Diskuse o počasí Vydatně u nás zapršelo, v oblasti Jeseníků spadlo i přes 60 mm srážek
Tady těch 30 mm
Listopad a říjen má tady normál kolem 60 mm, ale aby v jednom dni spadlo v listopadu víc jak 30 mm to je opravdu vyjímečné. Pro Vsetín mi tam vyjel jen rok 1977, jinak kolem 20ti za den tam bývá poměrně často. V tom roce 91 to tady bylo "jen" 27 mm
Teplota ráno klesla na +5 a nějak si neumím představit ještě mrazíky a vyšlo sluníčko, vítr nefouká, tak přechodně fajn den, protože zítra východ zase déšť do 10 mm. A pak denně nějaká voda, jak dlouho než se to zas překlopí?
No a 0 srážek za celý měsíc spadlo v roce 2011, maximum 160 mm v roce 1903, to asi tady všecko plavalo nebo nevim
Poslední 3 roky úplně stejné a vychází to na úplně stejný den 3.11. V roce 2021 byl vydatný déšť na SZ Čech (v mapce část srážek chybí), v roce 2022 pak ve Středních Čechách.
Podle mého názoru se vyrovnává neúměrně vysoký počet inverzních situací v listopadu, který býval poslední dobou zvykem. Nyní v předpovědi žádná inverze není.
Tak u nás byly (40 mm) největší srážky asi za 20 let. I nahoře v Jeseníkách napršelo skoro 90 mm, tak sem čekal že někde budou hlásit povodňové stavy.. a nic. Morava v Olomouci zvýšila průtok z 8 kubíků na 79,ale nestačí to ani na 1. stupeň. Ani nikde jinde na chmú nehlásili, ale prý byly ty výstrahy na Šumpersku.
Jan1995
Hodně záleží na přízemním směru proudění a síle větru. Vitr byl během teto situace v Jesenikach relativně slabý takže na jižní straně nevznikly podminky pro navětří a severně pro srážkový stín. Podstanou roli hraje i orografie, kdy na jižní straně pohoří je i spousta menších vrchovin, takže vzestupné proudy nejsou tak silné jako v případě severní části kde se Jeseniky zvedají přímo z polské nizkopoložené roviny. Četl jsem na toto téma jednu diplomovou práci, kde se výzkumem historicky dat zjistilo, že Jeseníky vytváří nejvýraznější srážkove stíny při postupu srážek ze SZ, S a SV. Částečně při postupu od Z JZ a V. Naopak téměř vubec při postupu z J a JV.
Jan1995
Zvlněná studená fronta a ještě formující se TN. Na tom se srážkový stín moc nevyskytuje. Záleží spíše na poloze toho teplotního rozhraní a jeho pohybu.
To u nás to nacmrndalo 6 mm. Takže opět žádný zázrak. U nás byl srážkově průměrný akorát srpen
Petr75
Přesně tak.
Směr postupu srážkového pásma, tedy proudění v nějakých 3-4km není určující..
Určující pro návětří a srážkový stín a intenzitu těchto jevů je proudění v přízemní vrstvě a jeho síla..
Přízemní proudění bývá často jiné, než proudění ve středních vrstvách, klidně může být i úplně opačné..
Třeba tady na JZ teď při těch srážkách od jihu v přízemní vrstvě foukal Z až SZ..
Ještě musím podotknout, že pro Olomouc je to nejvyšší Listopadová zaznamenána hodnota (43,4 mm) od počátku měření. Poslední podobná hodnota (42,8 mm) napršela 06.08.2012, pravděpodobně při bouřkové situaci. Nejvíce zde za pouhých 24 hodin napršelo zřejmě 21.05. 1972 a to 56,6 mm.
Po letech to vypadá na neinverzní listopad. V Českém lese a na Milevsku se vyskytla i slabá bouřka, což není v listopadu obvyklé, ale jak to žene čerstvý vítr, tvoří se srážkový stín a za horami jsou srážky nízké.
Další bouřka ještě v Orlických horách.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.