TommyAst
Já si to pořeším neboj, pač kromě zrnitostního složení změním i lepivost půdy (viz glomalin), který je v půdě trvanlivý, takže zeleninu budu mít vždycky, i kdyby byla srážek polovina, přes zimu nashromáždím vždy tolik organiky, že na to sucho pak tolik nemůže, menší vinohrad s novými plísni odolnými odrůdami (PIWI) a mezi tím plazící se dýně, no není to fajn strategie, co máš vymyšleného ty?
Jinak kdo si myslí, že sucho v krajině vyřeší přehrady, tak se samozřejmě taky mýlí, pomohou s vodními blahobytem to jo, ale povodí spíš odvodňují a my potřebujeme opak, holt se toho od dob budovatelů zítřka hodně změnilo:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prehrady-nas-za...
Diskuse o počasí Česko má za sebou nejteplejší a srážkově výrazně nadprůměrný rok
No nevím ale ta mapka ze srážkami zase lže. U nás napršelo 641 mm což je skoro průměr a podle mapky jsme 10% nad průměrem a takové Výsluní v krušných horách kde je průměr 940mm a napršelo tam 588mm je údajně na 120%. A s teplotami je to obdobně. Půlka července a srpna studená. Nejlepší snad bylo září. Jaro studené a suché. Úroda nic moc až na rajčata ,papriky a brambory
Martin Vítek
Na stanici https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/vysluni/ napršelo 586 mm, ale kde berete ten průměr 940 mm absolutně netuším - tahle soukromá stanice nemá dostatečně dlouhou řadu (alespoň 30 let), aby tam nějaký průměr šel vytvořit. A U nás napršelo 641 mm což je skoro průměr a podle mapky jsme 10% nad průměrem je samozřejmě zcela v pořádku, ta mapa snad nemůže mít takovou přesnost, 10 % je nic.
V každém případě šlo o velmi teplý rok - na všech místech v Česku. To se regionální nijak moc neliší. Tahle pocitová hodnocení opravdu nemají smysl - je nutné si to spočítat a pozorovat nějakou delší dobu (nehodnotit podle posledních 5 let).
Martin Vítek
In-počasí
Stanice ve Výsluní nemá vyhřívaný srážkoměr a nemá vhodně umístěn srážkoměru vzhledem k nosnému tubusu anemometru, který částečně omezuje jímání srážek při proudění ze severních směrů. Z těchto důvodů jsou data ze srážkoměru spíše orientační. Na vylepšení umístění se už pracuje.
Na naší oblast ta mapka srážek sedí správně. Za letošek to je 1223 mm, což je 124% normálu. Teplotně se bude jednat o nejteplejší rok od roku 1961 s průměrnou teplotou +7,6 st, což je odchylka +1,6 proti normalu 1991--2021. Proti 60-70 letům je ta odchylka už +2,8st a to už je celkem masakr.
ROFA
Děkuji za vysvětlení.
In-počasí
Sebral jsem to na internetu. I někteří lidi sem psali že Krušné hory mají průměr přes 900 mm.
No samá Morava a jih východ Čech bouřky. Snad to SZ dožene trochu příští rok.
swan1
Vycucaný je to z internetu a z Wikipedie. A těch 800 mm je průměr pro Jirkov.
Dle srážkové mapy dlouhodobých normálů ČHMÚ je severní část Jirkova v pásmu 600-700mm., střední a jižní část v pásmu 500-600mm, což potvrzují i data ze zaniklé stanice v Jirkově..
Pokud máte jiné, relevantní údaje, data, doložte jimi své tvrzení.. Pokud ne, bylo by fakt lepší tu nic o 800mm/rok netvrdit..
Už se to tu řeší 2roky
V oblasti Výsluní není žádná profesionální stanice s dlouhodobým měřením.. která by potvrzovala co píše Wikipedie..
Wikipedie, je wikipedie..
Je třeba uvést hodnověrné, meteorologické zdroje.. Máte je?
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.