Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě zpočátku doznívající déšť, postupně většinou slunečno

Diskuse o počasí Rhodos zachvátil rozsáhlý požár, zítra ještě zesílí vítr

# 23.07.2023, 15:26

Řecko v posledních dnech sužují extrémní vedra. Teploty se dokonce dostávají přes 40 °C. Dnes až 44 °C hlásí města nedaleko Athén (letiště Elefsis a obec Tanagra). V samotných Athénách bylo odpoledne kolem 42 °C. Vedro je i na řeckých ostrovech, kde se teploty dostávají přes 35 °C.... Více >>

393
# 23.07.2023, 16:50

No, sezona požárů v plném proudu, na Rhodos prý cestovky nadále posílají turisty a ti na místě zjišťují, že nemají kde bydlet o dovolené... Koukám na zprávy a hele už i na Kladensku něco chytlo, počítám, že toho bude více, až se žně rozjedou plným tempem..https://www.novinky.cz/clanek/krimi-pozar-poli-na-...
Tady v HR je teď zákaz jakékoli činnosti z ohněm i v kempech, je na to mastná pokuta a stejně to turisti zkouší, včera tu hasili v kempu asi čtyři borovice, chytlo to od položené skleněné lahve.. tož tak..

55
# 23.07.2023, 17:42

palma
Jj byl vidět kouř i od nás. Dnes je tu +30°C, a fouká silný nárazový vítr, fakt hnus. Ta páteční krátká přeháňka venku samozřejmě není vůbec znát, sucho je úplně šílené.

282
# 23.07.2023, 18:13

Jako v srpnu 2001, tentokrat je situace jeste horsi. Pri extremnich vlnach veder v Italii-Recku-Turecku se do Stredomori dostava vzduch ze Sahary, ktery je ne jen extreme teply (T850 az 28-31 °C, maxima na stanicich 40-45 °C v extemu, i v noci nemusi teplota klesnout pod +30 °C), ale soucasne je tento vzduchu velmi suchy, rosny bod muze klesat i pod 0, relativni vlhkost i pod 5 % odpoledne. A navic tlsakova vyse, jez vzduch ze Sahary prinasi, zpusobuje pomerne silny vitr. Silny vitr a velmi suchy a horky vzduch, to je snad ta nejhorsi kombinace.

Silny vitr vane od severu az severo-zapadu, coz vypada nepochoditelne. Horky vzduch proudi z Alzirska k Sardinii a dal do jizni Italie a odtud do Recka kolem vyse Charon. Nad Stredomorim prilis vlhkosti nenabere.

V roce 2021 i hasici z CR prijeli pomoci hasit. Tohle leto vypada situace podstatne horsi a nemame ani k dizpozici techniku. Je to samozrejme nesrovnatelne horsi, nez minuly rok u nas v Ceskem Svycarsku. Neco takoveho lze tezko zvladnout.

Rozsah skutecne sileny:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-na...

Palma
To se ani nedivim, dementi, co v lese grilujou nebo odhodi cigaretu se vzdy najdou. Ve Skandinavii zase nechavaji v lese jednorazovy gril neuhaseny, uz to par pozaru taky zpusobilo. Nebezpeci pozaru i daleko na severu:
https://www.nrk.no/tromsogfinnmark/skogbrannfare-i...

# 23.07.2023, 19:09

Proč by to u nás "tak daleko nemohlo zajít"? Vždy, když se hodnotí změny klimatu, je třeba si uvědomit, že vše, co se děje, je teprve začátek - procesy, které dal člověk do pohybu mají obrovskou setrvačnost, a potrvají desestiletí a staletí. Sucho a extrémní počasí, které nyní sužuje středomoří, bude nakonec trápit celý svět, před nedávnem jsem četl prognózu jednoho botanika, že během jednadvacátého století postupně požáry zlikvidují většinu tradičních porostů na severní polokouli - a nahradí je buď jiná vegetace, nebo poušť. Je to jen otázka času.

Nebýt procesů rozběhlých během industrializace Evropy a USA, mohli se obyvatelé Země těšit podle prognóz na přibližně patnáct tisíc let stabilního, optimálního klimatu.

172
# 23.07.2023, 23:28

Tak už hoří i na Korfu:(

282
# 24.07.2023, 00:22

Daniel Ryšlink
To, co je v predpovednich mapach ve vlakne vedle v Recku a Turecku, tomu se v CR ani v srpnu 2015 zdaleka nepriblizovala. Navic v tom Recku a Turecku v lete vubec neprsi, mimoradne horky vzduch je i velmi suchy, s rosnym bodem pod i 0 °C. A silny vitr k tomu. Ale to neznamena, ze v CR nebude take riziko a nasledky pozaru se zhorsovat. V lete 2022 jsme to jasne videli.

Jizni Kanada je priblizne na stejne rovnobezce, jako CR. A tam je situace naprosto katastrofalni.

279
# 24.07.2023, 20:34

Včera vypuklo v Řecku 64 požárů, no docela odvaha teď vyrazit na Rhodos i na sever, protože vítr koncem týdne změní směr na JZ a opět zesílí a hádejte kam půjde kouř.

Aktivní požáry infra Rhodos, pixel 375 m
Shořelá plocha, přes 14 tis. ha
393
# 24.07.2023, 21:03

Yurri
Koukal jsem na TV, jestli jsem to správně pochopil, tak hasiči to prohlásili za neuhasitelné v současné době, protože vítr zvedá oharky a jiskry a setrvale podpaluje porost až do vzdálenosti několika set metrů od ohniska, takže se snaží zkropit vše směrem po větru, před ohněm ale, díky vysokým teplotám, se nedaří, rychle to vysychá..

279
# 24.07.2023, 22:03

palma
To je úplně bez šance, 3 ohniska mimo kontrolu, kdysi jsem si to tam projížděl i dole kolem Lindosu a samá křoviska a nízký les kupodivu hodně hustá vegetace a docela svahy, to není požární útok, ale obrana a jak se stočí vítr, tak jen zdrháte, by těch hasičů tam museli být tisíce a letadel mraky, máte jiné důležitější požáry u Atén a jste v řiti, nějakej ostrov, bejt to v říjnu, tak nezájem. Jak jsem říkal armádu přezbrojit na hasiče:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-poza...

Nemám předplatné, ale spíš přemýšlím jak s tím bojovat do budoucna:
https://www.lidovky.cz/domov/rhodos-pozar-klimatol...

279
# 25.07.2023, 20:14

Všichni umí jen monitoring, to si najde každej, ale řešení nikde nevidím, nikdo nic?

1. Využil bych náš biouhel, ten už hořel, takže podruhé už nehrozí, na požáry bych to pustil jako fireball, který tuhle emulzi rozprskne pod tlakem po údolí, jednoduché a účinné, jen ozkoušet podle rozsahu a sladit násobný shoz z dronů, nějaké vaky s vodou jsou srandovní - se půlka vypaří ještě než dopadne na zem.

2. U těchto požárů je to o prevenci, nesmí tam v být v tomhle požárním riziku ani noha a mohou tam během roku vyrábět biouhel a provádět požární průklest v pásech, tak jak se to dělá, ještě na tom prodeji biouhlu mohou dobře vydělat jako satisfakci za chybějící turisty v době extrémního rizika vzniku požárů.

Někdo další nějaké smysluplné návrhy? Protipožární průklestové pásy fungují a biouhel taky, nic převratného, každej na to kašle, jen chce prachy a pak to tak vypadá, stejné jako u GO.

393
# 26.07.2023, 14:59

Tady pro změnu noc na dnešek u Dubrovniku...https://www.facebook.com/VatrogasciRH193/posts/pfb...
Šíří se to na mnoha místech a silně tomu napomáhá to, že momentálně fouká silné sirocco..
už to smrdí i tady a to jsme od požáru u Šibeniku tak 30 - 40 km daleko..

32
# 27.07.2023, 18:22

palma
Tak jasně, že za to přímo nemůže horké počasí a sucho. Požár vždy musí někdo úmyslně či neúmyslně založit, popř. jej ve výjimečných případech způsobí příroda, typicky od blesku. Ale to, jak se požáry rychle šíří a co všechno jsou schopny pohltit, to výrazně ovlivňují teploty, ale hlavně celkové množství vody v prostředí (také např. procento kyslíku ve vzduchu, ale to není v současnosti stěžejní proměnná). Proto samozřejmě nelze tvrdit, že "změna klimatu způsobuje požáry", ale tvrzení, že "změna klimatu napomáhá šíření požárů a přispívá tak ke zhoršení jejich následků" už tvrdit lze.
PS. Nicméně úmyslné zakládání požárů ve vysušené krajině je terorismus toho nejhoršího zrna a takovéto jednání by mělo být trestáno smrtí.

393
# 27.07.2023, 18:30

Na.Guru
Ještě bych dodal i špatné hospodaření a údržba lesů, což je třeba tady v Chorvatsku jasná praxe..Předminulý rok tu fajrovala hromada kůry co nechali dělníci po Kácení borovic a od toho chytl pruh lesa..holt bohužel, těch možností vzniku požáru je fůra..

32
# 27.07.2023, 18:32

palma
V jakém smyslu se tam špatně starají o lesy?

393
# 27.07.2023, 18:36

Na.Guru
Teď jsem to dopsal výše.. hromady větvi zůstávají na místě kácení, leckdy i se strhamou kůrou, nezalesněné plochy, kde pak usychá krajní část lesa a stane se pak náchylná k vznícení.. atd, atd..
Hm, jako by nestačili požáry na pevnině, teď ještě elektroauta na moři..
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nizozemsko-...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.