Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Od čvrtka pozor na prudký vítr a na horách vydatné srážky, hrozí škody

# 21.12.2023, 06:22

Fstorm
ale prdlajs republikový povodně a kalamita :D povodňová aktivita bude jen v blízkosti hor a sníh bude ve vyšších polohách. už teď tu zimu sunou zas nad polski

107
# 21.12.2023, 06:45

No uvidíme jen píšu jak to vypadá teď dle Aladina. Taky si myslím že to tak horké nebude, ale srážek bude mnoho a i mimo hory budou intenzivní. Už teď někdo včera psal že se brodí blatem co asi bude po tomto??? Sněhové kalamity se můžou taky objevit zejména v noci na sobotu a během soboty. No necháme se překvapit.

107
# 21.12.2023, 06:47

Noo ty krávo s čím teď Aladin přišel to je nářez, ale při dalším výstupu to může zase změnit. Ale teď nás pěkně rozmlsal.

Orkán ZOLTAN asi nebude žádné ořezávátko a asi přinese pořádné problémy ať už v podobě silného větru, případných povodní nebo i sněhových kalamit což teď velice silně simuluje model Aladin. Dle něj to vypadá že jih a jz. republiky bude čelit povodním a sever a sv. sněhovým kalamitám a neděle to může završit povodněmi v celé ČR.

To ostré ohraničení větru a teplot nemá chybu a může být opravdu veselo. No ale jak říkám při dalším výstupu může být všechno jinak a žádné dramata nebudou. No uvidíme co to provede, ale nuda rozhodně nebude to si pište.:blesk::blesk::blesk:;-):D:tornado::vitr::vitr::vitr::prsi::prsi::prsi::prsi::prsi::prsi::snih::snih::snih::snih::snih::blesk::blesk::blesk:

168
# 21.12.2023, 06:55

TheRealStormCZE
Hodně srážek by mělo být i mimo hory na tam rozhraní a půda toho už moc nepojme,takže těch 30 - 50 mm v nížinách může udělat problém.

379
# 21.12.2023, 07:39

U nás v Pošumaví zatím do 65km/h..
Aktuálně jsem na Tachovsku, radar čistý, ale chčije tu a chčije...

273
# 21.12.2023, 07:50

Srážky zatím u nás zanedbatelné včera i dnes, teď po ránu pár smíšených přeháněk, od 600 m.n.m. jsou sněhové, ale za nadílkou o víkendu nebudete potřebovat jezdit do hor, takové Žďársko na Vysočině dá v sobotu podle všeho až 20cm, u sebe pár cm břečky radši ani nezmiňuji.

Začátek Štědrého dne jak má být
386
# 21.12.2023, 08:14

Tady zatím vítr do 45m/s v nárazech...do toho pár minikapek deště..ale je to naprd, venku v tom nic neudělám, pocitově jak když mrzne...přitom je už +5...

# 21.12.2023, 08:44

palma
45m/s? To by ste dobře lítali...

273
# 21.12.2023, 08:46

Tereza z českého ráje
Buďme konkrétnější, lajna na studené frontě dorazí na Vysočinu mezi 22-23hod., pár blesků tam bude, Šumava TOP.

48
# 21.12.2023, 08:46

Vítr moc nezlobí, ale srážek:prsi: za tuto situaci mám už 9 mm a modely přejí hlavně dnes.
Největší náraz :vitr: zatím 6 m/s Ten náraz je za tuto situaci, 10.12. byl náraz 10 m/s největší zatím v prosinci.
Popravdě nemám tu dynamiku moc rád, smrdí to průserem a nebaví mně před vánocama vytahovat pilu a likvidovat ten bordel tady, který jistě vznikne. Ale úplně pro mně nejhorší jsou inverze, to je jasné.

6
# 21.12.2023, 08:48

Tady včera srážky přes den nula. A až večer a v noci na dnes něco hřebeny Jeseníků. Tak 10-15mm. Začíná foukat, ale žádný extrém tady dole (590m). Zatím.Nahoře už fouká víc. Modely dávájí srážky spíš do Orliček než Jeseníků, ale třeba to přeleze..
Jinak v útery 19.12.23 ráno jsem byl měřit sníh na Pradědu ( u Barborky, pod Pradědem, cca1320m ). Bylo tam tak 50-70cm. Ojediněle víc (80) či míň (45) cm. +3°C a trochu vítr.

386
# 21.12.2023, 08:56

TočenáDvanáctka
Díky za reakci, stromy na zahradě ještě stojej, takže to bude tím, že místo 45m/s tam mělo být 45 km/h... ( málem jsem pro změnu v této opravě napsal 45km/s..:D.. to už bych si rovnou mohl sednout do rakety a vystřelit se pomocí větru..)

# 21.12.2023, 09:46

PatrikMO
Krušný nakopavaji bouřky tak u sebe. Sem pustí zbytky které se pak obnoví od Prahy až na jih východ. No tak alespoň ať je nejakej vzdálenej blesk. Už teď to celkem fouká.

69
# 21.12.2023, 10:14

Tady od včerejška stále kolem nuly a od noci pokračuje trvalé sněžení. Intenzita se pohybuje kolem 1cm za hodinu, ale sníh je těžký a mokrý tak si to pomalu sedá. Momentálně leží kolem 10 cm, takže zima je na pár dní zase zpět. Do štědrého dne by mělo dle místní předpovědi napadnout ještě kolem 25 cm, takže u nás to vypadá opět na bílé Vánoce :)

# 21.12.2023, 10:40

Tak ani nevím co je teď zajímavější, jestli vítr nebo to sněžení kdesi na horách, každopádně mi to nedala a po několika dnech jsem kouknul na modely. Vypadá to ovšem na teplejší počasí jako obvykle. Ten vítr je docela hustý no, ale k extrému to má daleko. Zajímavé je, že to bude foukat asi dva dny v kuse dost prudce.

# 21.12.2023, 10:49

Srážek by mohlo spadnout do neděle skutečně dost , ale ten vítr nebude zas tak strašný ;-)

# 21.12.2023, 10:50

Na Šumavě už nasněžilo, ale hlavně je ten sníh hodně mokrý a obaluje stromy: https://fb.watch/p3MWBRCjrF/ - tady je vidět, jak klesají pod tíhou sněhu. V kombinaci se zesilujícím větrem je potom veliké riziko jejich vyvrácení. :pozor: Obvykle při silném větru na horách nebývají ještě k tomu stromy obalené mokrým sněhem.

# 21.12.2023, 11:05

No projel jsem ty modely podrobněji a ty srážky jsou teda něco. Hlavně pak na teplotním rozhraní, které se teprve chystá. Aladin to tam ještě nemá započtené jako sumu za 24 h, ale brzy se to načte, díky tomu teplotnímu rozhraní budou srážky i docela plošněji vydatné. Na horách napadne určitě tak kolem 50 cm nového sněhu nebo i víc. Líp to vychází pro SV hory, kde se udrží chladnější vzduch oproti teplejšímu na JZ.

Vidím v tom opět souvislost s GO. Pochopitelné, když je hodně teplé moře a oceán, že to povede k takovým epizodám. Srovnejte to třeba se zimami v 60. letech, ty byly extrémně tuhé, ale taky bylo míň srážek a jiné proudění. Myslím, že ten nárust srážek v zimě je pochopitelný už jenom proto, že za mrazivého počasí jsou srážky slabší, takže teplejší zima musí vést k větším srážkám v průměru.

75
# 21.12.2023, 11:07

Tak tady zelený odrazy a ani kapka.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.