Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Na horách napadl sníh, Martin dorazil na bílém koni

# 12.11.2023, 08:46

Dnes ráno u nás největší počet stanic po létě hlásil sněhovou pokrývku. Včera a v noci na dnešek totiž na řadě míst ve vyšších polohách sněžilo. Sníh je aktuálně prakticky všude v polohách nad 900 m. Na některých místech se ale vyskytuje i níže.... Více >>

32
# 12.11.2023, 08:48

Pro jaké polohy a lokality "Svatý Martin přijíždí na bílém koni" bylo tato pranostika vymyšlena?

386
# 12.11.2023, 08:53

Na.Guru
Tak na to by jsme se museli zeptat autora tohoto rčení..Takže na hory Martin dorazil, v nížinách se na návštěvu vykašlal, takže tak.:) Hajzl jeden!:D

273
# 12.11.2023, 09:04

Na.Guru
Průměr pozorování 1. sněhové pokrývky za pár století i v nižších polohách, ve změněném klimatu jsme za něj rádi na horách.

12
# 12.11.2023, 10:27

Na.Guru
Již, moravský šlechtic Jan z rodu pánů z Kravař měl tuhle Martinskou pranostiku v oblibě. Kravaře mají 233 m.n.m.

r.1981 - listopadová sněhová pokrývka (Opava)
32
# 12.11.2023, 10:34

Yurri
To jsem si myslel, že to bude pro nížiny, neboť tam historicky byla a stále je významná většina populace. U nás ještě umocněno, že vyšší polohy a hory byly z velké části sudetoněmecké, tudíž moc pranostik a pořekadel např. pro Krušné hory nebo Jeseníky nemáme nebo je neznáme/nepoužíváme. Tedy, aby tato pranostika byla naplněna, tak jak byla zamýšlena, tak je potřeba, aby sněžilo alespoň někde v nižších, max nižších středních polohách v rámci Čech i Moravy. To mi teda přijde již v dnešní době až absurdní. Ale tak vyloučit se to nedá, že se to někdy stane. Jako bílé Vánoce :)

2331
# 13.11.2023, 17:52

Ono sněžilo dokonce v Horní Bečvě!? Tady byla sněhova pokrývka nad 900 m.n.m. a to jsme jen o 30 km dál!:!!:

Sotva zasněženy vrch Kozubová... (981 m.n.m)
117
# 13.11.2023, 23:11

Bohužel rychle zmizel a také toky rychle stouply,Vydra na 1SPA, Křemelná horní tok přes 100cm.. Zatím přes 30mn Šumava.

273
# 13.11.2023, 23:58

Na.Guru
Ono se to stane, ale s mnohem menší pravděpodobností, co bývalo ob rok ve starém klimatu, tak teď bude 1x za 10 let, dnes vyšla měsíční předpověď ČHMÚ a nevypadá to se sněhem špatně, má být na přelomu měsíce a na začátku prosince více srážek a jelikož teploty budou průměrné či dokonce lehce pod, tak to tady u mě ve středních polohách vypadá nadějně, ale na Mikuláše už tady bývá sem tam nějaká břečka běžná, skupenství mě moc netankuje, spíš hodnota v mm, pač to všechno chytám do sudů celou zimu a dorovnávám deficit, na nadšení ze 2 cm jsem fakt už asi starej, to přenechám děckám.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.