Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Léto bylo teplotně nadprůměrné, za posledních 50 let patřilo těsně mezi deset nejteplejších

# 16.09.2023, 10:12

Jen se zeptám, kde je ve Strážnici umístěna stanice? To je městská stanice, nebo standartní umístění, mimo větší zastavěnou oblast, jako třeba Doksany nebo Tuřany?

142
# 16.09.2023, 10:18

Lerak2
Ve Strážnici je stanice umístěna za městem, na louce, bez zástavby na okraji CHKO Bílé Karpaty. Viz odkaz na mapu. https://mapy.cz/s/lobevuduko

meteostanice Strážnice
272
# 16.09.2023, 13:49

igor127
Tak to má vypadat, té bych ta data věřil a považoval za relevantní.

142
# 16.09.2023, 16:27

Yurri
Taky ze jo, má přímo ideální umístění. Na Moravě obecně nejsou stanice umistneny na zvláštních mistech, jako jinde. Škoda že není třeba stanice na Vatych piscich u Bzence :D

19
# 16.09.2023, 16:35

igor127
Zkusil jsem spočítat počet TD v Doksanech letos ve zdejším archivu a vyšlo mi 43 a přitom rekord je 48 z 2018 (i se zářím dle údajů zde v archivu).Sice jsou ode mě asi 50 km daleko, ale tady to bylo podobné. Nejvíce v srpnu, kdy bylo 14 tropických dní za sebou.

Jinak ta tabulka je fakt pěkná:)

33
# 16.09.2023, 16:37

Léto bylo letos náročné, ale ne kvůli teplotám (které nebyly extrémní), nýbrž kvůli silnému slunci. Dokonce i já, která vedra a slunce zbožňuju, jsem z toho byla unavená. Normálně bych si myslela, že je to nějaký můj subjektivní pocit, ale je to vidět i na rostlinách - extrémně popálené listy u všeho, co rostlo jen trochu na slunci. Příští rok to bude zjevně ještě horší.

142
# 16.09.2023, 16:49

Dejvos
To je nějaká blbost aby ČHMÚ napočítali jiný počet TD na stejné stanici. Pokud to počítáte jen z těch grafů tak nezapomenjete, že teploty 29,5 a víc se zaokrouhliji na 30. Ale ta tabulka se chmi povedla, škoda že není dostupná pro všechny stanice, byly by to zajímavé informace.

19
# 16.09.2023, 17:19

igor127
Jo teď mi zpětně došlo s tím zaokrouhlováním, ale i tak bylo TD letos hodně. Takže ve výsledku je přesný počet dle té tabulky. Doksany jsou jedno z absolutně nejteplejších míst.

142
# 16.09.2023, 17:33

Dejvos
To ano, víceméně každý rok mají doksany nejvíc TD.

# 16.09.2023, 17:38

igor127
Děkuji za odpověď ;-)

# 16.09.2023, 17:56

Já nevím, jak ostatní, ale mně v posledních, dejme tomu 20 letech přijde, že se Z část republiky, otepluje o něco rychleji, než východní část. V posledních letech, jsou rekordy překračovány hlavně na SZ od Prahy. Je to způsobeno častějšími vlny veder v západní Evropě /Francie, SRN, VB, Benelux/, a tím pádem tam ten teplý vzduch je častější, nebo? Nic proti části jižní Moravy, ale tam relativně teplo bylo již dříve. Přeci jen je to více na jihu a víc k Balkánu. Nevím, třeba někdo dohledá, kolik bylo TD na jižní Moravě, v 70, 80. letech, a kolik třeba v Ústeckém kraji. Nebo je to jinak?

142
# 16.09.2023, 20:02

Lerak2
Je to tak, na jižní Moravě bylo teplo vždy, samozřejmě taky se tu klima změnilo, ale Čechy, hlavně SZ ji ale velice rychle částečně dohnalo. Samozřejmě, průměrná teplota, počet hodin slunečního svitu je u nás trochu vyšší. Proto taky můžeme vidět i v těch mapách, že v Čechách je ta odchylka vždycky trochu vyšší, byť máme třeba průměr za nějaký měsíc stejný apod.

77
# 16.09.2023, 20:04

Lerak2
Proti Doksanum tady SZ od Prahy letos na pohodu, byla mnohem horší léta. Jen ta voda, to je tragédie.

80
# 17.09.2023, 07:43

igor127
Letos to nebylo o překračování maxim (i když i to se dělo také), ale o velmi neobvyklé intenzitě - s výjimkou pár dní bylo prostě nonstop vedro a s výjimkou srpna nadprůměr slunce (tam jsme zase lámali rekordy s rosnými body). Přes léto tu byly dvě dvoutýdenní vlny třicítek, pršelo velmi málo. Tropických nocí mraky.

Vlastně tomu už chyběla jenom vlna extrémních hodnot, aby bylo týden 35+, jinak to bylo léto bez odpočinku, což trvá doteď, svítí furt + letní dny jak na běžícím pásu. Za mě léto na úrovni 2015, resp. 2018.

32
# 17.09.2023, 08:35

igor127
Také mi to tak přijde, že oblast sever od Prahy a dolní Poohří dohání jižní Moravu. Naproti tomu Karlovarský kraj se otepluje méně. Často bývají opravdu velké teplotní rozdíly, kdy na Žatecku a dá se říct ještě Podbořansku je o několik stupňů tepleji než na Karlovarsku. Předěl pak tvoří Doupovské hory. Je jasné, že za tímto fenoménem stojí častější vlny veder či teplé vlny ve Francii, Beneluxu, VB a Německu, které dohání ty balkánské a maďarské, ale proč to neadekvátně chladnější Karlovarsko i vzhledem k nadmořské výšce nechápu.

142
# 17.09.2023, 09:44

Ondra83
Potom je to už o pocitu, než o teplotě jako takové. Sice bylo konstantně +-28 (červenec/srpen) v červnu částečně trochu méně, ale to za mě není žádné extrémní vedro, jak jsem psal, extrémní bylo pouze to, že to bylo tak stabilní a dlouhé. Kažodpádně současná epizoda, můžeme být rádi, že nebyla v létě :D A pokud mrknu na stanici Praha-Bohdalec, kterou vždy zmiňujete, tak srpen tam vypadá tak zajímavě, bud bylo normálně 20-25 (někdy i pod 20) a nebo 30-33 :D je to tak půl na půl
Na.Guru
A nemůže to jednoduše být proto, že KK je prostě trochu hornatější krajina, než holá rovina na Žatecku?

80
# 17.09.2023, 10:33

igor127
Já vám rozumím a v principu souhlasím - na druhou stranu pořád se bavíme o výrazném nadprůměru, co tohle léto přineslo, akorát to bylo konstantními teplotami, ne ultrahorkou vlnou, co to vytáhla nahoru. A tahle statistika už zase není moc o pocitu, ale reálném teplém létě :)

# 17.09.2023, 10:35

igor127
Je to tak. KK je většinou 400-700 m.n.m. Ale většina ÚK, je ve výšce okolo 150-250 m.n.m. A s tím souvisí ta nižší teplota na Karlovarsku. Vlastně to tam víc navazuje na německou krajinu. Severní Bavorsko má hodně podobné klima. Navíc 10-15 největších měst ÚK, leží v nejteplejší oblasti, a tím je jasné, že většina lidí, tam pociťuje zvýšené teploty

49
# 17.09.2023, 11:04

Yurri
A co si myslíte o Klementinu? Když tak vychvalujete stanice na louce? ČHMÚ bere Klementinum jako svou nej stanici.. :) Já jsem toho názoru, že by se mělo měřit tam kde žijí lidé.. ;-) k čemu je měření mrazů, kde nikdo nežije?...

142
# 17.09.2023, 11:20

kapr84
Tak oni tu stanici nepovažují jako svou nej stanici. Jen ji vyzdvihují díky historickému měření. Kolik lidí žije na Milešovce? tu taky považují za skvělou stanici.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.