíná. Vždycky je to, vztaženo k podobné nadmořské výšce na rovině o něco pozadu, byť letos tak o 3 týdny až měsíc dříve než normálně. Holt to údolí a časté nižší noční teploty. I když Bílina nebo hlavně její centrum je teda taky dost v údolí obklopená docela vysokými kopci a scenérickými bývalými sopkami, takže tam ty noční ochlazení také musíte mít znatelnější.

charlie1
Vegetace se rozvíjí cca o 3 týdny až měsíc dřív a tedy o měsíc dřív začíná ve velkém odebírat z půdy vodu. Už jen kvůli tomu je zaděláno na další problém se suchem.

3419
# 11.03.2024, 21:59

Na.Guru
No dneska jsem si všimnul, že už vážně opadává (zlatice), což se běžně děje zhruba v půlce dubna. Přitom 12.3. byl zatím nejčasnějším datumem, kdy tady začínal v posledních 25 letech, teprve kvést. Takže náskok je cca 4 týdny. Ty rozkvetlé, případně silně napučené, ovocné stromy, to nemůže dopadnout dobře. A ještě když to kvete v mrazovkách :( A k tomu ty srážky, za poslední měsíc (12.2.-11.3.), to je bída, 10,4 mm. Druhá stanice 11,1 mm. To se pěkně rozjíždí ten rok :(

# 12.03.2024, 07:07

Na.Guru
bílina je obecně docela specifická, co jsem si všimnul
z tria teplice-most-bílina leží nejníž a bývá obvykle nejvíce rozpálená. když se ale v noci vyjasní, tak i ke své velikosti bývá z těhle tří téměř vždycky nejstudenější. třeba v lednových holomrazech a pak i sněhové pokrývce mohlo být v mostě tak -7, tady ve stejnou dobu -10, teplice podobně, ale teplejší.
a když tady pak bylo jasno a pražilo to na 10cm sněhu, tak teplice i most asi 2 stupně, tady v maximu jen 0,4, takže je to takový zajímavý to tady pozorovat
ale rozhodně, i to menší extra slunce oproti moravě teď něco udělá s vegetací.
ale souhlasím s vodou, chtělo by jí to víc k delší prevenci sucha

49
# 12.03.2024, 07:27

Já teda umím vyčarovat akorát tak mráz ve tváři:D ale to po mě nikdo nechtějte :D.. nerozumím tomu proč si teď přát mrazy.. jinak z deště zatím něco kolem 20 mm..

# 12.03.2024, 13:07

Zde dle ocekavani velke prd. Za cely brezen 1mm. Nic moc, zatim to s vlahou jde...:)

27
# 12.03.2024, 14:28

V Čelákovicích taky v březnu ještě nepršelo. Jen cmrndlo první den. Ale mokro je dost. Stačí, když pořádně zaprší až s hlavním rozjezdem vegetace.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.