Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Od čvrtka pozor na prudký vítr a na horách vydatné srážky, hrozí škody

76
# 21.12.2023, 12:21

Martin Vítek
škoda že tohle všechno není ve sněhu..to by byly teprve Vánoce jak vyšitý :)

# 21.12.2023, 12:35

Negan
Tak samozřejmě tento typ počasí a zvláště to zimní se projeví hlavně na horách, ale jde o tolik výraznou situaci, že se něco bude dít všude zajímavého. V Krkonoších spadlo už 58 mm srážek za posledních 24 h, intenzita aktuálně 8 mm/h. Ve sněhu. To je brutální. Tam to půjde fakt do hodně vysokých čísel. Přechod fronty bude zajímavý, pro střední Čechy to vychází asi na 20:00-21:00.

Na frontě budou nárazy 90-100 km/h i v nížinách.

suma 24 h, zdroj: ČHMÚ
nárazy v 21:00 - stočení větru na frontě z JZ/Z na SZ, zdroj: ČHMÚ
41
# 21.12.2023, 12:46

Ultimátní supercela
To rozhraní může být ve skutečnosti jinde, i ted je velká neshoda, kde přesně bude. Němci s ním počítají od JZ Čech až po SZ Čechy, Aladin také SZ Čechy (myslím zlom). Ale ve skutečnosti klidně může být až na úplném okraji severu Čech a to pak znamená déšť v Polabí a v polohách pod 500m, ale to je zatím velmi nejistý. Jinak vítr jak kde no, Milešovka už dala náraz rovných 30m/s, jsem zvědav dnes večer jestli bude i přes 40m/s a další hrozba jsou nyní vzestupy řek / potoků na severu Čech, vlivem trvalých a vydatných srážek (které jsou opět vydatnější než co modely počítaly) stoupají řeky Mandavy, Lužické Nisy, Kamenice atd. a déšť přetrvá do noci, takže tam nejspíše dojde k možným povodním.

Mandava na 1SPA
# 21.12.2023, 12:55

LukasZH
Tak to bude asi fakt průser. Pravděpodobně větší povodně, častější vzestupy na 3. povodňový stupeň. Sice bude velká část ve sněhu, ale na Šumavě to hodně proprší a modely tam dávají 150 mm téměř z ruky za několik dní, Krkonoše podobně.

Tento typ „zim budoucnosti" nám možná jednou převrátí ten zaběhnutý systém a v létě bude vedro sucho, ale v zimě hodně hodně srážek, z toho hodně v dešti.

na prosinec extrémní srážky, icon-eu, zdroj: ventusky
# 21.12.2023, 12:55

LukasZH
Ta předpověď rozhraní vypadá, zřejmě na rozpůlení Ústeckého kraje. Asi od Bíliny, Duchcova na sever, už bude chladněji. V tom teplejším zůstane zřejmě Mostecko, Lounsko a Chomutovsko, tam bych taky počítal spíš s deštěm, do 300 m.n.m. Ale takový Chomutov, Litvínov, tam přeci jen těsně u KH, zřejmě taky spíš většinou sněžení. Co se týče dneška, zatím se rozfoukává, Milešovka je samozřejmě úplně něco jiného, tam na špičce fouká celoročně dost

0
# 21.12.2023, 12:55

Zdravím, mě normálně děsíte.
Vysvětlí mi prosím někdo co čekat na JM?
Děkuji, Estofex má i možnosti tornáda.

379
# 21.12.2023, 12:56

Typická ukázka toho, jak funguje Atlantik a jakým způsobem vzniká často pak rozhraní nad Evropou..
Ten teplý vzduch na Z, JZ straně rozhraní má původ daleko od nás, až na úplném JV pobřeží USA, v oblasti Floridy, potažmo v Mexického zálivu..
Přes Atlantik k nám ho převeze na svém severním hřbetu obloukem pod Islandem TV, a k nám se nakonec dostane přetočený vlastně od SZ v souběhu s chladnějším prouděním ze S a máme tu pak to ostré teplotní rozhraní...
Jak už tu bylo psáno, jeho přesná poloha a průběh nad Stř. Evropou se ukáže až pár hodin před situací...

# 21.12.2023, 12:58

Ultimátní supercela
Největší problém asi bude až na Štědrý den a Boží hod, kdy to má profouknout od západu s dalšími srážkami, které budou úplně všude dešťové. Jako jestli teď na SV Čech vylezou řeky na 1. až 2. stupně, pak na to žuchne 20 cm mokré kejdy a pak to spolu s dalším deštěm znova roztaje, tak opravdu plošné povodně hrozí.

41
# 21.12.2023, 12:58

Lerak2
Právě no, ale přesně na 10km se to určit nedá, kde to rozhraní přesně bude, ale jsem podobného názoru, že právě jižní část Ústeckého kr. bude v dešti pod 400m. Já žiju jižně od Ústí, ale přímo pod Milešovkou a Kletečnou(706m), takže se nebojím, že by tu pršelo. Ale víc jak 10cm nečekám. Jinak ohledně té Milešovky to je jasný, tam fouká skoro furt, i když už jsem tam zažil úplné bezvětří 0,0m/s :D Právě proto jsem zvědav jestli dá 40m/s, měla by.
Ultimátní supercela
Krušky snad dají alespon 50cm sněhu, to vydrží přes štědrý den.

12
# 21.12.2023, 13:03

Přípravy na zimní turbulentní počasí s nemalým střihem větru jsou pro horské oblasti nutné:snih::snih::snih:

Estofex 21.- 22.12.2023
# 21.12.2023, 13:08

LukasZH
V těch KH je to ale zatím marný, se sněžením. Měděnec 3°C na Chomutovsku, nebo skoro 5°C Nová Ves v Horách na Litvínovsku, pomalu 750 m.n.m. Jasný, vím, ochladí se, ale čekal jsem, že už od rána tam nahoře bude spíš sněžit :snih:

# 21.12.2023, 13:15

Krkonoše úplný extrém... Intenzita aktuálně 12 mm/h na hřebenech ve sněhu, v teplém sektoru před studenou frontou to tam nadále zesiluje. Aladinovi už to vůbec nevychází, spadne tam mnohem víc, 100 mm je asi dost pravděpodobných za 24 h. Proč tam neplatí výstraha na sněhovou bouři?!?!

1236
# 21.12.2023, 13:18

Tak to je slušný. :!!:
Konečně nějaká zajímavá situace, ale jestli to dopadne tak, jak to mají modely. Okay.
Od noci prší, aktuálně zatím nejvydatněji intenzitou 3 mm/h, zatím 7.6 mm. S tím vichrem to je hodně hnus, bláto všude.. Zatím to zdaleka není to nejhorší. No potěš koště.
Bude určitě co sledovat.
ICON i trochu přidal zítra na větru.

Výstrahy od Čhmú
Aktuální vítr + max.
1262
# 21.12.2023, 13:23

Ultimátní supercela
LukasZH
No včera večer vypadala předpověď ještě docela příznivě, že povodně nehrozí. Teď všechny modely přidaly na srážkách a nejen v dešti. Jestli výjde to co modely kreslí, tak severní polovina dostane pěkný příval sněhu. Nížiny 5-20cm, střední polohy 20-40cm a hory až 80-100cm :!!:. Na Vánoce už obleva a vše by mělo během 2 dnů roztát a řeky na tohle budou reagovat 100%:pozor:.

76
# 21.12.2023, 13:29

Dokonce ve výhledu pro náš okres je pravděpodobnost intenzivního sněžení..
ale to spíš dostanou hory, no uvidíme

MOŽNOST IS
171
# 21.12.2023, 13:29

V sobotu to vypadá na pěkně zasněžený den, tak snad to klapne. Jen tedy z toho vichru zítra radost nemám.

107
# 21.12.2023, 13:30

No teď jsem se díval na Ventusky Icon a tak brutální příchod střihu větru jsem snad ještě neviděl. Co tohle způsobí nechci ani hádat.

Mrkněte na to od pátečních 7:00 do cca nedělních 7:00. střih větru v nejvyšších hodnotách 45m/s, ale bouřky by se vyskytovat neměly nebo ano?

# 21.12.2023, 13:38

Dopoledne až do teď jsem projížděl okolo Loun, Slaného, Žatce a Mostu, a prakticky bez deště, nebo velmi slabě poprchává. Odpovídají tomu i úhrny, většinou jen pár desetin, od půlnoci. Ty větší srážky přijdou kdy?

# 21.12.2023, 13:39

V Praze je to zatím v pohodě, vítr se nijak extra nečiní, ráno foukalo rozhodně více, občas vzduchem proletí nějaká kapka, nahoře už to ale fučí slušně, nízká oblačnost si to rychle žene k SV. Studená frontička už se blíží, teďka je někde na úrovni Hamburku, tam by ty projevy měly být potenciálně o dost intenzivnější.

379
# 21.12.2023, 13:58

Od 1000mnm výš je na Šumavě už celkem dost sněhu, ještě ho tam do soboty dost přibude..
Půda je nasycená, až to bude v neděli tát a dál do toho chcát (100-150mm za tři dny) tak to moc dobře nevypadá..
Původní předpovědi,že vylévání toků nehrozí vezmou myslím za své...:(

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.