Diskuse o počasí Sníh z hor rychle mizí, hory ve střední Evropě zažívají jaro uprostřed února
Ta rychlost, s jakou sníh na horách zmizel, je opravdu nevídaná a překvapující. Jeden chladnější týden se v únoru sice dá ještě očekávat, ale na těch bažinách se případná pokrývka moc ochotně udržovat nebude. Pravda je, že zima nedaleko od nás, třeba v Moskvě, je letos celkem vydařená.
On to je na horách s nadmořskou výškou dost výrazný rozdíl. Churáňov 1118 m. 0 cm, před pár dny tam bylo aspoň 3 cm, a o necelých 300 m výše až 186 cm Velký Javor. V Jeseníkách máme zprávy akorát ze Šeráku 64 cm a Král. Sněžník který leží o 74 m výše má 98 cm. No a na Pradědu o
dalších 89 m směrem nahoru zprávy nejsou.. Tipoval bych tak 150 ..?
Lysá hora to je letos propadák, jen 45 cm.
Jinak celková hodnota zásoby vody ve sněhu přepočtená na celou plochu ČR je podle ČHMÚ pouze 3,6 mm. Je to historicky 5. nejnižší hodnota. Menší zásoby vody ve sněhu ležely v ČR v tomto týdnu pouze v letech 1990, 2020, 1983 a 1991: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/CB/sni...
ludvicek
Obsahuje mnohem více vody a je hutný, takže na jeho roztání potřebujete mnohem více energie (tepelné): https://www.nev-dama.cz/blog/zajimavosti/zasnezova... Navíc je tvořen z vody s různými minerály a někdy dokonce i aditivy, což je ale většinou zakázané: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/technic... (i když kontrola v tom není a je tedy otázkou, jestli to všichni dodržují - ono s aditivy vyrobíte ten sníh ještě odolnější a levněji)
In-počasí
V Novém Městě na biatlonu přiznali použití močoviny pro vylepšení vlastností (zpevnění).
https://www.idnes.cz/sport/biatlon/ms-nove-mesto-n...
Nevěřím na chemtrails ani si nemyslím, že je země placatá, ale klidně bych se vsadil, že s technickým sněhem to nebude tak křišťálově čisté.
ludvicek
Ano, kdyby to nikdo nekupoval, tak by to ty firmy ani nemohly vyrábět, takže se 100 % ty přípravky používají, jen je otázkou, jestli přímo u nás.
Proti technickému sněhu nic nemám, ale nacpat sjezdovku na každý druhý kopec a pak všude sypat umělý sníh, je hloupost. Středisek má být pár v místech, kde to dává smysl a nebrat na to dotace a dělat je všude. V Alpách na spoustě míst už střediska zavírají, protože jich je prostě moc.
Lidi jsou jak kobylky, ničí hory turismem, ničí půdu, znečišťují vzduch, mikroplasty jako kreditku konzumujeme skoro všichni týdně ať chceme nebo ne, tak se ještě napijte vodičky:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/v-ceske-...
V NMNM mají teda doslova prochcanej les, ale musíte uznat, jsou to srdcaři.
ludvicek
Myslím, že zrovna tohle mají dobře zmonitorované, srovnejte třeba průšvih zvaný otěry pneumatik, ty se řeší jak hm?
https://plus.rozhlas.cz/vetsina-mikroplastu-ktere-...
Crazzyn
Únor určitě ne: https://www.ventusky.com/?p=49.77;15.75;7&l=sn... (viz 16.2.2018)
Sněhově i teplotně byl únor 2018 úplně jinde, než únor 2024..
Pak přišel takový vcelku normální březen, nic zvláštního, s výkyvy dolů i nahoru a pak výrazně teplý duben s odpoledními teplotami často nad 20°C a bez ranních mrazíků..
Letošní únor je zatím úplně jiná kategorie..
Extrém jak ve stavu sněhové pokrývky tak v průměrné teplotě, která je zatím výrazně vyšší i než normál pro březen..
Letošní zima je velmi teplá také v Severní Americe. Zde je článek, který přináší informace o zalednění Velkých jezer v letošní zimě - plocha zalednění bude jedna z nejnižších za dobu měření (právě aktuální dny v únoru jsou historicky nejnižší) - https://www.climate.gov/news-features/event-tracke... a že by to vypadalo na nějakou vlnu mrazů spojenou s růstem plochy ledu se rozhodně říci nedá, spíše naopak ...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.