Tento doslova raketový nárůst globálních teplot má dvě hlavní příčiny – zrychlující se globální oteplování a vliv sílícího jevu El Niňo. Jednou z příčin současného poněkud nečekaně rychlého oteplování je omezení znečištění ovzduší sírovými aerosoly z námořní lodní dopravy.... Více >>
Diskuse o počasí Teplota na Zemi nečekaně rychle roste, částečně i díky čistší lodní dopravě
Na stanice Sisi, Lasithi (https://penteli.meteo.gr/stations/sisi/) na Krétě dnes bylo maximum 35,1 °C, což je historicky nejvyšší teplota na evropských stanicích v listopadu.
MirekW
S tím dosti souvisí tzv. body zlomu: https://www.in-pocasi.cz/clanky/klima/body-zlomu-k... Při jejich dosažení už nic měnit zpět nejde.
„Odchylka globální teploty vzduchu za prvních 10 měsíců roku 2023 vůči období 1850-1899 (které se často používá jako referenční období před výraznějším ovlivněním skleníkovými plyny) tak s největší pravděpodobností přesáhne 1,5 °C – stane se tak poprvé v historii!"
Já jsem upřímně zvědavý, jestli dojde v budoucnu na nějaké ty extrémní scénáře typu oteplení celosvětově o 5°C do konce století a podobně.
Těch 1,5°C nevypadá na oko zatím nijak dramaticky, když se to porovnává s 2. polovinou 19. století, kdy ještě panovala nebo minimálně doznívala malá doba ledová. Navíc bych řekl, že od té doby za těch více než 100 let se již příroda (rostliny, zvířata...) i člověk a jeho aktivity jistým způsobem přizpůsobili vyšším teplotám a z toho vyplývající změně klimatu. Je dobré například, že se u nás bere vážně zadržování vody v krajině, protože sucho bude častější, stejně tak projekt dešťovka a našlo by se toho víc.
Ultimátní supercela
Jo, o tom uplně stejně tu psal už blahé paměti jistý Aura, doufám, že ho nemáte v příbuzenstvu, taky předokládal, že přírodě stačí tak 50 - 100 let na aklimatizaci a byl upřímně zvědavý.. jo, oteplení značné, ještě jsem dneska po ránu sbíral zralé maliny..
kdysi jsem viděl projekt, že island by díky své geologii mohl evropu zbavit CO2 jeho odsátím a následným vstřikováním do čediče
..vedlejším dopadem bylo i snížení množství a četnosti výskytu mořských oblaků, které z těchto aerosolů vzniká (jedná se o jakousi obdobu kondenzačních pruhů za letadly, u lodí ale s déletrvajícím efektem). Méně oblaků však znamená více energie dopadající na hladinu moře, které se pak rychleji ohřívá, a následně se toto teplo projeví i zvýšením teploty atmosféry.
Pokud by tahle teorie platila, nemelo by to pak vliv i na mnohem vetsi vyzarovani do vesmiru za kratkych dnu behem zimniho obdobi ?
Ultimátní supercela
Palma
Ta odchylka +1.5 °C od normalu 1850-1900 globalne byla v minulosti dosazena-presazena nekolikrat v pripade jednotlivych mesicu. Jednalo se o kontretni mesice (prvni varovani). Tyto mesice byly ale vzdy v dobe chladneho pulroku na severni polokouli, kdy je ta variace teplot vyssi i v globalu.Letos byla odchylka od normalu +1.5 °C dosazena poprve v obdobi leta na severni polokouli a k tomu navici po dobu celeho rocniho obdobi, ted uz i po dobu 6 mesicu, ci dokonce po dobu 10 mesicu a cely rok 2023 muze byt poprve v histirii o vice nez +1.5 °C nad normalem 1850-1900.
Pokud se o tech 5 °C globalne otepli postupne za 100 000 let, tak to nebude nic zavazneho, na adaptaci je tu casu dost. Ale otepleni za 100 let o 5 °C je velmi vazna hrozba, navic v prelidnenem svete. Uz se to tu resilo v tematu o globalnim otelovani.
Nasledky otepleni o 3 °C
https://www.youtube.com/watch?v=uynhvHZUOOo
Problem ryche zmeny klimatu (ne zmena samotna):
https://www.youtube.com/watch?v=dpvd9FensT8
In-počasí
Zatim v Evrope podle Ogimet SYNOP bylo uplne kazdy den na podzim 2023 a take samozrejme v lete 2023 dosazeno nekde v Evrope +30 °C (se zapoctenim Turecka a Kypru). Tesne to bylo 03.11.2023, kdy byl tropicky den dosazen jen na stanici 17530 Gecitkale (Kypr, 45 m) +30.2 °C. Kazdy den Txx v Evrope nad +30 °C, to je v lete a vice-mene i vetsinou v zari normalni, v rijnu to ale uz moc normalni neni, zacatkem listopadu uz vubec ne.
Naposled nebyl nikde v Evrope na SYNOP stanici tropicky den 21.05.2023 Txx 17510 Kyrenia (Kypr, 41 m) +29.9 °C a tesne 20.05.2023 Txx 13624 Qyteti Stalin (Albanie, 32 m) +30.0 °C a 13601 Tirana-La Praka (Albanie, 90 m) +30.0 °C. Pred 21. kvetnem se naposled v cele Evrope nevyskytl tropicky den 22.04.2023 Txx 08290 Xativa (Spanelsko, 90 m) +29.2 °C
Každopádně je zajímavá ta výrazná záporná odchylka na severu Evropy za měsíc říjen, jedna z největších v globálním kontextu. Skandinávské pohoří už je kompletně zasněžené a sněhu je tam zřejmě více než obvykle.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.