Únor 2024 se zapsal tučným písmem do klimatologické historie. Nejen v Česku a okolních státech, ale i z celosvětového pohledu se stal nejteplejším v historii pozorování. Průměrná teplota vzduchu u povrchu dosáhla 13,54 °C, což je o 0,81 °C více než průměrná teplota únoru v letech 1991-2020.... Více >>
Diskuse o počasí Série globálně nejteplejších měsíců pokračuje, teploty oceánů dosahují absolutních rekordů
To oteplování posledních 10 let letí závratným tempem, hlavně v zimě je to poznat, už nejsou žádné prosince pod bodem mrazu, co dřív bylo ob rok. Léta jsou velmi horká ale tam se to už zdá se zastavilo, nebo to aspoň tak vypadá. Tak uvidíme jestli klima bude stále teplejší nebo to kulminuje..
Ke kulminaci není žádný důvod, spíš se to teprve rozbíhá. Až roztaje permafrost a uvolní se v něm vázaný metan, tak to teprve pořádně začne.
charlie1
Když ono v přírodě moc dějů lineárně neprobíhá. Když třeba taje led ve směsi ledu a vody, teplota je trvale 0°C (zdánlivě se nic neděje) a veškerá energie se spotřebuje na přechod z pevného skupenství na kapalné (v ideálním případě). Teprve až když roztaje veškerý led, teplota se zvyšuje a naopak už docela rychle (je vidět, že se něco děje). Třeba jsme právě teď ve fázi, kdy v pomyslném hrnci "veškerý led roztál".
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.