Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Před námi je další výrazně nadprůměrný týden, teploty budou blízko 10 °C

# 11.02.2024, 11:34

V novém týdnu nás čeká opět teplotně výrazně nadprůměrné počasí. Zatímco v tom končícím alespoň jeden den sněžilo i mimo hory, v tomto nadcházejícím se zima v nížinách připomene jen jediným ránem se slabým mrazem. Jinak bude počasí připomínat spíše jaro.... Více >>

386
# 11.02.2024, 19:23

No, jestli tohle vyjde, tak teda jsem zvědav na únorový průměr teplot..:!!:

duben, nebo květen?
379
# 11.02.2024, 19:40

palma
Prozatímní únorová průměrná teplota je tady u mě dvakrát vyšší, než je tu normál pro březen!
+6,8°C, přičemž březnový normál je tu 3,4°C..
Dubnový normál je zde kolem +8°C..
Letošní únor má reálnou šanci ve finále být opravdu na úrovni měsíčního normálu 91/2020 pro duben..:zz:


386
# 11.02.2024, 19:47

swan1
Stojí to za vyliž...el, na zahradě se mi už nalejvají pupeny u rybízů i angreštů, kalina už probleskuje zelenou... a musím, až nebude aspoň den pršet, nastříkat broskve, jinak určitě budou kaput ... kadeřavost, tohle počasí je pro to uplný ráj..:( , 37 mm od začátku února.. děs..

64
# 12.02.2024, 07:09

Tady je to šílené na keřích už jsou zelené lístky :( u hlavní cesty kvete zlatý déšť, toto není vážně normální v únoru... doufám,že aspoň jaro bude klasické a nezačne hned léto :(

273
# 12.02.2024, 08:20

Aspoň se dá dělat venku, teď 3 dny polojasna budou oproti zataženému víkendu úplný balzám na duši, není čas si furt na něco stěžovat, to si mohou dovolit lempli co nemají co na práci😉.

A my jsme pouze přítok do tohoto
# 12.02.2024, 12:36

Opravdu to už začíná zavánět průšvihem, protože ochlazení je v nedohlednu a odhaduji průměr prvních dvou dekád února u nás cca na 6°C což je teplejší březen a tedy jasný signál pro vegetaci aby začala pučet.... Modely občas zkouší v závěru svého výhledu okolo 240h nějaké ochlazení, ale problém je ten že i když ho nakreslí opakovaně tak druhý den ho zase o ten den posunou a tak dokola.

Okolo 20.2. bych tedy začal spíše doufat, že už žádné ochlazení nepřijde a už to nějak nepomrzne. Ale jaká je šance že by od 20.2. dál už vůbec silněji nemrzlo? Myslím tím třeba méně jak -3/-4°C, protože slabý mráz zatím vadit nebude. Podle mě je taková šance velmi nízká. Protože okno kdy celkem běžně bývá okolo -5 je až do poloviny dubna. :!!:

PS k zimě jako celku: Stejně to je paradox, že poté co prosinec a leden byly relativně normální, tak tenhle extrémní únor dost možná celou letošní zimu zařadí jako jednu z těch nejteplejších. Pokud vydrží teplo do konce měsíce, tak bych se vůbec nedivil opravdu top 3 zimě.

6
# 12.02.2024, 12:50

No nevím, jestli bych prosinec nazval normálním. Tady u nás byl skoro 3 st. nad průměrem 91-20. O tom starém ani nemluvím. Leden taky žádná sláva, ale ten se nejspíš vleze do teplejšího průměru aspoň tady na SV. V Čechách kdo ví.

# 12.02.2024, 13:23

daz_4
Já sleduji z klimatologického hlediska stanici Praha Libuš a tam byl leden +0,9°C nad normálem 1971-2022 takže nad tím novějším by ta odchylka byla ještě nižší. Tedy leden byl zcela normální. Prosinec samozřejmě teplejší byl a to +2,5°C také nad normálem 1971-2022.

Já jsem to spíše myslel tak, že na konci ledna by nikoho nenapadlo, že by se letošní zima mohla zařadit mezi ty vyloženě nejteplejší, ale teď si docela říkám že to reálné je. Ale to jen odhaduji. Každopádně únorový rekord z roku 2020 (5,6°C) je v tuto chvíli rozhodně ohrožen.

386
# 12.02.2024, 13:50

No, tak jsem nastříkal broskve proti kadeřavosti, další stromy jsem šmrncnul proti plísni a už to na zahradě vesele pučí.. a až to zmrzne, tak budu na.....j až dost..:zz:

jo už se to zelená...naprd to je..
6
# 12.02.2024, 15:15

Únor 1998, resp jeho druhá a třetí dekáda neměl o 15C 16C stupňové teploty nouzi v nížinách (Brno Tuřany).
Tehdy také probíhalo památné El Nino.

6
# 12.02.2024, 18:22

JohnBattler
Jojo, je to čára přes rozpočet všem dlouhodobým předpovědím. Všichni sázeli na dobrý konec zimy. Na jednu stranu překvapení, na tu druhou možná zas až tak ne. Globálně teď padají rekordy každý měsíc. Ta šance, že přijde nějaký teplý extrém i v naší kotlině je tak určitě ještě větší než obvykle.

Často se říká, že El Niňo/La Niňa na nás moc nemají vliv, jenže silné ENSO na jakoukoliv stranu pro nás většinou znamená teplo. Zejména silné, east-based El Niňo je tím proslulé, takže únor 98, jak už zmínil xeno, únor 07 nebo únor 16.

48
# 12.02.2024, 18:33

Extrém už to začíná být i srážkově, od poslední dekády října chčije pořád s krátkýma přestávkama a častýma rekordníma denníma úhrnama, včera 11.2. jsme naplnili únorový normál a chcát bude vesele dál, hlavně o víkendu. GFS s ICONem je neustále vhký, Ecák o poznání sušší, ale sázím na vodu, to by bylo aby furt nebyly potoky všude kam se podívám, už to začíná být o hubu :zz:

3474
# 13.02.2024, 18:31

Teploty jsou stále slušně nad průměrem, změna k ochlazení se zatím nijak nerýsuje, a tak příroda reaguje. Byl by asi ale celkem zázrak, kdy by ještě nedorazilo chladné počasí, s mrazy a i nějakým sněžením do nížin. Bohužel to všechno pučí naplno, a případné budoucí mrazíky, opět zničí část úrody ovoce. Už místy kvete zlatice (zlatý déšť), nebo i jiné stromky. No uvidíme v květnu, co zbylo :(

48
# 14.02.2024, 16:29

No jo, tady kvetou pomalu už i dříny, vždycky tady u nás až v tom březnu, nikdy jindy jsem si toho za 10 let co je mám v polovině února nevšiml... tmin bylo -2 a tmax +8,2 a srážky kupodivu nula. No a nějaký podezřele klidný bezvětrný den :D Slunce 10 minut dopoledne, pak deset minut odpoledne. Taková klasika :cool: :zz:
Výhledově teplo až do konce února, kde jsou ty naděje na poslední zimní týden.. třebas to hodí ještě otočku, ale nedávám tomu..

# 15.02.2024, 08:13

Ani nevím, kde se to tu vzalo, ale v noci zde spadly další 3 mm, tahle zima si srážkově opravdu pokoj nedá a chce se za každou cenu zapsat na první místo historických tabulek.. Prosinec 84 mm, leden 37 mm a únor zatím 38 mm (v půlce měsíce). Je to ale potřeba brát pozitivně, v potocích i řekách je spousta vody a půdní profil je nasycen na maximum, to se bude na jaře a v létě hodit

273
# 15.02.2024, 08:49

Frantis95
Co? Únor zatím jen pár slabých přeháněk, V Třebíčska nemá ani 5 mm, třeba stanice ČHMÚ Dukovany má zatím 3,6 mm, okolí je podobné.

48
# 15.02.2024, 16:17

Loni tady byla srážková krize červen-červenec-září, jenže od té doby prší jak mělo pršet v tom létě, jen ten listopad měl tady 104 mm a únor už má 50 mm... modely ale do konce tohoto týdne hodně na srážkách ubraly, sprchne a bude hnusně, ale žádné dávky jak jsem to tam před pár dny viděl a málem sebou švihnul :zz: mám takový dojem, že už se to možná začíná srážkově zase překlápět, něco spadne, ale žádné kvanta i v delším výhledu, jen teplo a sušejc, na práci by to bylo fajn.. :cool:

273
# 15.02.2024, 19:40

Leknín
Východ Západ všichni srážkově super, jestli vyjde níže předpovídaná srážková predikce, tak tady na Třebíčsku skončí srážkový úhrn za únor pod 10 mm, to ta bída začíná letos sakra brzo, teď je půda parádní, tak jak by se mi líbila v dubnu, krásná struktura a dělá se s ní bezvadně.

Opět díra
32
# 15.02.2024, 19:47

Yurri
To jo, půda na práci super a já bych rád zasadil nějaké ovocné stromy a keře co mi chybí, ale zahradnictví, kde to chci koupit zavřena a neprodávají, protože je přece ta zima a je "zamrzlo". Mohly by se taky trochu přizpůsobit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.