Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Nad střední Evropou se utvoří výrazné teplotní rozhraní, naše území bude ležet v teplé části a naměříme i 20 °C

# 22.10.2023, 15:43

Yurri
Ropice se pravidelně umisťují (umisťuje?) na čelních příčkách rekordně vysokých teplot během inverzních/fénových situací hlavně na podzim. Ropice mají tady na IN-POČASÍ záznamy ze své meteorologicé stanice - srážkové průměry letních měsíců vysoko přes 100 mm - a to se ani nejedná o vysokou nadmořskou výšku. Podívejte se taky, jak tam třeba vypadají teploty a sluneční svit v mnoha listopadech - zejména Čechy mohou jen závidět. Sucho a inverze tam prakticky neexistují ( lehká nadsázka). Dle mě jedno z nejzajímavějších míst z hlediska počasí a zřejmě i přírody v rámci ČR. Dlouhodobě to sleduji - v rámci ČR podhůří Beskyd a jihovýchod Slovácka se mi jeví jako TOP lokality pro nadšence do počasí, co nemá rád nudu, sucho a inverze :-))

# 22.10.2023, 15:47

Naopak lokality, kde se vyskytuji já - tedy hlavně severozápad Čech - propadák skoro ve všem. "Horší" je už asi jen krajní západ Čech, celkem nudná se mi zdá z hlediska počasí i moravská strana Vysočiny - tam je navíc narozdíl od toho severozápadu poměrně dost chladno. Super mi přijdou taky jižní Čechy, kde hlavně během léta pěkně prší a je tam i teplo. Fajn je i jižní Morava, ale tam už na můj vkus příliš často zlobí sucho.

96
# 22.10.2023, 17:01

Jan1995
SZ je se svými inverzemi nádherný. Já na tuto lokalitu nedám dopustit. Rychlá změna vzhledu krajiny. To mám rád. V listopadu, Prosinci i Lednu by to mělo nějak takto zase vypadat.

379
# 22.10.2023, 17:05

ROFA
Jj, tam nahoře je to samozřejmě nádhera, prohánět se v zimě na běžkách po pláních nad inverzí..nebo tam i bydlet..
Sám jsem bydlel 40 let v 750-800mnm.
Je to ale, celoročně , něco za něco , to je jasné..
Tam dole, třeba dva týdny v kuse pod poklopem NO už to taková pecka v zimě není..:)
I když každý kdo chce si tam nahoru asi aspoň na chvíli může vyjet ..

96
# 22.10.2023, 18:09

Ondráš*
Západ Severu. 🤣
Už jsem to opravil.

273
# 22.10.2023, 18:40

Jan1995
Jo ten SV je celkem v pohodě jak říkám pořád, ale myslím tím hlavně srážky a slunce jak říkáš, přitom Ropice jsou o 100 m níže než my, v tomhle cípku budou zlobit spíš povodně, kde je to 1x za čas vyplaví, zvlášť jestli jsou tam obydlené oblasti kolem řek, tam bych měl docela strach, já si tady u sebe sucho pořeším.

274
# 22.10.2023, 20:28

Jan1995
Ropice je stanice na samem severo-vychode CR, na Ostravsku. Je to stanice CHMI, data jsou od 01.07.1991. Nadmorska vyska je 327 m:

https://www.in-pocasi.cz/archiv/ropice/

Poloha stanice je pomerne specificka, je to "zavetrna kotlina", kde prave pri podzimnich inverzich casto dochazi k rozruseni inverze a jsou dosahovany vysoke teploty ve dne i v noci, je to videt na poslednim pripade - nocni minimum 20-21.10.2023 +19.6 °C .

Podobnych zavetrnych kotlin je vice - Roznov pod RAdhostem, Frenstat pod Radhostem, Bystrice pod Hostynem, Ostrava Mosnov, dale oblast pri Jesenikach - Vidnava, Studeny Zejf, Javornik a take ve Frydlantskem vybezku Hejnice, Jindrichovice a Nove Mesto pod Smrkem, Frydlant. A take soukroma stanice Nicov na Sumave, ze ktere aktualne nejsou data.

Stanice Ropice zaznamenala rekordne nejpozdejsi letni den v CR 31.10.2001 Tmax +26.5 °C . Ten den nikde jinde v CR letni den nebyl - divne. Dale byla v Ropici dosazena nejvyssi teplota pri teple vlme v pulce listopadu 2002 - 16.11.2002 Tmax +22.1 °C . Takhle pozde je to proste extrem. A ted samozrejme 20-21.10.2023 nocni Tmin +19.6 °C.

Naopak nejhorsi to byva tam na zapade Cech - od Usti prez Most, Chomutov, Karlovy Vary. Pri inverzi je tam zatazeno casto, a nejnizsi teploty. Napodobne Moravska cast Vysociny (TRebic, Dukovany, Kucharovice). V oblasti pri Trebici napr, 01.01.2023 byly teploty jedny z nejnizsich.

96
# 22.10.2023, 21:00

Ondráš*
Valašsko úplně neznám, ale v Beskydech jsem párkrát byl. Dokonce i na lyžařském výcviku. Nicméně je to vše už více než před 35 lety.

6
# 23.10.2023, 00:25

Přijde mi, že celkově Morava má zajímavější povětrnostní podmínky oproti Čechám. Už jenom TN od středozemí, které to nejčastěji štrejchnou přes Moravu, v zimě vytváří velice zajímavé situace. Nebo v létě při studených frontách se často stává, že přecházejí na Moravu až v odpoledních hodinách, a to vytváří silnější a zajímavější bouřky. V létě se tu oproti Čechám celkově později ochlazuje a v zimě později otepluje. Což může pěkně protahovat vlny veder. A v zimě naopak mrazy.
Zkratka to dělá kontinentalita.
Ačkoliv je v Čechách živější oceánské proudění. Tak může být z našeho pohledu nudnější. Tedy když zrovna nepřechází orkány nebo vichřice, v tu chvíli mě přijde, že to téměř vždy odnesou hlavně západní oblasti.
No a pak je otázka, co je pro koho zajímavé. Pro mě hlavně srážkové a teplotně abnormální epizody.

273
# 23.10.2023, 07:39

Tu oblast bych viděl problematickou při velkých vedrech, kdy tam bude přeci jen tepleji než u mě ve střední poloze a hlavně při smogových situacích z Polska, kdy to tam může dělat docela dlouho neplechu, přičtěme riziko povodní a nechtěl bych tam dole pod horami být ani náhodou, ale zajímavější to tam je určitě to jo😀.

379
# 23.10.2023, 08:40

TommyAst
Tommy, byl jsi někdy v Nicově a okolí? Já to tam důvěrně znám.
Nejsem geografický odborník, ale Nicov není v závětrné kotlině, je v mírném svahu na JZ úbočí kopce zvaného Královský kámen (1059mnm), nahoře nad Amálino údolím.
Od JZ je to tam naopak otevřené, z Nicova je krásný výhled na Šumavské hřebeny i dolů do údolí..
Ty vysoké teploty tam při teplých advekcích od JZ nejsou díky rozrušené unverzi, nýbrž spíše tím, že Nicov se se svými 900mnm nachází v teplém, fénovém proudění za šumavskými hřebeny, nad inverzí ..

# 23.10.2023, 13:00

TommyAst
To samé jako u toho Nicova na Šumavě, což je i na první pohled do mapy patrné, že to není žádná závětrná kotlina a to tam ani nemusím znát, bych se pokusil tvrdit i o lokalitě Rožnov pod Radhoštěm.

Také bych neřekl, že leží v nějaké závětrné kotlině.
Je to spíše taková brázda sevřená od severu a SV Moravskoslezskými Beskydami a na jihu Vsetínskými vrchy. A více otevřená je pouze od západu až ZSZ (od ValMezu).
Více o tom by možná věděl uživatel Aldy1977 , ale na mapě (viz níže) je to zřejmé.

To Frenštát pod Radhoštěm ležící na opačné (severní) straně pohoří Beskyd už je mnohem více vystaven těmto vlivům. Tam je to jisté.

https://mapy.cz/turisticka?l=0&source=area&...

# 23.10.2023, 14:54

Ondráš*
K Rožnovu p. R. přesně jak píšeš, myslím že o zavetrnou kotlinu se zde nejedná.
K rozrušení inverze zde naštěstí ale dochází v zimním období dosti často, častěji než ve Frenštátu, kde je často zateceny studený vzduch z Polska. Hodně záleží na proudění, vlhkosti atd.

# 23.10.2023, 17:30

palma

Jo, já taky ne. :D
Ale to je známé také pod názvem "Phenomenon of the Breathing Forest". Už jsem o tom slyšel.

V podstatě jde o to, že pokud dojde k vydatným dešťům a půda je extrémně podmáčena a do toho se přidá ještě silný vítr nebo rovnou orkán, což toto v tomto případě určitě splňovalo. Tak nasycená zem může někdy uvolnit soudržnost s kořeny stromů. Vítr pak jak obrovskou silou naráží do korun stromů, tak může někdy v kombinaci s tou přemočenou a změkklou zeminou dojít k takovému strašidelnému jevu, že se začne pohybovat až nadzvedávat doslova celý terén.

Ale musí tam být splněny asi i další podmínky. Například uspořádání a struktura kořenů jejich tvar, půdní podloží apod...
Ale ty dvě podmíny, tedy "hodně vody a silný vítr" tam hrají podstatnou roli.
To potom působí jakoby les skutečně dýchal.

V Česku nevím, že by se tento jev někdy vyskytl, ale v zahraničí je to poměrně časné.
Vím, že to bylo v USA, Kanadě, Norsku nebo v té Velké Británii. Atd...

Ale pravda zažít bych to také určitě nechtel i když to má logické vysvětlení a není to žádná záhada, ačkoliv se to tak jeví, jako z hororu, fantasy nebo z sci-fi. :D

Takže asi tak. :)



Možná by to chtělo i vlastní téma, kde a jak se toto vyskytlo, názory, jestli to někdo zažil a tak. Počasí tam totiž hraje také důležitou roli. :)

274
# 24.10.2023, 18:51

swan1
Tak primo zavetrna kotlina, to byl asi spatny pojem, spravne by melo byt - misto, kde se casto rozrusi inverze. Ale pravdou je, ze pri teto nadmoreske vysce se inverze ani rozrusit nemusi, uz to muze byt nad inverzni vrstvou, ve vysce, kde je nejtepleji. Ono v te oblasti Sumavy a taky v oblasti salzburg, Mnichov se ten fen za Alapami projevuje silneji, nez ve zbytku CR, v Krkonosich je naopak uz slabsi. Na Snezce Polske s daty od roku 1951 (cca 1602 m) nikdy nebyl letni den, ale na Velkem Javoru (stanice 1436 m, vrchol 1456 m) byl i den tropicky nejspis ve 20. stoleti (ve 21. stoleti Txx na Velkem Javoru 28.07.2013 +28.4 °C). Na Churanove s dostupnymi daty od roku 1961 (1118 m nad morem) Txx 27.07.1983 +34.2 °C, to je dost na tuto nadmorskou vysku. Stejne tak i v Nicove jsou teple dny a noci pricinnou silnejsi teple advekce, nez na zbytku CR.

Soukroma stanice Nicov 925 m nad morem, data od pulky cervna 2019 do pulky zari 2023, Txx 15.07.2023 +30.8 °C, Tnn 13.02.2021 -14.3 °C (z dat po 30. min). V rijnu 2022 take v Nicove byla nejteplejsi noc v cele CR, skoda ze ted data chybi.

Ondráš
Aldy1977
Roznov pod Radhodstem, stejne tak Frenstat pod Radhostem, Bystrice pod Hostynem, i Ostrava Mosnov. To jsou ta mista, kde k rozruseni inverze dochazi casto a jsou zde na podzim dosahovany velmi teple dny. To v Doksanech, nebo vubec v pod-Krusnohori, nebo na vychode Vysociny, zapade Jizni Moravy moc nehrozi. V Roznove pod Radhostem se povedl skutecne pozdni extreme teply den - 16.11.2002 Tmax +22.0 °C, Tmin +19.0 °C. To je na listopad neuveritelne. A Tmin je celo-denni, nocni Tmin muze byt jeste vyssi.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.