Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Medikán v Libyi způsobil katastrofu s tisíci oběťmi, povodeň tu smetla čtvrtinu města

# 12.09.2023, 14:34

Nejhorší je situace ve městě Derna, kde se protrhla přehrada a následná vlna v noci z neděle na pondělí doslova smetla čtvrtinu města na pobřeží Středozemního moře. Oblast přitom byla hustě obydlená. Počet obětí se podle úřadů v Benghází odhaduje na více než 3500.... Více >>

12
# 12.09.2023, 17:33

Vodní živel tu přehradu doslova "obemlel"

google maps (Derna - Libye)
273
# 13.09.2023, 11:15

Na tohle se mají soustředit, ne na nějaké náboženské spory mezi polovojenskými skupinami telata, pak nemají ani techniku na odstranění sutin nebo závalů jako v Maroku, ale brát miliardy od turistů jim nevadí co nebo i to Řecko pak nemá ani 1 sanitku na ostrově, klidně tam nechali lidi chcípnout na blbém místě mávnou rukou, tomuhle chcete dávat dotace a prachy? Já ani omylem, celou dobu všichni dobře ví, že jsou na zlomech a bude zemetřas nebo povodeň, sakra lidi si myslíte, že klimatická změna nebo přírodní živly jsou nějaká legrace? Půjde o krk a všem.

33
# 13.09.2023, 14:10

Yurri V Africe a na Blizkem vychode byva kdejake vadi skoro zastavene , protoze uz desetileti nebo i staleti neprislo tolik vody najednou aby to stavby smeto.
Trochu jako u nas zastavba v zaplavovych oblastech, ale mnohem horsi tim, ze tam reky vetsinu casu vubec nejsou.

273
# 13.09.2023, 16:58

Ai-kun
Tak teď plavat budou a nikoliv 1x za sto let, ale každé desetiletí, ono se nám to radí, ale takový Japonci se na zemětřesení připravovali už před tisícem let a funguje to doteď, už jsme se o tom bavili, u nás ty záplavové oblasti bych vyklidil komplet a bez diskuze, bezpečnost má prioritu a nikdo by mě neuplatil ani za miliardy, byznys se musí podřídit, asi bych nebyl oblíbenej.

622
# 14.09.2023, 11:55

Yurri
To byste musel vyklidit třetinu Olomouce která leží na rovině a v r. 1997 byla pod vodou.. :(

386
# 14.09.2023, 12:25

No, teď dávali k dobru v TV, že ty protržené přehrady stavěli před cca 50 ti lety Jugoslávské firmy a že se na to těch padesát let prakticky nesahlo, údržba 0%.. tož tak..

273
# 14.09.2023, 20:26

Karel83
Toky bych nechal co nejvíc meandrovat, ať se povodeň zpomalí, když to uděláte od pramene a necháte rozlejt vodu do slepejch ramen, tak než to dojde dolů do center měst, tak bude po povodni, to je význam toho pátého Z=zasáknout, samozřejmě tam musí být sem tam valy a kanály, ať je příroda trochu rychlejší. Úplný opak toho co beztrestně dělali s krajinou komunisti, co nám tady 40 let vládli a i 30 let po revoluci bez problémů škodili aneb starého psa novým kouskům nenaučíš.

274
# 14.09.2023, 22:14

palma
Lybie je znicena valkou a take predchozim diktatorskym rezimem (i kdyz v te dobe ekonomicky prospivala, skutecna uroven je diskutabilni). Velka cast budov byla i v zaplavove oblasti pod prehradou, to je spolu s nefungujicim institucemi velky problem. V zaplavove oblasti pod prehradou je i Praha, ale u nas mame nejake fungujici bezpecnosti predpisy, nastesti.

Nechapu, ze se o tom tolik ve zpravodajsti nemluvi, vzhledem k rozsahu tragedie. Jde urcite o nejhorsi bouri ve Stredomori v modernich dejinach.

Pritom to mohla byt na tolik rozvinuta zeme, vc. velkeho projektu ohledne vody:
https://www.youtube.com/watch?v=1aLNASgNxV8&pp...

273
# 15.09.2023, 08:22

Tady to máte od odborníků, kdyby mi zase nějakej chytrák nevěřil, bude to mnohem častější jev, obrovské varování pro celé Středomoří, podle mě se na to zase všichni vykašlou jako vždycky, fakt lidi jste degeni:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-za...

# 15.09.2023, 08:37

Yurri
Jasný.
Za záplavy může zase globální oteplování. Opomeneme fakt, že dvě hráze byly vs špatném stavu a byly nepripravené na takový nával vody který u medikánu často je.

Přestaňte strašit, uklidnete se a nejakym médiím zase moc nevěřte.
Média jedou neskutečnou agendu změna klimatu, čili za všechno co se stane - vina změny klimatu.
A pak někdo jako vy na to skočí.

Medikána ale, narozdíl od jiných (sub)tropických cyklon, nezajímá tak moc teplota vody. Jinak by se nevyskytovaly v zimě.
Nevím proč je nikdo nemonitoruje, když je jasný že středozemní moře je schopno formovat tyto cyklony. Asi se vyskytují málo a když vzniknou tak hned zdechnou..

273
# 15.09.2023, 08:48

Peter Sedlák 1
Fakt degeni, ani 20tis. mrtvých je nezajímá, přesně kvůli těmhle ignorantům jsme v přípravách tam kde jsme, ale vadí jim strašení, co na to říci, zmršená hyperkorektní generace, dovedeš vůbec pochopit, že tohle se děje při gl. růstu teplot +1,2°C a že budeme zcela jistě za chvíli na dvojnásobku? Ani přehrady v perfektním stavu by tomuhle zřejmě neodolaly, ale poskytly by čas a varovný systém mohl všechny zachránit, ale tady bude někdo diskutovat že Medikána nezajímá teplota vody, nevím jak to říci slušně.

# 15.09.2023, 09:21

Peter Sedlák 1
Snůška nesmyslů tohle..., nevím, kde jste přišel na to, že je nikdo nemonitoruje, naopak, všechny středomořské, válkou nerozvrácené státy tyhle cyklony sakra sledují, protože vědí, jaké to umí napáchat škody. Když vám ale cyklona zasáhne území okupované separatisty, bez pořádné infrastruktury a varovného systému (a navíc pochybuji, že by dali na případné rady jiných států o vyklizení oblasti), tak to vlastně ani jinak dopadnout nemůže.

Z hlediska změny klimatu není důležité, kdy se medikán vyskytne, ale jak často se vyskytuje, a z tohoto hlediska jsou statistiky jednoznačné, vyskytuje se mnohem častěji, než v historii, v poslední dekádě skoro ob jeden rok. Jaké je podle vás jiné vysvětlení, než narůstající teplota Středozemního moře?

386
# 15.09.2023, 10:46

Frantis95
Ač jsem mírně skeptický k tomu, přičítat vznik kde čeho, GO, v tomto případě je to asi v celku dané, a vychází to, když je takhle na konci léta prohřátá hladina oceánu, nebo v tomto případě, středozemního moře, je vznik hurikánu (medikánu) pouze otázkou času.. je to vidět teplota +27 a výše je příčinou..

# 15.09.2023, 11:35

Peter Sedlák 1
Já tedy medikan v zimě nepamatuji a výhradně si je pamatuji na podzim kdy je Středozemní moře velmi teplé po létě. Každý stupeň teploty moře navíc hraje roli to je bez debat takže pri oteplování budou častější.

Ale konkrétně se nedá říct zda by bez změny klimatu tento konkretni medikan nevznikl. Prostě se zvyšuje jejich četnost a síla a to je fakt který bychom neměli ignorovat.

Ono to české klidné klima vybízí k tomu změnu klimatu ignorovat protože jsme řekl bych mezi top 10% světové populace v klimaticky nejklidnejsi oblasti. Ale nezapominejme že 90% lidí takové štěstí nemá..

# 15.09.2023, 12:14

JohnBattler
Tak na to abychom řekli jestli je to přímo kvůli klimatu si musíme počkat ještě léta. Možná částečně vzniká jejich početnost i kvůli tomu, že se dnes snadno detekují, to ve 20. století a i na přelomu tak nebylo.

Ale jo, kvůli klimatu se zvyšuje teplota moře.
Akorát skoro každý medikán potřebuje i něco jiného než horkou vodu, a to instabilitu. Samozřejmě teplota vody může napomoct instabilitě, může napomoct rychlejšímu vzniku a taky rychlejšímu sílení. Téměř káždá taková cyklona tam vznikla kvůli mimotropické cykloně nad ní. Dodala ji instabilitu a společně s teplejším mořem (což nutně není 27+°C ale i 24°C) vznikla.
Ale ve středozemním moři se objevují i další faktory, často je tam suchý vzduch a často je tam střih větru. To jsme mohli vidět u Daniela. Jeho jižní a východní část měla skoro celou dobu suchý vzduch a to mu úplně neumožnilo zesilování. Až těsně před Libyí se dostal vlhký vzduch i do těch části a začal vypadat mnohem lépe.

Medikány v zimě jsou a ne nějak extra vzácně. Letos to byl medikán Hannelore, který vznikl v LEDNU a existoval pár hodin, byla to subtropická cyklóna nad Jadranem. Odkaz na EUMETSAT kde o ní píšou. https://www.eumetsat.int/medicane-northern-adriati.... Teplota moře v tu dobu byla pouhých 15°C.
Potom ještě letos cyklona Juliette na začátku Března. Teplota moře 14°C.

Ve 2020 vznikla Elaina 16. prosince a byla to pěkná tropická cyklona, která zasáhla Libanon. https://twitter.com/severeweathereu/status/1339193...
Bylo je těžší dohledat protože v médiích ani zmínka, nic, prázdno. Až některé neoficiální organizace na ně upozornili.

No nicméně souhlas, že ty intenzivnější silnější medikány vznikají spíš na podzim, protože horké moře přeci dodává energii. A tak tyto větší cyklóny můžem vidět častěji. Ale zatím bych na závěry čekal.
Prostě středozemí je divné místo.

Ještě posledně.
WMO neuznává tuto oblast jako oblast tropickych cyklon a tak nikdo z oficiálních organizací je nesleduje, jako například NHC,NOAA sleduje Atlantik s východním Pacifikem.
Ale státy středozemí je sledují hodně, to jo.

teplota moře v době cyklonu Hannelore, model RTOFS

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.